Moi. Eikö se olekkin niin että kehitysvammaiset voi saada lapsia?
Eikö kehitysvammaiset voi saada lapsia?
9
1395
Vastaukset
- rsfgrfgfrg
Tottakai addut voi saada lapsia mistä oot tuommoista keksinyt???
- kehitysvammainen98
Hyvä vastaus, mutta taisi tulla väärälle palstalle? Voisinko saada vastauksen? Kiitos!
- rsfgrfgfrg
Tottakai kehitysvammaiset voi saada lapsia mistä oot tuommoista keksinyt???
- kehariperäpassi
Kehitysvammaisillahan ei tunnetusti ole toimivia kiveksiä/munasarjoja, koska nekin ovat kehitysvammaisessa tilassa. Jos oikein tarkkaan seuraa kehitysvammaisen siittiöiden liikettä mikroskoopilla, voi nähdä, kuinka ne yrittävät vältellä toisiaan. Kehitysvammaiset munasolut eivät puolestaan lähde liikkeelle irtoamisensa jälkeen.
- mentalretardation
No toki saavat. Ja paljon saavatkin sillä kehitysvammaisuudella. Olen kuullut jopa 20 lapsen perheistä jossain pohjoisemmassa. Varmastikin kehitysvammaisia vanhempia.
- kehitysvammainen98
Mikä on totuus?
- YesSone
Ihan normaalisti voi saada lapsia älä ole huolissasi🙂
- Colbert
Voi saada lapsia. Kehitysvammaisen naisen ja miehen on käytettävä ehkäisyä samalla tavalla kuin muidenkin.
- infoo8888888888888888
Kyllä voi saada lapsia.
Sukukypsyttömyys voi johtua sukupuolikehityshäiriöstä, kemikaaleista, taudeista tai steriloinnista.
Lisääntyminen ei ole yksinkertaista, se on erittäin monimutkaista ja vielä nykyaikanakaan ei tiedetä muuta tekijää kuin hormooni häiriöt ja geeniset häiriöt joista kärsivien elimistö ei tuota sukupuolisoluja eli gemiittejä tarpeeksi tai lainkaan.
Loput selvityksistä ovatkin jo urbaani legendoja ja harhaoppeja.
Lisääntymiskykyisyys riippuu kehityshässäkän lisäksi siittiösolujen määrästä (nähkääs miljoonasta siittiöstä keskimäärin 2-3 onnistuu hedelmöittämään munasolun)
Naisilla lisääntymiskykyisyys on kiinni sukupuolikehityksen lisäksi iästä ja edellisistä raskauksista. Mitä enemmän ja/tai iäkkäämpänä lapsia synnyttää, kohtukuoleman riski nousee (eli vauva kuolee joko ennen syntymää, varhaisen synnytyksen tai viivästyneen syntymän takia). Suomessakin kohdataan noin 240 kohtukuolemaa joka vuosi.
Kuten huomaat, raskaus ei todellakaan ole mikään itsestäänselvä asia, jotkut vain voivat saada lapsia kun taas toiset eivät, kehitysvamma ei ole este, mutta voi nostaa riskitekijöitä kuten geenihäiriöitä jotka taas vaikuttavat lapsen lisääntymiskykyyn tai johtaa ennenaikaiseen syntymään.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271984
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001730Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571380Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?791375Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47936Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44892- 73866
- 109863