Kun olisi mahdollisesti vihdoin tiedossa työtä,ja kyseessä olisi kokin työ ravintolassa,tes:n mukaisella palkalla ja täysipäiväisesti tai siis kokoaikainen paikka.
Paljonko teillä vastaavasti työskentelevät on palkka noin nettona,lisineen,tuossakin työssä ilta -ja vkltyötä.
Kiitos tuhannesti jos joku ehtisi vastata!
Paljonko kokki tienaa?
12
8463
Vastaukset
- Mobiili
6) 1414 (8,89) 0-2 v.
1442 (9,07) yli 2v.
1473 (9,26) yli 5 v
1507 (9,48) yli 10v
Tässä I- pkl:n tietoja.Lisää löydät tietoa http://www.pamliitto.fi/
- p.s suluissa tuntipalkka
lisäksi tulevat mahdolliset ilta-, yö- ja sunnuntailisät- mä taas..
siis tosi vähän!eihän siitä jää käteen kun tonnin verran kuussa,ja mun jokaikinen kaveri tienaa jossain shellin myyjänäkin esimerkiksi enemmän..*huoha*
- Mobiili
mä taas.. kirjoitti:
siis tosi vähän!eihän siitä jää käteen kun tonnin verran kuussa,ja mun jokaikinen kaveri tienaa jossain shellin myyjänäkin esimerkiksi enemmän..*huoha*
Riippuuhan tietysti omasta veroprossastasi mitä käteen jää...Jos sulla on tilissä useampi pyhä / sunnuntai iltatyötä ja yötyötä, niin kyllä palkka nyt reilusti yli tonnin jäänee...
Tuskin noilla myyjillä kuitenkaan ihan hirveän paljon enemmän palkka on?
Onhan kokki / keittäjä kuitenkin hyvä ammatti ja kokemusta, kun kertyy , saat ikälisiä! - Mobiili
mä taas.. kirjoitti:
siis tosi vähän!eihän siitä jää käteen kun tonnin verran kuussa,ja mun jokaikinen kaveri tienaa jossain shellin myyjänäkin esimerkiksi enemmän..*huoha*
Riippuuhan tietysti omasta veroprossastasi mitä käteen jää...Jos sulla on tilissä useampi pyhä / sunnuntai iltatyötä ja yötyötä, niin kyllä palkka nyt reilusti yli tonnin jäänee...
Tuskin noilla myyjillä kuitenkaan ihan hirveän paljon enemmän palkka on?
Onhan kokki / keittäjä kuitenkin hyvä ammatti ja kokemusta, kun kertyy , saat ikälisiä! - Mobiili
Mobiili kirjoitti:
Riippuuhan tietysti omasta veroprossastasi mitä käteen jää...Jos sulla on tilissä useampi pyhä / sunnuntai iltatyötä ja yötyötä, niin kyllä palkka nyt reilusti yli tonnin jäänee...
Tuskin noilla myyjillä kuitenkaan ihan hirveän paljon enemmän palkka on?
Onhan kokki / keittäjä kuitenkin hyvä ammatti ja kokemusta, kun kertyy , saat ikälisiä!taas vaivaa tätä palstaa, kun tuplaa vastaukset?
- 11234567
Mobiili kirjoitti:
taas vaivaa tätä palstaa, kun tuplaa vastaukset?
Kysymyksessä on toinen pk-luokka..ja miten neuvottelut keittiömestarin kanssa menevät:)
- Stogen
Kokit ovat munkin mielestäni palkkakuopassa. Suuret yleensä pyrkivät maksamaan ihan alinta TES:in palkkaa, ja erilaisilla konsteilla saavat kokit lopulta tohon "jamaan". Pääkaupunkiseudulla, jossa itse työskentelen, on kokin palkka tasolla 1.700 e / kk. Tarkoita, että aina, kun asioista jutellaan, tuo tulee esille, ettei valtavia heittoja ole. Siis joku ei saa esim. 50 % enemmän, kuin joku toinen.
Parhaimmat kokit pääsevät noin 12 e tuntiansioihin, tämän jälkeen pitää tavallaan olla mukana yrittäjänä ravintolassa, vaikka tekisikin kokin työtä.
Pidemmän päälle keittiömestarit/ravintolapäälliköt taitavat ansaita noin 2.500 e / kk parhaimmillaan. Tossa on uran kuva.
Lisät on sitten ihan asia erikseen.
Kun ajatellaan, mitä nykyään kokilta vaaditaan, niin palkka on mielestäni kuopassa verrattuna muihin aloihin. Tiedän monta kokkia, jotka ovat alkaneetkin esimerkiksi tuotepäälliköiksi tms. tehtäviin, koska liksaa alkaa saada ihan toiseen malliin. Ikävää, näin vain on, enkä oikein ymmärräkään, miksi tämä tulisi muuttumaan.
Tämä on ja pysyy matalapalkka-alana, näin on mun näkemys. Silti suosittelen alaa, jos vaan tulet muutoin toimeen palkalla, tää on ihan mukavaa hommaa, ja tulevaisuuskin liksaa lukuun ottamatta näyttää ihan hyvältä.
Vanhemmiten voi ravintolakokki aina mennä suurtalouteen, eli työajatkin ovat sitten ma-pe, tai muutoin siedettävät perheelliselle.
Pääkaupunkiseudulla minimitasoinen perheasunto maksaa vuoraa 700 - 800 e, joten tosta voi repiä huumoria, kun kokki tienaa käteen 1.100 - 1.200 e, niin millaista se elämä on. Muutoin edullisimmillaan sinkku elää sanoisinko 400 - 500 e asumiskustannuksilla, joten niukkaa ja työteliästä on elämä, mutta nykyäänhän on muotia olla kokki. Kukapa ei haluasi puolisokseen iki ihanaa ravintoalan ammattilaista, kun muistaa, että ensikohtaamisella hänen kätensä haisivat sipulille ja tukka paistirasvalle.
:) Aina pilkettä silmäkulmassa
Stogen
P.S. Mä extrana ansaitsen 11 e / h nykyisin, kesälomarahat.- Fretus
Kyllä palkka on ihan neuvottelukysymys ja jos hoidat hyvin duunisi niin palkkakin kyllä nousee nopeaa tahtiin. Itse olen ollut laivoilla,ulkomailla,kaupungissa sekä lapissa duunissa ja palkkani on tällä hetkellä 12.60e/h. Ikää itselläni on 27v ja nyt olen alkanut tekemään vasta vuoropäällikön töitä. keittiöpäällikköjen palkkaus on kans tulokseen perustuva ja huiput pääsevät siihen 3-4000/kk ja aivan top keittiöpäälliköt vetävät sen 4000-6000e/kk. Että haastetta on =)
- kokkimamma
niin huono palkka kokilla yms. verrattuna duuniin!
- eevamaria k
olen koeajalla ja saan kokkina 2000e.ravintolan lounaskokki
- ------
1780e lounaskokkina
- kokkionkokillekokki
Kaksi viimeistä vastaajaa: Jo pelkät indeksit tekevät tuon muutoksen vuodesta 2005. Vuonna 2012 ollaan edelleen palkkakuopassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022784Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1622490Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait255899Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies104881Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka306869Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93739