Keuhkoputken kutina

Työnjohtaja81

Olen 36- vuotias mies. Olen yleisesti ollut terve, mutta viime keväällä 2016 Huhtikuun - Kesäkuun aikana alkoi tulla oireita joihin en ole löytänyt vastausta mistään.

Tuolloin olin kipeänä useaan otteeseen noin 8- 10 viikon ajan, Tämä alkoi perusflunssalla, flunssa tuli aaltoillen aina niin etten oikeastaan ollut missään vaiheessa kuumeessa ja pahemmin kipeä. Tuntui siltä että lämpöä olisi, mutta ei ollut mitatessa.

Nämä Flunssan oireet hävisivät noin 4 viikon kohdalla ja samalla tuli juokseva nestemäinen nuha. Tämä loppui noin viikossa ja tämän jälkeen tuli vaimea yskä ja kurkunpään kutina alkoi tuolloin.

Samaan aikaan alkoi pistely ja kielen ns kirvely, tätä tutkittiin hammaslääkärissä ja hän sanoi että suu on erittäin puhdas ja mitään siellä ei ole. Näytteet hiivan vuoksi otettiin myös, ei ollut sitäkään. Sain tämän kurkunpään kutinan, yskän ja kielen kirvelyn pois jotenkin kun jäin kesälomalle 1.7.2016

Syksyllä 2016 sairastuin uudestaan flunssaan noin Syyskuun puolessa välissä. Flunssaa kesti noin viikon verran. Tästä alkoi kurkun kutina joka on edelleen minulla, Välillä on myös tuota kielen kirvelyä mutta ei mitenkään suuremmin häiritse se

Kävin lääkärissä useasti ja pääsin kurkkulääkärin puolelle ja hän katsoi peilillä kurkkua ja sanoi että kurkunpää on punoittava, ei ollut mitään katteita, ja muutenkin näytti siistiltä hänen mielestään. Ei osannut sanoa tarkkaan syytä mutta "veikkasi" kroonista kurkunpään tulehdusta. En tupakoi ja alkoholia otan joskus kohtuudella viikonloppuisin, niin olin hiukan ihmeissäni.

Jouluna oli koko perhe taas oli influenssassa, tuosta jälkitautina tuo kurkunpään kutina on vaan lisääntynyt.

Olo on kuin siellä olisi uloshengittäessä jokin höyhen. Kun puhallan oikein kovaan ja syvään ulos tulee lopussa aivan karmea vinkuminen ja kutina, yleensä yskänkohtaus on tällöin pitkä ja keuhkojen yskä jää ns päälle.

Välillä aamuisin on olo että kutina on poissa, puolelta päivin se alkaa taas. Kutina tuntuu selvästi kurkunpäässä aataminomenan yläpuolella.

Onko kellään ollut tällaista vastaavanlaista kutinaa, mitä ihmettä se on ja miten tämän saisi pois? Lähes kaikkea on kokeiltu.

Kurkkulääkärille on aika ensi viikolla.

Kaikki apu otetaan nöyrästi vastaan

1

1386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AmalgaamitPoistanut

      Onko sinulla amalgaamia hampaiden paikkana? Amalgaamissa on noin 50% elohopeaa joka on ensimmäisen luokan hermomyrkky.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4223
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2681
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2432
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1477
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      951
    Aihe