Tietääkö joku sanoa että kauanko kestää ennes kun rikos ja vastuut vanhenee? Tässä tapauksessa olis kyse toimimisesta mukana erään yhtiön hallituksessa, siis hallituksen jäsenenä. Yhtiön epäillään syyllistyneen mm. epärehellisyyteen ja yritykseltä jäi jälkeen miljoonavelat ja korkea tolppa Kirstulan pellolle. Yhtiö ajautui konkurssiin v. 2015. Itse olen toiminut kuitenkin hallituksessa parhaan ymmärrykseni mukaan. Aika vanha juttu siis jo.
Sitten vähän myös kiinnostaisi kuulla voidaanko Janakkalasta noutaa oikeudenistuntoihin Hämeenlinnaan vai saako täällä asua kuin turvasatamassa ilman että vanhat synnit ketään haittaisivat.
Asian tuntijoita paikalla?
5
434
Vastaukset
- Vaihdasivua
Sinun olisi pitänyt ehdottomasti kysyä tuota Suomi24-"Hämeenlinna" sivuilta eikä täältä Kanta-Hämeen puolelta!
Käräjäoikeuden toiminta kun on Hämeenlinnassa niin ehdottaisin että siirrät tämän kyselyn sille kuuluvalle sivulle!
Täältä sivulta sitä ei nuo asiantuntijat löydä! - TuossaTietoa
https://oikeus.fi/syyttaja/fi/index/syyttajalaitos/syyteoikeudenvanhentuminen.html
Kyllähän jos on haasteen saanut, kannattaa itse mennä sinne oikeuteen. Onhan se hiton noloakin JOS on haasteen saanut ja mukana jossain ollut, jättää menemättä. Se voidaan oikeuden taholta katsoa myös raskauttavaksi.
Poissaolosta voidaan määrätä myös uhkasakko sekä tuotavaksi istuntoon poliisin toimesta.Paikkakunnalla tuskin Suomen rajojen sisäpuolella on merkitystä. Oikeus voi kuitenkin myös määrätä saapumaan uhalla, että asia ratkaistaan poissaolosta huolimatta ja silloin taas ei voi tietenkään esittää sitä omaa kantaa oikeudelle ja tällä saattaa sitten tehdä hallaa itselleen. - olipakerrantolppa
vitun pökö.jos olet toiminut hallituksessa ja tällästä asiaa tiedä,niin ei ihme että kirstulassa oli vaan tolppa pystyssä kun hallitus on umpityhmää väkee.toivottavasti et pidä itseäsi ihan kauheen viisaana.koska olet umpityhmä.
- Kakkapylly420
Älä Kiemunki tuu tänne pilaamaan Janakkalan hyvää meininkiä!
- PoltteleePolttelee
Entistä ajankohtaisempaa, oletan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3652098- 571568
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2771129Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1521119Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67919- 84867
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.31845Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks9832Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-112830K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali7808