Kenen kullan nuput pahoinpitelivät joukolla törkeästi kuula aseella ampuen uhriaan kasvoihin henki oli lähellä lähteä kertoo lääkäri.Sipookin herää unelmaan.
Törkeä pahoinpitely nuoret ampuivat kuula aseella
37
2128
Vastaukset
- Sibbo
Järkyttävää just luin ton uutisen. Sairaita pentuja pitäisi hoitoon laittaa.
- törkeätä.on
Pitäiskö laittaa hoitoon myös tuo poliisipäällikkö Leif Malmberg, joka silittelee villaisella näitä rikoksen tehneitä poikia. Vähättelee minkä kerkiää niiden tekosia. Käynyt jo selväksi sekin, että se aiempi pahoinpitely jossa uhrina sama poika oli yksi tekijöistä tämän viimeisimmän rikoksen tekijän isoveli että näin. Rikoskomisario Malmbergin mielestä ei kuitenkaan merkittävä seikka asiassa. Lisäksi aiemmin väittänyt ettei uhria olisi ammuttu kasvoihin kuulapyssyllä mutta sekin valhe. Uhrin silmälasit ovat myös menneet rikki aseella ammuskelusta eli vakava silmävamma ollut hyvin lähellä. Rikoskomisario se vaan jaksaa jankuttaa että ihan kelpo kansalaisia näistä pojista tulee ei mitään hätää. Rikostutkinta on asiassa ollut hyvin heppoinen ja epäselvä ja tästä syystä rikoskomisarion toimista on tehty tutkintapyyntö.
Tuolla Sipoossa ei kuntalaisilla taida olla aivan tasavertainen kohtelu rikosasioissa ja siinä on tulppana tämä herra. Pitäiskö vaihtaa johonkin parempaan.
- LynkkausMieliAla
Eikö sipoo ole kumminkin pieni paikka jossa kaikki tuntee suurin piirtein kaikki ketä nämä hullun sairaat oikeen ovat.
- Ei-mulla-muuta
Ihan selkeä tapaus, kun lapset kuvauksen mukaan ovat tekijöitä ja poliisi ei kerro enempää. Ovat partalapsia ja homma painetaan villaisella. Ihanaa.
- VitunNeekeritSiperiaan-
Hyvä RKP näitä lisää eikö..
- OlitkoMukanaItse
– Teoista epäillyt eivät ole ulkomaalaistaustaisia, Itä-Uudenmaan poliisilaitos tiedottaa Facebookissa.
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/15-vuotias-poika-pahoinpideltiin-vakavasti-poliisi-oikoo-huhuja/6271606
- Valhemedia
Oliko parta-ankkurit asialla ja pimittääkö paikallislehti totuuden? Totuus esiin!!!
- TotuusEsiin-
Nyt sitä tietoa tapauksesta ketä pahoinpiteliät olivat vai onko sipoo joku suljettu salpiirien rkp.n suljettu yhteisö.
- neampunaamaan
Tämä tapaus pyyhitään muisteista, yritetään olla niinkuin mitään ei olisi tapahtunut, tämä on paras ratkaisu kaikille osapuolille. Ei tuhota 6 ihanan nuoren elämää kaivelemalla tätä sinänsä merkityksetöntä tapahtumaa.
- sbio
Lehtitietojen mukaan uhria ammuttiin useasti kasvoihin, vuorotellen!! Ei hel... Ketkä olivat asialla
- Raukkamaista
Koittakkaa saada tekijöiden nimet esiiin.
- RKPIsänmaanPetturiPuolue
Ovatko sipoolaiset todellakin näin umpi kieroon kasvaneita reppana paskahousuja jotka suojelevat näitä törkeän väkivallan tekiöitä salaamalla tekiät ja heidän taustansa.
- KukaOnkaanReppana
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/15-vuotias-poika-pahoinpideltiin-vakavasti-poliisi-oikoo-huhuja/6271606
Poliisin mukaan 15-vuotias poika on joutunut muutaman alle 15-vuotiaan tekijän pahoinpitelemäksi. Jutun esitutkinta on kesken, mutta poliisi oikoo sosiaalisessa mediassa liikkuneita huhuja.
– Teoista epäillyt eivät ole ulkomaalaistaustaisia, Itä-Uudenmaan poliisilaitos tiedottaa Facebookissa. - HHeinola
KukaOnkaanReppana kirjoitti:
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/15-vuotias-poika-pahoinpideltiin-vakavasti-poliisi-oikoo-huhuja/6271606
Poliisin mukaan 15-vuotias poika on joutunut muutaman alle 15-vuotiaan tekijän pahoinpitelemäksi. Jutun esitutkinta on kesken, mutta poliisi oikoo sosiaalisessa mediassa liikkuneita huhuja.
– Teoista epäillyt eivät ole ulkomaalaistaustaisia, Itä-Uudenmaan poliisilaitos tiedottaa Facebookissa.Kuka uskoo enää poliisin tiedotteisiin? Ylöjärven joukkoraiskaajatkin olivat poliisin tiedotteen mukaan "Ylöjärveläispoikia".
- selvitetäänkö.kunnolla
Kyllä nyt on joillain vanhemmilla mennyt kasvatus hiukkasen pieleen. Miten on mahdollista moinen teko onko kyseessä älyllisesti heikkolahjaisimmasta päästä olevat vai mitä ihmettä. Miksiköhän asiasta ei poliisi tunnu olevan kovin kiinnostunut eikä myöskään koulu. Tuntuu vähän että nyt vaan uhria autellaan tässä eikä näitä tekijöitä nyt kummemmin edes etsitä. Ovat alaikäisiä niin eivät edes vastuuseen joudu niinkö? On täytynyt olla näiden tekijöiden koulussa jo tietoa etteivät ole ihan normaaleja on takuulla tehty muitakin tekosia miksi eivät ole jo jossain huostaanotettuna tms. Olen järkyttynyt ei voi muuta sanoa.
- kielisolmussa
tätä ei kai pitäisi sanoa ääneen mutta tuo poliisin lanseeraama "kivapuhe" taitaisi olla syytä saada käännettyä noille eksoottisemmille kielille
- SuodmalaisiaOlivat
On kai Sipoossa jonkun verran ruotsia äidinkielenään puhuvia. Suomihan on kaksikielinen maa. Tekijät olivat kuitenkin paikkakuntalaisia suomalaisia; puhukoot kumpaa kotimaista hyvänsä. Tuskin tuon ikäiset nulikat mitään sen eksoottisempaa kieltä ymmärtävät. Miksi siis pitäisi kääntää?
Poliisin mukaan 15-vuotias poika on joutunut muutaman alle 15-vuotiaan tekijän pahoinpitelemäksi. Jutun esitutkinta on kesken, mutta poliisi oikoo sosiaalisessa mediassa liikkuneita huhuja.
– Teoista epäillyt eivät ole ulkomaalaistaustaisia, Itä-Uudenmaan poliisilaitos tiedottaa Facebookissa. - kielisolmussa
Kyllä jotain eksoottisempaa pitää keksiä kun suomalaisillekaan ei mene perille.
Jo toinen kerta kun sama poika pahoinpidellään parin vuoden sisällä, joku rautalankamalli, suoraan puhuminen niin että asia menee perille.
- Death_from_above
http://m.iltalehti.fi/uutiset/201701182200055894_uu.shtml
Sama henkilö joutunut aiemminkin törkeän pahoinpitelyn kohteeksi - JIPK
En usko että softiaseita on maahanmuuttajilla, joten kyllä tekijät on ihan vaan suomalaisia enintään ruotsinkielisiä.
- Pumpulissaelänyt
Hyvin näyttää nokitapeilla ainakin terä-aseita olevan mattoveiteistä puukkoihin.
- Ihanparastaviihdettä
Mattoveiteistä... keyboardwarrior kovimmasta päästä... 😅
- Sipoolainen
No todellakin on suomalaisia. Hohhoijaa.
- Pyöveli_
Tekijät tiedossa...
- Jelly7777
No onko jotain tuntomerkkejä jotta jatkossa tietää varoa?
- TotuusTässä
Poliisin mukaan 15-vuotias poika on joutunut muutaman alle 15-vuotiaan tekijän pahoinpitelemäksi. Jutun esitutkinta on kesken, mutta poliisi oikoo sosiaalisessa mediassa liikkuneita huhuja.
– Teoista epäillyt eivät ole ulkomaalaistaustaisia, Itä-Uudenmaan poliisilaitos tiedottaa Facebookissa.
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/15-vuotias-poika-pahoinpideltiin-vakavasti-poliisi-oikoo-huhuja/6271606 - PersutSuck
Kappas vain kun keskustelu tyrehtyi heti, kun tuli tietoon, että syylliset ovat kantasuomalaisia. Hyvä persut... :( Eihän nyt kantasuomalaiset sentään ketään pahoinpitele, tapa, raiskaa tms.
- HHeinola
Kuka uskoo enää poliisin tiedotteisiin? Ylöjärven joukkoraiskaajatkin olivat poliisin tiedotteen mukaan "Ylöjärveläispoikia".
- Saastaaperkele
Olisi noidenkin kullannuppujen isien suonut käyttää kortonkia tai laskea lakanoille. Sairaita pentuja.
- kielisolmussa
Jep, vanhemmista se lähtee paljolti.
- AhmedUmc
Hieno homma.
Poiken nimet on muistissa.
Tulen käymään ja opettamaan pojille tavat.
Ei heti , mutta kunnolla. - Mitäkuuluuheille
Mahtaa olla kusi sukassa näillä pahoinpitelijöillä nyt mitä tuleman pitää. Ovatko vielä koulussa "normaalisti" vai onko erotettu koulusta kuten normaalitilanteessa toimitaan.
- Mikärangaistus
Eikö tällaisissa tapauksissa oteta kakarat huostaan, jos vanhemmat eivät pysty kasvattamaan heitä? Onko ennakkotapauksia käräjäoikeuksista?
- hohhoijjaata
äitee tekee poikarukan elämän hankalaksi tuollaisella elämöinnillä julkisuudessa.
- Jalkapuuhun
Kyllä tässä pitäisi noiden pahoinpitelijöiden elämä tulla hankalaksi eikä viattoman uhrin. Toivottavasti saavat kunnon rangaistukset sekä vanhemmat myös edesvastuuseen. Ennen vanhaan oltaisiin laittu jalkapuuhun kirkon eteen kaikkien töllisteltäväksi tuollaiset rikolliset.
- Kasvatuslaitokseen
Ennen vanhaan tuollaiset kakarat laitettiin kasvatuslaitokseen, jos vanhemmat eivät osanneet kasvattaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42859