Nykyisen lokianturin reikä on (papereiden) mukaan 38 mm, ja uusi olisi 42 mm.
Mikä olisi "oikeaoppinen" ja helpoin tapa suurentaa reikä oikeankokoiseksi
Mikä olisi "oikeaoppinen" ja helpoin tapa suurentaa reikä oikeankokoiseksi
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kuviosaha, kun paremman työkalun / terän hankinta vain tätä varten on liian kallis.
Reiän suurentaminen ilman akselipaikkaa voi olla hyvin tylsää hommaa.
Helpointa on tulpata reikä niin, että sen keskelle saa porattua reikäsahan poranterän ja sitten vaan ihan normaalisti reikäsahalla auki vaan.
Osta 42 mm reikäsaha. Testaa jonkun laudanpalan kanssa, että uusi anturi mahtuu sahan tekemästä reiästä.
Lyö 38mm reikään tiukasti kartioitu puutappi. Tapin keskellä on reikä, joka on samankokoinen kuin 42mm reikäsahan keskiporanterä.
Sahaa uusi reikä 42mm reikäsahalla.
Tai poraa sillä reikäsahanterällä ensin reikä vanerinpalaan. Pidä vaneria paikallaan vanhan reijän kohdalla ja poraa alku uudelle reijälle. Reikäsahanterä pysyy mainiosti paikallaan ilman keskiöporaa tai yllämainittua tapaa kunhan saat millin parin uran ensin porattua vaneria apuna käyttäen.
Tapittamalla porasin reikäporalla kaikuanturin rei'än isommaksi syksyllä ja hyvin meni.
Onnistuu myös käyttämällä vanhan anturiputken sokeaa tulppaa. Roskiin se menee varmaan kuitenkin vaihdon jälkeen? Eli tulppa paikalleen ja reikäsahalla vaan loikottamaan. Kertaalleen olen porannut myös keskireijän vanhaan rikkinäiseen kaikuanturiin kun tulppa ei ollut tallessa.
No voi herranpojat sentään, krouvi pyöröviila käteen ja noin kuusi minuuttia tiukkaa viilausta, eipä siinä sen kummempia tarvita. Kyseessä on ilmeisesti lujitemuovivene, teräkseen menee hiukan kauemmin.
Pyydä joltain kaverilta lainaksi haulikkoa, jos et itse omista. Ammu koe reikä esim. Pahviin niin saat selville miltä etäisyydeltä pitää ampua, että tulee 42 mm reikä. Ja siitä sitten vaan lasauttamaan. Niin teräsveneessä jokin perinteisempi tapa lienee parempi.
Laseri vaurioittaa laminaattia reiän ympäriltä, joten vesisuihkuleikkaus on kyllä se paras tapa. Tulee siisti ja tarkka jälki, ja laminaatti reiän ympäriltä jää ehjäksi ja lujaksi.
Käytännön hankaluutena saattaa olla sen vesisuihkuleikkurin saaminen paikan päälle.
Abrasiivinen vesisuihkuleikkaus käy myös.
https://www.google.fi/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=vesisuihku työstö
Linkistä löytyy firmoja jotka palkkiota vastaan tekee sulle sen reiän.
Pidempi 38 mm ja lyhyempi 42 mm reikäsaha samalle akselille tai jollei raaski ostaa erimittaisia niin kikkailee nippuun muttereiden ja vaikkapa kierretangon kanssa - ohutta keskiporaahan ei aloittajan tapauksessa tarvita. Ja kuten tuolla edellä jo kommentoitiinkin niin reikäsaha pysyy sitten itsestäänkin jo melko matalassa urassa. Näin näitä on tehty ihan sen reikäsahasatsin avulla, mutta toki vanerisapluuna- ja kartiotappivirityksetkin toimivat, mikä nyt itselle helpoimman tuntuinen tapa.