Jakomies kun tuli palstalle aikonnaan, niin se olihi iso herra, ei kuitenkkaa ihan ukkoherra.
Yleensä sillon -50-60 luvuilla yhtiön jakomies ajjoo ruplluutteli joko Jawa merkkisellä moottoripyörällä, jossa oli vielä sukset integroitu sen pyörän sivuille. Joskus tais olla MZ:kin. Paksu turkki piällä ja muutenni tukeva ukko on jiäny mielleen. Hirmu tärkkeen näkösenä mittaili runkoja ja merkkas leimmuukirvveellä katkasukohat. Lupsakka ukko se sitten lopulta oli, kun nuotiolla kahvit keitettiin ja rupatelttiin. En muista nimiä, ku olin ite vielä nuorenpuolleinen siihen aikaan.
Yleensä sillon -50-60 luvuilla yhtiön jakomies ajjoo ruplluutteli joko Jawa merkkisellä moottoripyörällä, jossa oli vielä sukset integroitu sen pyörän sivuille. Joskus tais olla MZ:kin. Paksu turkki piällä ja muutenni tukeva ukko on jiäny mielleen. Hirmu tärkkeen näkösenä mittaili runkoja ja merkkas leimmuukirvveellä katkasukohat. Lupsakka ukko se sitten lopulta oli, kun nuotiolla kahvit keitettiin ja rupatelttiin. En muista nimiä, ku olin ite vielä nuorenpuolleinen siihen aikaan.
Vastaukset 16
Vanhimmat
"Kaarnatikka" toiselta nimeltään.
Mitä se ukkoherra sitten teki?
Ukkoherra - yleensä koko hakkuu- tai uittoalueella oleva päätyönjohtaja.
Löytyy savotta ja uittomiesten sanastosta, siellä on paljon muutakin.
Pätevä jakomies pystyi katsomaan tukista leikonpaikat niin että tuli edullisin
kuutiojalkamäärä. Puuhan on kartion muotoinen.
Meillä se oli rivakka työmies pystykarsinnalla, ei sille pärjänny kukkaan!
https://www.youtube.com/watch?v=kJVz8N_PJ2E#t=75.934
Tuo näkyy olevan kauko-ohjattava. Kaverillani Ruovedellä on vastaava mekaaninen laite. Siihen asetellaan eri määrä mittapalikoita joka määrää sitten miten korkealla
kone käy.
Oliko tämmöinen? https://www.youtube.com/watch?v=6MQI5H_3Mo0
Kylläpä juuri tuollainen.
Niin, jakomies kahto tietenkin yhtiölle edullisimmat katkasukohat, ei työmiehelle. Sittenhän se myöhemmin annettiin jo tukkijätkille itelle valta, vain kyllä se maantien varressa mittaaminen oli kans joskus jännittävä paikka.
Kun joskus tietenki sattu pikkusen tyvilahhoo olemmaan, niin siihenhän juntattiin oksanpätkä reikkään ja sitte Homeliitilla pikkunen leikko. Tuli niin siisti ku pienen perse. Vaikka kyllä ne mittamiehet joskus vähä vilikkuili, vae ei virkkanneet mittää.
Eikö mahdollisimman suuren kuutiojalka sisällön saaminen kaadetusta rungosta ollut molemmille edullista?
Minä oisin kuatanna ja karsinna 5-6 tukkinärettä ja katkonu tuohon aekkaan mitä tuo härveli lörpöttel. Tuommossii sankon paksussii närreitä vielä.
Suurin ja paksuin puu minkä oun ikinnään kuatanna, oli 3,74 metrrii ynpärysmitalttaa huapa Päijät-Hämeessä vanahan kartanon tien pielessä. Hyvin pyllähti. Meni just sinne minne oli tarkotus.
Jakonainen oli kylän ilo. Ja vähän laajemmannii aluveen. Savotalle ei piässy kun tilipäivinä ja uittoon.
Minun isä oli jakomies Enso-Gutseitin savotoilla , mutta ei sillä ollut noita turkkeja päällä mitä tämä kirjoituksen aloittaja kirjoitti.Yleensä jakomiehellä oli päällään jätkän vaatteet mitä silloin käytettiin.Turkeihin oli pukeutunut piiripäälikkö metsänhoitaja .tai joku vastaava .
Minun paksumman puun halkaisija oli pukkurin päästä vielä 20sm yli . täys mittainen pukkuri on noin 110sm . Tämä mänty kaatui 1956 Pusurilla,päivä meni ennen kuin puu oli kuljetus kunnossa
Jakoko se Jakomies persettään Liekan homoille?
Liekan asioista ei ole mitään tietoa. Pysytellään vain Lieksan tiedoissa.
Mitä ne jakomiehet teki ja kenen palkkaamia olivat???????????????????
Jakomies oli metsäyhtiön palkkaama mies , teki kyseistä työtä päiväpalkalla ,metsätyömiehet tekivät töitä urakka palkalla. Toisin sanoin minkä puun saisat tehtyä kuljetus kuntoon pois metsästä saivat palkkansa siitä.