Siis aidot alkuperäiset jotka on olleet elokuvateattereiden ilmoitustauluilla aikoinaan?
Ostin nimttäin retromessuilla vanhoja hienoja länkkärijulisteita parisenkymmentä.
Myyjä oli teettänyt niitä varten muovisuojatkin, tai taskut, olivat hyväkuntoisia.
Kysyin, että onko ne varmasti aitoja, myyjä näytti joka nurkasta nitojan reiät ja sanoi, että paperista tiedät, se on vähän karheaa takapuolelta ja erilaista käsissä kuin kopioidut. Aidoilta vaikuttivat. Antoi numeronsakin jos on jotain kysyttävää.
Ne on niin hienoja värityksiltään ja suunnittelultaan, että pistin heti yhden vaihtokehyksiin ja seinälle. Hienoa taidetta, joka sellaisia on nähnyt tietää mistä puhun.
Se oli ostanu ison erän jostain pohjanmaan elokuvateatterista joka oli lopettanut.
Länkkärijuliste Lännen villikissa on nyt seinällä, mainoksessa lukee alhaalla mm.Cinemascope färgfilm ja pääosan esittäjien nimet Guy Madison jne.
Kuvassa länkkärityttö ja vieressä lännenmies lasson kanssa.
Missä arvossa vanhat elokuvajulisteet on?
9
1960
Vastaukset
- hiuhh88
Eikö nuita saa muutamalla eurolla kirppareilta?
- KUNTAKINTYE
Höpölöpö, riippuu elokuvan harvinaisuudesta, milloin on ollut teatterin seinällä (50-70 luvulla?) ja kunnosta ja tietenkin pitää olla aito, aidon tunnistaa kyllä,
Aloittaja tarkoittaa varmaan tällaisia,
http://kampinkirjakauppa.fi/tuotteet.html?id=70/12884. tuosta pyydetään 15 e. 20 eurosta ylöspäin, niitä voi olla tosi harvinaisiakin, jopa 20 luvulta, ne on kalliita. - KUNTAKINTYE
- jggkllffö
Eivät nuokaan tuossa myynnissä olevat ole välttämättä aitoja,silti niistä pyydetään tuon verran. Kopioimallakin saa kyllä esiin tuon hienon kuvan, mutta ns.alkuperäiset on painettuja painokoneella aikoinaan tehty,
niiden tekemisissä oli vähän enempi hommaa kuin kopioimalla tehdyt. - pyssytpaukkuu
No, maksoin 5 e kappale ja aitoja on.
- ovatten
Edullisia.
- Anonyymi
Aidot 40-50-60 luvun alkaa olla jo arvossaan, aidon tuntee ainakin siitä, että ne ovat vähän karheapintaisia ja aika ohutta paperia ja kyllä sen vaan tietää jos vähänkin niitä on käsitellyt.
Monessa on niitin reiät kulmissa kun ne on olleet teatterin sisääntuloaulassa lasin takana.
Ja usein niisä on jokin leima, esim länkkäreissä leima "yksinoikeus Kovefilmi" - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aidot 40-50-60 luvun alkaa olla jo arvossaan, aidon tuntee ainakin siitä, että ne ovat vähän karheapintaisia ja aika ohutta paperia ja kyllä sen vaan tietää jos vähänkin niitä on käsitellyt.
Monessa on niitin reiät kulmissa kun ne on olleet teatterin sisääntuloaulassa lasin takana.
Ja usein niisä on jokin leima, esim länkkäreissä leima "yksinoikeus Kovefilmi"..vielä, itselläni on juuri tuollaisia, (aloittaja)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää432218Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652088Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211950HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363931697Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75945
- 27909