aortan stenttaus

Minulle tehtiin laskevan aortan stenttaus pari vuotta sitten. Haluaisin kuulla muiden kokemuksia vastaavalaisen toimenpiteen jälkivaikutuksista. Itselläni on ilmennyt aikalailla vaikeuksia.
1203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Minulla b-tyypin dissekaatio joka korjattiin Tampereella.Samalla jouduttiin tekeen uusia valtimo suonia kun vanhat meni stenttauksessa tukkoon.Vasemman käden ja aivojen takalohkon veri kiertää nyt oikean käden valtimolähdön kautta.Aikaa siitä jo noin 3vuotta,ensimmäiset kuukaudet leikkauksen jälkeen oil vähän hankalia nyt palannut työhön rekkakuskiksi ja kaikki suht hyvin.Lääkityksenä verenpaine-beettasalpaaja ja primaspan. Tukkimetsään lääkäri kielsi menemästä pitää ottaa rauhallisesti ei saa repiä eikä nostella painavia tavaroita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


1950ukko kirjoitti:

Minulle tehtiin laskevan aortan stenttaus pari vuotta sitten. Haluaisin kuulla muiden kokemuksia vastaavalaisen toimenpiteen jälkivaikutuksista. Itselläni on ilmennyt aikalailla vaikeuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu