Lähdin jo vuosia sitten kys. firmasta kyllästyttyäni huutamisella ja räyhäämisellä toimivaan johtamiseen sekä työpaikan sisäiseen työpaikkakiusaamiseen.
Onko siellä jo johtamistyyli muuttunut ja työskentelyn mukavuus noussut? Viihtyvyydestä kertoi mielestäni paljon se että useampanakin perjantai-iltavuoroon tuli miehet töihin kaljakassien kanssa ja lähtivät tyhjien pullojen kanssa pois. Alkoholiongelmia oli melkein joka toisella eikä asian eteen tehty yhtään mitään. Ylempi työnjohto ajoi kerta toisensa jälkeen vähänkin fiksummat kaverit loppuun ja jättämään työpaikkansa, vain ne "aivot narikkaan" duunarit jäivät.
Eltete ja työpaikan viihtyvyys
10
3158
Vastaukset
- PäivärahallaJaksaa
Oletko niitä loppuunajettuja.
Päivärahalla?- OldeSpicee
Lähdin kävelemään kun kyllästyin räyhäämällä hoidettuun johtamiseen
- hyvätuuri
OldeSpicee kirjoitti:
Lähdin kävelemään kun kyllästyin räyhäämällä hoidettuun johtamiseen
Onneks ei tullu siellä koskaan oltua.
- Oikein.tunnistitte
Minä sinnittelin samalla lailla kohdeltuna eläkeikään asti eräässä suuremmassa loviisalaisessa yhtiössä. Olin myös yhtiön ainut työntekijä, jolle ei koskaan annettu internetoikeuksia. Viimeisen vuoden piti tehdä töitä tietokoneella, tästä ensimmäisen puolen vuoden ajan ilman tietokonetta.
Vuosikymmeniä aikaisemmin en saanut työpöytää, jonka ääressä työskennellä. Henkilökohtaiset koulutusmateriaalini ja muistiinpanoni onnistuin sattumalta pelastamaan kaksi kertaa, kun ne olivat jo jätesäkeissä menossa kaatopaikalle.
Taas kerran jäin ilman sopimuksen mukaista palkankorotusta ja kysyessäni syytä siihen minulle sanottiin vain, että saivatpahan sitten muut sen verran enemmän. Tämän sanoja ajoi sitten rekan alle ja joku vihjaisi, että hänellä oli todella ilkeä suunnitelma minun varalleni. Ei kerrottu koskaan, mikä ja miksi. Muutenkin palkkani oli kohtuullisen reilusti pienempi kuin oikeanvärisen kielen omaavilla. Toki maku suussa oli parempi.
Kaikki palvelusvuosipalkkiot tulivat vuoden myöhässä ja/tai huonompina kuin useimmille muille. Eläkkeestäni yritettiin varastaa ilmoittamalla työsuhteeni alkamispäivä väärin eläkevakuutusyhtiölle. Onneksi minulla oli alkuperäinen työsopimus josta lähetin kopion eläkevakuutusyhtiölle ja se asia tuli kuntoon. - Minävain_00
Aivan kamala firma! En voi suositella kenellekään! Katsoin muutaman vuoden miten siellä kohdeltiin työntekijöitä. Vähän ajan päästä aloin saamaan itsekin paskaa niskaan pomoni suunnalta. Kyykytystä ja omien virheiden laittamista alaisensa syyksi. Lisäksi firmassa oli aivan kamala ilmapiiri muutenkin, joka oli tiedossa, mutta sille ei tehty yhtään mitään.
Onneksi sain töitä muualta! Elämäni yksi parhaimpia päätöksiä irtisanoutua ja mennä muualla töihin! - nyhharmittaa
Jokerit ei pääse loppupeleihin!
- 12333
Missä eltete nykyään toimii?
- Repe
Loviisassa
- Anonyymi
Taitaa räyhäämisen aika olla lopuillaan..
- Anonyymi00011
Taloustilanne saatiin korjattua, mutta miten on käynyt viihtyvyyden laita? Onko siellä tehty kymmenen vuotta samoilla naamoilla töitä vai joko polvi alkaa uudistua? Tuntui kuin Kotka-Loviisa-Porvoo linjalla Eltsulla töissä olo olisi tarkoittanut suoraan hylsyä töitä hakiessa vielä sen 10 - 20 vuotta sitten.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1652581Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668