Voiko Airbnb:n estää kerrostalossa?

Airbnb-antifani

Yläkerran naapurini kehui silmät kiiluen, kuinka on laittanut asuntonsa Airbnb-käyttöön. Ei tarvitse maksaa veroja vuokratuloista. No selvisipä sekin mitä se kamala meteli, musiikin soittaminen ja pauke on ollut viime aikoina. En ole nukkunut silmän täyttä!!1

Otin 25 vuoden lainan päästäkseni vuokratalosta pois ja nyt yläpuolellani on viheliäinen Airbnb-kämppä!! Voi helkuta sentään!11!! Eikö tätä voi mitenkään estää?1?!? Halusin rauhallisen asunnon ja tämä on tulos!!1yksiyksi!!!

17

2656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyhmä.vastaus

      Et voi estää, hehheh. 😂 🍻🍻🎶🎵📀🎸💩
      Mikään ei muutu suomi24 palstalle kirjoittamalla..

    • asöfajlsf

      naapuri osti Mersun, puhkotko renkaat?

      • ok-korkeus

        Minä ehkä puhkon, jos hän uhkaa ajaa sillä päälleni. Nämä Airbnb-asukit vievät muilta talon asukkailta asumisrauhan.

        Siksi ok. Se takaa rauhan.


    • Törkybnb

      Ota saman tien yhteys vuokranantajaan, kun asunnossa möykätään ja masinoi myös lähinaapurit tekemään sama. Jos yhteydenottoja alkaa tulla päivittäin, omistajakin joutuu miettimään tarkemmin, kenelle ja millä ehdoilla vuokraa kämppäänsä. Käsittääkseni airbnb-systeemissäkin vuokraaja sitoutuu noudattamaan sääntöjä.

      • Ok----Loordi

        No ei se vuokranantaja eli isäntä vastaa vuokralaisena tekemisistä. Kyllä jokainen on vastuussa omista tekemisistään. Tuollainen yhden yön vuokralainen toki voi tehdä mitä huvittaa kunhan ei tuhoa huoneistoa, ei siitä koira perään hauku. Ja jos yhden yön vuokralainen on vaikkapa Brasiliasta niin miten ajattelit saada hänet korvaamaan mitään aiheuttamistaan haitoista kun on palannut kotimaahansa, etkä tiedä osoitetta tai puhelinnumeroa?


      • Ok----Loordi
        Ok----Loordi kirjoitti:

        No ei se vuokranantaja eli isäntä vastaa vuokralaisena tekemisistä. Kyllä jokainen on vastuussa omista tekemisistään. Tuollainen yhden yön vuokralainen toki voi tehdä mitä huvittaa kunhan ei tuhoa huoneistoa, ei siitä koira perään hauku. Ja jos yhden yön vuokralainen on vaikkapa Brasiliasta niin miten ajattelit saada hänet korvaamaan mitään aiheuttamistaan haitoista kun on palannut kotimaahansa, etkä tiedä osoitetta tai puhelinnumeroa?

        Näppäilyvirhe, siis vuokralaisensa piti olla tuossa ensimmäisellä rivillä.


    • toimi_välittömästi

      Nyt on se pahin riski toteutunut. Ostit(!) asunnon kasarmilta. Et voi vaikuttaa naapurisi toimiin millään tasolla ja se sinun on parasta hyväksyä välittömästi . Hyväksy myös asuntosi mahdollinen arvonalemeninen, sillä päästäksesi edes jossain vaiheessa nauttimaan ihmisarvoisesta elämästä, kannattaa sinun mahdollisimman nopeasti pistää asunto myyntiin ja siirtyä asumaan vuokralle.
      Pistä tänä aikana ylimääräiset rahat sukanvarteen ja odota tulevaa romahdusta. Kolmisen vuotta pitäisi riittää. Tämän jälkeen osta omakotitalo ja siihen kuuluva hyvä elämä alennusmyynnistä.

    • airbnb-majoittaja

      Ei ne Airbnb-vuokralaiset saa möykätä yhtään sen enempää kuin muutkaan asukkaat. Asiasta kannattaa valittaa isännöitsijälle. Yläkerran naapurisi ei vättämättä tiedä, jos kämpässä elämöidään, joten hänelle kannattaa kertoa asiasta. Airbnb-majoittaja voi kieltää möykkäämisen yöaikaan ja kiellon rikkojat voi potkaista pellolle. Airbnb-majoittaja voi myös poistaa kämpästään kaikki äänentoistolaitteet. Ei tuota sietää tarvitse.

    • pop98

      "Airbnb-majoittaja voi kieltää möykkäämisen yöaikaan ja kiellon rikkojat voi potkaista pellolle."

      -Nää Airbnb asujat on halvan asunnon hakijoitaa, B-luokan sakkia siis pääosin.
      Ja nehän on lähes joka yö eri porukka, ei hyödytä mitään vaalittaa/ilmoittaa yhdelle, kun seuraava tulee jo seuraavaksi yöksis.

      Tämän ja miljoonan muun syyn vuoksi omakotitalo on ainut inhimillinen asuinmuoto.

      • ok-varapresidentti

        No juurikin näin. Tullaan perjantaina, ördätään ja remutaan ja lähdetään sunnuntaina karmit kaulassa. Voihan niitä torua, mutta mitä se auttaa, seuraavalla porukalla on taas uudet kujeet.

        Tajusin itse aikanani kasarmilla, että en mahda naapurin pianonsoittajalle mitään. Minun on lähdettävä, häirikkö jää.

        Toisaalta lähtö olisi tullut itselle, jos olisin parvekegrillannut.

        Aika kamalaa se elämä kasarmilla on kaiken kaikkiaan, siellä ollaan täysin muiden armoilla. Vielä joskus ihmetellään, miten on voitu maksaa käsittämättömiä summia mokomista läävistä kommuunissa.


    • gergergerg

      Nuo viestit, että asialle ei voi mitään, on tietenkin täyttä puppua. Vuokranantaja on vastuussa asunnostaan, asui siinä sitten kuka tahansa. Joten jos möykkä on jatkuvaa ja siitä valitetaan koko ajan, voi asuntoyhtiö ottaa asunnon omaan hallintaansa väliaikaisesti. Se, että möykkääjä on airbnb:n asiakas, ei merkitse mitään.

      Ja jos asunto Airbnb-käytössä, pitäisi tuloista maksaa verot. Jos veroja ei makseta, kyseessä on petos ja siitä voi saada teoriassa vaikka vankilatuomion.

      • Ok----Loordi

        No paskat se osakkeen omistaja on vastuussa vuokralaisensa tekemisistä. Jokainen vastaa ihan itse omista tekemisistään. Eikä se asunto-osakeyhtiön osakas edes omista sitä asuntoa, vaan sen omistaa taloyhtiö, huoneiston hallinta taas on vuokralaisella vuokrasopimuksen nojalla. Osakkaalla ei ole kuin osakkuus ja vuokrannautintaoikeus, ei asuntoa eikä hallintaoikeutta siihen.


    • airbnb-majoittaja

      Verot on maksettava, joten tee verottajalle nimetön ilmianto. Vuokraaminen ei yhtäkkiä olekaan niin kannattavaa, kun pitääkin maksaa verot. Teet palveluksen meille, jotka maksamme verot pennilleen. Verottaja saattaa hyvinkin muistaa yläkerran naapuriasi pienellä nootilla.

      Olen useamman vuoden toiminut airbnb-majoittajana ja minun asunnossani ei riehuta, remuta, juhlita eikä muutenkaan olla äänekkäitä. Vuokralaiseni ovat hyvin käyttäytyviä ja koulutettuja ihmisiä, jotka ovat enimmäkseen pidemmällä työmatkalla. Airbnb antaa hyvät mahdollisuudet rajata vieraiden määrää ja vierailujen kestoa, joten epämääräiset porukat voi rajata pois.

      • kerro.meillekin

        Mistä Sinä tiedät ettei sinun asunnossasi remuta?


    • airbnb-vuokraloordi

      Ai että nautin näistä ininöistä!

      Tottakai maksan veroni, kunhan vaan vittuilin naapurille jotta sitä vituttaisi vielä enemmän!

      Seuraavaksi vuokraan airbnb-kämppäni narkkarelle! Hähhhäää!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Nollatoleranssi häiriöihin auttaa, aina kun kuuluu inahduskaan, soittaa poliisit paikalle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1251
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      158
      1077
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      60
      919
    4. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      736
    5. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      731
    6. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      178
      729
    7. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      722
    8. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      719
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      708
    10. Kamalateltta

      Kalateltta... Kuivia,kylmiä, suolattomia muikkuja kalliiseen hintaa. Viimeinen kerta kun käyn syömässä tuolla. Edellise
      Kuhmo
      11
      661
    Aihe