Miksi puutuu?

ihmettelebvaan

Yöllä herään että koko vasen käsi on liki puutunut. Mistä tämmöinen johtuu? En siis edes makaa sen päällä.

4

128

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhkögk

      Voi kai olla tukirankaperäistä, mutta voi olla sydänperäistäkin. Etenkin jos olet jo keski-iän tietämissä, niin kannattaisi käydä varmuuden vuoksi lääkärissä.

      • ihmettelenvaan

        Niska ja hartiat vaivaa ja melkoisesti tuo rintarankakin. Sydänperäiseksi en tätä usko.


    • Arvailija

      Voisiko olla rannakanavaoireyhtymä? Siinähän ranteesta sormiin johtavat hermot ovat joutuneet puristuksiin, ja oireena juuri tuollainen käden puutuminen ilman syytä. Ja esim se että kättä pitää paljon koholla, vaikkapa päätetyössä, tai joutuu nostelemaan taakkoja kädet suorina,mm aiheuttavat tuota. Hermoratatutkimksella tutkitaan, ja pienehkö leikkaus voi auttaa.

    • lvm_

      Helpottaako puutuminen kun heräät ja alat liikuttelemaan kättä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe