Arvoisa Kiuruveden roskalavan ypt

Naurettavaa touhua aikuisilta ihmisiltä laittaa estot
Päälle
Ettei
Voi edes puolustaa itseään ! Syytätte lahjoitusten myymisestä.. Meillä ei ole tarvetta sellaiselle toiminnalle olemme roskalavan kautta lahjoittaneet
Säkeittäin tavaraa pois vieneet
Seurakunnalle tarpeettomia tavaroita siihen löytyy todistajat omia tavaroita
Saa
Myydä tietääkseni! Ps:.jos mustamaalaaminen jatkuu perättömien levittely valmiita tekemään rikosilmoitus asiasta! Kyllä ne viestit kertoo puolestaan ketä ne perättömien kirjoittelijat ovat!
375516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa

Äänestä

JA SE KIRJOTTELU PERKELE LOPPUU!!!!! ONKO ASIA YMMÄRRETTY???

Äänestä

Toivottavasti löydät toisen ryhmän missä perseillä. Naurettavaa tämmönen suomi24 itkeminen.

Äänestä

Kylläpäs täällä on menny tunteisiin

Äänestä

Olisit nyt ihminen kirjoittanut ees omalla nimelläs. Mitä tuota salaamaan jos salattavaa ei oo.

Äänestä

Miks tästä poistu kaikki vastaukset?

Äänestä

Siellä ne nyt keskenään siplattaa

Äänestä

Minä olen tuon Kiuruveden Roskalava -ryhmän perustaja ja vastuuhenkilö Facebookissa. Perustin suljetun ryhmäni, jotta ihmiset voivat lahjoittaa ja vastaanottaa tavaraa ilmaiseksi. Ryhmä on minun oma, suljettu ryhmäni, jossa jäsenenä ovat ne henkilöt, jotka minä sinne hyväksyn. Ryhmästä erotan ne, jotka rikkovat ryhmäni sääntöjä toistuvasti, kuten te teitte.

Nimenne ei ole missään vaiheessa mainittu keskusteluissa, koska olen määrännyt ettei ihmisten tekemisiä ruodittaisi ryhmäni seinällä. Teille olen asiani esittänyt aina hyvin korrektisti, huomaatte sen jos luette Messengeristä käymiämme keskusteluita. Saman näkevät varmasti myös poliisit, mikäli rikosilmoitusta menette tekemään.

Mielestäni teillä ei ole syytä puolustautua ryhmän sivuilla, koska MINÄ olen erottanut teidät ryhmästä. Ei kukaan muu. Ryhmä pysyy edelleen vain tavaroiden lahjoitusta ja vastaanottamista varten, eikä siellä aleta kirjoittelemaan kenestäkään mistään syystä.

Edesottamuksianne ei ole levitelty, olen nimen omaan pyytänyt ihmisiä kertomaan minulle yksityisesti, mikäli sääntörikkomuksia esiintyy kenenkään taholta. Jos useat, toisistaan riippumattomat henkilöt kertovat toiminnastanne minulle, on minun heitä uskottava. En halua syyttelyä ja kaikkien näkyville ryhmän seinälle, vaan pitää ryhmän sivut siisteinä kaikesta turhasta.

En tiedä, mitä viestejä tarkoitatte sanoessanne "ne viestit kertoo puolestaan". Minun teille laittamani viestit ovat minusta hyvinkin asiallisia. Se, millaista viestinvaihtoa käyn yksityisesti muiden henkilöiden kanssa, ei missään määrin ole teidän asianne. Siitä huolimatta voin kertoa, että teitä koskevat ilmiannot ovat olleet hyvässä hengessä tehtyjä, eikä ketään ole mustamaalattu.

Ja kyllä, omia tavaroitanne saatte myydä. Kaikki keräämänne tavarahan on teidän. Riippumatta tavaran alkuperästä, voitte tehdä sille mitä haluatte. Minun suljetun ryhmäni kautta ette enää tavaraa kerää, koska lahjoitettavien tavaroiden on tarkoitus mennä tarpeeseen sellaiselle jolla on tarvis sille juuri sellaisenaan. Jos teillä on tavaraa lahjoittaa ihan säkeittäin muualle, teillä lienee sitä vähintäänkin tarpeeksi.

Ja lopuksi:

KIURUVEDEN ROSKALAVA -RYHMÄ FACEBOOKISSA ON MINUN PERUSTAMANI, MINUN OMA, SULJETTU RYHMÄNI. RYHMÄÄN KUULUMINEN EI OLE KANSALAISOIKEUS, VAAN MINÄ YKSIN PÄÄTÄN KETÄ SINNE OTAN, TAI KETÄ SIELTÄ POISTAN. SIINÄ EI OLE MITÄÄN RIKOLLISTA.

FACEBOOKISSA SAA LAITTAA ESTON KENELLE HALUAA. SIINÄ EI OLE MITÄÄN RIKOLLISTA.

terveisin Hanna Lehtomäki, "Kiuruveden roskalava" -ryhmän ylläpitäjä

Äänestä
  • Olihan mielen kiintoinen selitys, tarkoitan viestien poistamisesta?
    Voiko joku poistaa vapaasti suomi24 palstalle esitettyihin mielipiteisiin vastauksia poistaa ja miksi? Ja miten?
    Eihän siinä ole mitään järkeä kun yhdessä sivun tehdyissä kävi niin ja kaapattiin nimimerkkejäkin koska siinäkin vain puolusteltiin että kyllä se mahdollista mutta silloin mennään reksterööityyn tietoon toisen käyttäjän. Eikö tämä ole vapaan sanan demokratiaa ja asioista kantaa ottavien vuoropuhelua!!!
    Ihmettelyn aihetta piisaa ja monesta.

    Äänestä

  • MINÄ PÄÄTÄN, MINÄ HALLITSEN.

    Ei rikollista, mutta tyhmää. Kateus?

    Savolaista lupsakkuutta parhaimmillaan/pahimmillaan.

    Voi jestas.

    Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    MINÄ PÄÄTÄN, MINÄ HALLITSEN.

    Ei rikollista, mutta tyhmää. Kateus?

    Savolaista lupsakkuutta parhaimmillaan/pahimmillaan.

    Voi jestas.

    Jokainen saa perustaa oman ryhmänsä ja hallinnoida sitä.
    Tee omasi jos haluat.

    Äänestä

Tämä on samaa sössökakkaa kuin Katj mato Arpoinen omistama ryhmä, käsittämätöntä toimintaa Kiuruveden näissän ryhmissään. Eipä näissääsaa puolustautua kun toiminta onkuin hitlerillä aikoinana

Äänestä
  • Mikähän tässä niinku meni pieleen? Terveisin Katja Arponen

    Äänestä

  • Virkavaltaa on informoitu. Nyt vain odotellaan käräjiä.

    Äänestä

Maallisesta krääsästä ollaan kateellisia hohhoijjaa... Edelleen kenenkään nimiä ei saa julkaista täällä asiallisesti pitää osata käyttäytyä! Jotkut eivät
Vain osaa, saa tulla sanomaan kasvotusten ei taida olla pokkaa olla kuin netissä aukoa päätä?

Äänestä

lukemista - kelle voi tulla sanomaan, kuka itse olet kun nimettömänä tervetulotat?

Äänestä

Jotkut kuvittelevat olevansa ylläpitäjinä ryhmissä ylijumalia saavat tehdä mitä huvittaa maailma loppuu siihen jos joku vetää ylläpitäjän nenän edestä rojut^nopeat syövät hitaat^on sanonta pisteet aloittajalle

Äänestä

Yhden sortin sairaus kait se tuo romun haaliminenkin on..

Äänestä

Kyllä kaikenlaiselle kiusaamiselle pitäisi olla nollatoleranssi. Rohkeasti vaan poliisille ilmoitus ja pahantekijät vastuuseen...

Äänestä

Ihmettelen vaan kun ei aikuiset ihmiset osaa käyttäytyä tapellaan ^maailman romuista^ jos joku vie nokan edestä romut niin muuailma kaatuu justiinsa siihen pitää vaan ajatella että joku ne otti tarpeeseensa

Äänestä

Joko ne syylliset on otettu tutkintavankeuteen? Eilen ainakin monta poliisiautoa pyöri Kiuruvedellä ja koirien kanssa etsivät jotakin. Liekö joku pahantekijä ottanut viime hetkellä jalat alleen ja paennut metsään?

Äänestä
  • Kuka kirjoittaa jä käyttää toisen nimimerkkiä ja millä oikeudella?

    Äänestä

Mikä ihmeen Roskalava ? Meikä ei mää Facebookiin ikinä vaikka nykyään pitäs aina olla sinne kirjaatunut.

Äänestä
  • Ryhmässä annetaan/vastaanotetaan tavaroita ilmaiseksi.

    Äänestä

Jos ryhmässä tekee jotain, mikä on säännöissä selvästi kielletty, ei voi syyttää kuin itseään, jos joutuu ryhmästä poistetuksi. Mielestäni ryhmä "pelittää" niin kuin pitääkin, mitään valittamista ei ole minulla ollut - kiitos ryhmän yp:n/perustajan!

Äänestä

Tämä sama pariskunta kerjää Iisalmen nettikirpulla kaikkea mahdollista. Kaikki ilmainen kerjätään itselle.

Äänestä

^kateus ja paha jollain ^ :D mistä sinä tiedät mihin he kerää tavaraa?ei se ole sulta pois mitenkään! Vai onko? Säälittävää kun ei osata asiallisesti vastata alkuperäiseen aloitukseen kiuruvetiset pitäisi laittaa opettelemaan käyttäytymistä^Ihan hupsuja ilmaisen Rojun perään ollaan selvää kateutta pätö romuista!

Äänestä
  • Joka kirpputorilla sinä olet ronkumassa tavaraa.

    Äänestä

Menkää oikeasti töihin?vai eikö ole muuta työtä kun
Kytätä tätä/kirjoitella tuttua kiuruvedellä profiileissa lukee usealla työtön työtön en kyllä yhtään ihmettele tämähän
Käy työstä monella
Kirjoitella tänne päivä kaudet

Äänestä

onhan se katteus huipussaan jos vanhasta romusta tapellaan. Eikö se parempi kun joku huolis , muuten kutsuu kaattis.

Äänestä

Ei taida aivan täyspäisiä olla nämä romun kerääjät! Koljonvirtaan kuukaudeksi pakkohoitoon!

Äänestä

Miten jotkut voi olla niin saaketin tyhmiä että uskotaan jonnin joutaviin juoruihin? Varmasti sieltä ryhmästä löytyy ties minkälaisia jälleenmyyjiä mistä ei edes yp tiedä ihmiset jauhaa kiuruvedellä niin paljon pask####kin ettei elävä Erkkikään tiedä

Äänestä

Vaikeneminen myöntämisen merkki :D ? Huvittaa kun ainaiset samat henkilöt
Vailla rojua laidasta laitaan varsinkin eräs tyyppi hakee aivan kaiken itselleen

Äänestä

Kyllä on tunteet kuumentuneet ilmaisen käytetyn roinan takia :D huhhuh

Äänestä

Vitt* nuo keleen nettikirpparit sais työntää sinne minne aurinko ei paista... Av sitä av tätä jono sinne jono tänne... Mittailen ja ilmoitan sitten...joo ei ei... Ei käy naapurin koiran silmien väriin stana...

Äänestä

No joopa joo. Minä olen ymmärtänyt tän palsta väärin tai joku muu. Joku tarvitsisi sileitä valkoisia väliovia. Vatasin et onhan noita, Nuori naishenkilö haki 6 kappaletta. Ovet olivat lukkorukoineen. Aikaa kulu,i sattumoisin menin erääseen myyntipisteeseen. Kappas vaan osa ovista oli siellä tosin ilman lukkorunkoja. Mulla on jonkin verran tavaraa joista voisin luopua. Takapihan krematoorio on helpompi ratkaisu. Metallit ja elktroniikka maanantaina tai torstaina kaupungin kierrätyskeskukseen

Äänestä

Metallit ja elktroniikka maanantaina tai torstaina kaupungin kierrätyskeskukseen Sekii meni kiinni.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Totuus123 kirjoitti:

Naurettavaa touhua aikuisilta ihmisiltä laittaa estot
Päälle
Ettei
Voi edes puolustaa itseään ! Syytätte lahjoitusten myymisestä.. Meillä ei ole tarvetta sellaiselle toiminnalle olemme roskalavan kautta lahjoittaneet
Säkeittäin tavaraa pois vieneet
Seurakunnalle tarpeettomia tavaroita siihen löytyy todistajat omia tavaroita
Saa
Myydä tietääkseni! Ps:.jos mustamaalaaminen jatkuu perättömien levittely valmiita tekemään rikosilmoitus asiasta! Kyllä ne viestit kertoo puolestaan ketä ne perättömien kirjoittelijat ovat!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu