Kadun kulmauksessa sijaitsevan suorakulmion muotoisen tontin pinta-ala on 1400 m2. Kun tontti aidattiin kummankin kadun puolelta, jouduttiin rakentamaan 80 metriä aitaa. Mitkä ovat tontin mitat? Anna vastaus metrin tarkkuudella.
Onko osaajia?
Tarttisin jeesiä tälläisessä pienessä laskussa.
5
269
Vastaukset
- Perusjuttua
Onko pitkän matikan kakkoskurssin tehtävä? Olisit saanut varmaan paremmin vastauksia tuolta lukion puolelta mutta vastataas nyt kumminkin.
Ekana merkitään toista sivua x ja toista y, jolloin y x = 80, josta y= 80-x. Nyt saadaan kiva lauseke, joka muokataan toisen asteen yhtälön ratkaisukaavalla ratkeavaan muotoon
x(80-x) = 1400
x^2-80x 1400 = 0
Tästä saadaan, että sivut olivat metrin tarkkuudella 54 m ja 26 m. Perusjuttua, pitäis kyllä kurssikokeessa osata tollanen tehtävä kun ihan varmasti kysytään jotain tuon suuntaista. :D Jotenkin minua häiritsee tehtävässä ollut maininta "kadunkulmauksessa sijaitseva tontti", kun olisi riittänyt pelkkä "suorakulmion muotoinen". Mitä olennaista kadunkulmaus tehtävään toi?
Ilmeisesti tehtävän laatijat halusivat tuoda tosielämää paperinmakuiseen kirjaoppiin ja muotoilla tehtävän enemmän todellisuutta vastaavaksi.
Kyseessä on siis tilanne, jossa tontti on kartalla suorakulmion muotoinen, mutta koska kyseessä on kadunkulmaus, on todellisuus usein toinen kun aitaamiseen oikeasti ryhdytään.
On tavanomaista, että liikenne "syö" suorakulmaisista kadunkulmista osan. Näin "suorakulmainen" tontti ei kadunkulmauksen osalta olekaan suorakulmainen. Jopa tien kuivatukseen tarvittava oja on saatettu kaivaa tontin puolelle.
Aitaa ei luonnollisestikaan rakenneta tielle, vaikka tontti sinne asti ulottuisikin. Tehtävänannossa ei sanallakaan vihjata, että aita olisi rakennettu tontin rajalle. Voidaan siis olettaa, että aita on rakennettu ainakin joiltain osin muualle kuin tontin varsinaisille rajoille.
Tehtävänanto ei kerro kuinka paljon kulmaa on pyöristetty. Se kertoo, että aitaa on rakennettu 80 metriä molemmille kadunpuolille, ja että tontin pinta-ala on 1400 m2. Missään ei sanota, että tontin kadunpuoleinen osa tulisi kokonaan aidalla rajatuksi. Sanottiin vain, että "tontti aidattiin kummankin kadun puolelta". Toisin sanoen, ollaan voitu aidata alue käytettävissä olevan tontin ja olemassaolevan kadun välillä.
Näin ollen tontin mitat riippuvat liikenteen aiheuttamasta kulman pyöristyksestä.- Näinmeillä
Ihan peruskoulun kuudesluokkalainen osaa tuohon vastata. Kaikkea ei tarvitse ympätä eikä perustella mukahienoilla termeillä eikä edes tuohon yhtälöä tarvita saati sitten saivartelua. Kyky selkeyttää ja yksinkertaistaa asioita on tärkeätä.
- yläasetee
Tää on siis peruskoulun yläasteen tehtävä. Kyllä tämmönen pitäisi osata ilman jeesiäkin. Kaikki ovat käyneet peruskoulun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934732Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2053784Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.892178Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311224
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611203- 531095
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä36948