Moniko kulmainen?

ruotaanmäkinen

Lampaanjärvellä on kulmikas omakotitalo. Moniko kulmainen se on? Itse muisteleisin 6-kulmaiseksi, mutta kaveri väittää, että 8-kulmaa on. Varmasti? Jelpatkaapas varmalla tiedolla?

5

1799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruotaanmäkinen

      Vielä, Lepola sen talon nimi on, en tiedä maarekisterin ("huutoo") numeroa.

    • Mutteritalo

      Laitoin suoran linkin Pohjois-Savon liiton sivuille, vaan ystävällinen ylläpito oli niin nohevana että poisti sen miltei välittömästi!
      Kokeillaan sitten näin, jospa tämä nyt ei olisi niin salaista tietoa ettei ylläpidon tarvitsisi käyttää rajatonta määräysvaltaansa, ja poistaa heti tätäkin:

      Lepola
      Suunnittelijoina omistaja Seiti Kuosmanen ja rakennusmestari Emil Ikäheimo, 1920-30-luku.

      Kahdeksankulmaisen talon suunnitteli sen ensimmäinen
      omistaja Seiti Kuosmanen, joka halusi itselleen
      poikkeavan talon. Tarinan mukaan hän piirsi
      rakennuksen tupakka-askin kanteen, joista lopulliset piirustukset
      teki kunnan rakennusmestari Emil Ikäheimo.
      Rakennus on rankorakenteinen. Eristeenä on alun perin
      käytetty hiilimursketta, joka saatiin lähistöllä sijainneesta
      hiilimiilusta. Kaksikerroksisen rakennukseen ensimmäiseen
      kerrokseen tuli asuintilat ja toiseen kesähuone ja
      ullakkotila. Rakennuksen alle tuli matala kellari.

    • Nurkkat

      Mielenkiintoinen historia tällä talolla. Seeti Kuosmasen ensimmäinen matala pitkä hirsitalo oli ihan tien vieressä. Ja uuden talon hän rakensi hiukan kauemmaksi tiestä.
      Mutteritalon rakennus vuosi ei kuitnkaan tuossa hyvässä historiikissä osunut kohdalleen. Seeti Rakensi tuon talon 1946-50 paikkeilla.

    • ruotaanmäkinen

      Kiitos kiitos vastauksista! Unohdin tuon nurkkaluvun, vaikka olen autoillut sen ohi kauan sitten paljonkin. Vielä, 1940-50-luvulla kuulin kerrottavan, että aluksi tarkoitus olisi ollut rakentaa talo ratakiskojen päälle niin, että haluttaessa olisi voitu kääntää niin kuin tuulimyllyä, mutta suunnitelma kaatui kiskokauppaan?

    • Anonyymi

      Onko tämä mutteritalo vielä pystyssä?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2513
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1388
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1202
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      923
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      34
      785
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      781
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe