Venäjä / Pietari -matka, metro ja bussit

KysyväEiEksy

Olen viime vuosikymmeninä varsin vähän matkustellut ja Venäjälläkin olen käynyt muutaman kerran, turvallisesti vain turistiryhmän ja -bussin kanssa. Seuraavalla kerralla aion itse yrittää seikkailla päivä-ajan hieman omin neuvoin. Kysymykseni kuulostaa ehkä älyttömältä, mutta älkää siitä piitatko, täti alkaa olla iäkäs:

Kuinka Pietarissa (Moskovassakin) matkustetaan METROLLA ja BUSSILLA? Mikä on metrolipun / bussilipun ostosysteemi?

Kun menen METROASEMALLE:

- Kuinka lippu ostetaan, miten se maksetaan? Onko lippuautomaatit, vai maatuskat kassoilla? Paljonko esim. Pietarin sisäisen liikenteen metrolippu maksaa?

- Kuinka kauan se on voimassa (esim. tunnin, kuten Helsingissä), vai ostetaanko joka matkalle eri lippu, eli nk. erilliset meno ja paluu? Näytetäänkö sitä metrojunassa jollekin virkailijalle, vai kiertelevätkö satunnaiset tarkastajat metrossa?

- Metrokartan olen tulostanut netistä. Tiedän, että siellä kulkee tietyt "eriväriset" linjat. Kuinka näen metrojunasta mitä (väri-)linjaa se edustaa? Kuinka liikkuvassa metrossa näen pysäkit? Eli tiedän, missä jäädä pois.

Sitten Pietarin sisäiset BUSSIT:

- Mikä (mitkä) linja-numero (-t) kulkee esim. Nevski prospektin päästä päähän? Jos haluan esim. Moskova-hotellilta Eremitaashille?

- Paljonko lippu suunnilleen maksaa ja maksetaanko se kuljettajalle? Pitääkö mainita pysäkki mille menossa, vai onko kaikki liput samanhintaisia?

Anteeksi.
*

0

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olet minua

        vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
        Ikävä
        132
        2953
      2. Ruumis ojassa

        Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
        Oulainen
        6
        1341
      3. Mies pyysi rahaa

        Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
        Ikävä
        220
        1296
      4. Jos tapaisimme uudelleen?

        niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
        Ikävä
        70
        1171
      5. Mitä piirteitä rakastat

        Eniten kaivatussasi?
        Ikävä
        44
        1129
      6. 37
        1001
      7. Mites nyt suu pannaan

        Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
        Sysmä
        38
        991
      8. Taas Lieksassa tyritty

        Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
        Lieksa
        133
        947
      9. Hän on niin

        Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
        Ikävä
        47
        944
      10. Nähdäänkö ensi viikolla

        paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
        Ikävä
        36
        867
      Aihe