kunnanjohtajanjättipalkka

enhyväksy

Kunnanvaltuusto voi vielä kaataa ton jättipalkan ja kultaiset kädenpuristukset. Mikäli toi menee läpi, niin kaikilla työntekijöillä kunnan puolella pitäisi olla oikeus 35% palkan korotukseen ja jos irtisanotaan tai itse irtisanoutuu, niin pitäisi saada korvauksena vuoden palkka. Ei oikein ole uskottavia nämä kikyt yms, kun säännöt ei koske johtajia. Suomalaiset aika nynnyjä, Ranskassa on 35h työviikko ja hallitusleikkaukset eivät ikinä mene läpi, kun ranskalaiset ovat niin hurjia, että menevät barrikadeille. Suomessa 40h työviikko ja pitenee kikyn myötä entisestään. Ei tollasta korotusta kuulu hyväksyä! On ihan kohtuutonta, että palkka nousee 2400e kuussa edelliseen kunnanjohtajaan verrattuna. Nykyinen tulee saamaan 9000e, ellei valtuusto kaada tota älytöntä korotusta.

3

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SuperErkki

      Ei tuolla summalla suomessa elä. Tarttis maksaa enemmän, vaikka 15000 kk.

      • suomionpaska

        Eiköhän sitten kaikille voisi tasapuolisesti maksaa ton 35% korotuksen ja vuoden palkan, jos irtisanotaan. Loppuisi Suomessakin irtisanominen, kun laitettaisiin suoja Saksan tasolle!!


    • uuunooooo

      Suomessa onkin heikoin irtisanomissuoja tavallisilla duunareilla. Johtajilla puolestaan parhaat palkat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      98
      6248
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3627
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      179
      2289
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      238
      2149
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      182
      1848
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      290
      1644
    7. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1295
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1134
    9. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      120
      1080
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1080
    Aihe