Nordnet vai seligson?

NordnetvaikoSeligson

Nordnet vai Seligson, kumpaa suosittelette käyttämään rahojen sijoitukseen.
Molempien hyvät ja huonot puolet?

5

2941

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jklkg

      Kumpikin on firmoja, jotka tarjoavat erilaisia palveluita. Ne palvelut ovat osin samanlaiset, mutta ei kokonaan. Palveluntarjoajan valitset sen mukaan, mitä palveluita tarvitset ja mitä ominaisuuksia arvostat.

      Jos haluat sijoittaa tavallisiin indeksirahastoihin (ei etf), jotka sijoittavat ympäri maailmaa, Seligson on hyvä vaihtoehto.

      Jos haluat sijoittaa suoraan osakkeisiin, Nordnet on yksi mahdollinen vaihtoehto. Seligson ei tarjoa osakevälitystä.

      Jos haluat sijoittaa etf-rahastoihin, Nordnet on yksi mahdollinen vaihtoehto, ja erityisesti pienten kuukausisijoitusten tekemiseen oikein hyväkin, mutta ei siinäkään tapauksessa ainut vaihtoehto. Seligsonilla on yksi etf-rahasto, mutta senkin hankkimiseen tarvitset osakevälittäjän palveluita.

      Jos haluat sijoittaa pohjoismaisiin pää-indekseihin, Nordnetin superrahastot ovat edullisin vaihtoehto. Mutta jos haluatkin sijoittaa Suomeen OMXH25-indeksin sijaan "kestävästi", silloin Seligsonin suomi-indeksirahasto on oikea valinta (jos indeksinmuodostajan ja sinun näkemykset "kestävyydestä" ovat yhtenevät).

    • omakas

      Seligson on vain yksi rahastoyhtiö, kun taas NN:n kautta pääset käsiksi satojen yhtiöiden rahastoihin ja ETF:iin, suoriin osakesijoituksiin ja johdannaisiin.

      Seligson tosin vaikuttaa mielestäni yllättävän kilpailukykyiseltä omassa luokassaan, joten jos haet vain muutamaa tai vain yhtäkin hyvin hoidettua ja kilpailukykyisesti hinnoiteltua rahastoa, ilmeisen hyvän ja asiantuntevan, suomalaisen asiakaspalvelun höystämänä, niin Seligson voi olla sinulle paras vaihtoehto.

      Lähtökohtaisestihan sijoituksien hajauttaminen sen laajemmalle kuin Seligson jo tarjoaa mahdollisuuksia, ei todennäköisesti tuo mitään lisäarvoa sijoittajalle. Lähinnä kyse erikoisempia sijoitusstrategioiden ja oman näkemyksenottamisen mahdottomuudesta Seligsonin kautta. Ja niistä kuluista, mutta niissä Seligson lienee hyvin kilpailukykyinen, vaikka tietenkin täysin ilmainen Superrahasto vie voiton, kuten myös monet ETF:t.

    • Anonyymi

      noh seligsonilla näkee vain omat rahaasiat mutta nordnetilla voit katsoa käskyllä: haku ) sukunimi.maa* täysin vieraan rahaasiat tämä on kätevä toiminto koska joku on kuiten aina parempi sijoittaja niin katsomalla näistä mallia voi päästä hyviinkin tuloksiin

    • Anonyymi

      mutta ei kovin pitkään
      dagensnyheter ja aftonbladet kertoivat tänään
      ruotsin rahoitustarkastus sulkee poliisitutkimuksen ajaksi koko nordnetin
      1 päivästä maaliskuuta alkaen

    • Anonyymi

      myös handelsbanken kuluttomat indeksirahastot joita saa turvallisesti S PANKISTA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      19
      3913
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      223
      3724
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      97
      2669
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      22
      2613
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      20
      2402
    6. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      33
      2339
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2276
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2136
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1621
    Aihe