Keksin ja valehtelen

AhdistunutHolisti

Miksi sitä tulee hölmöiltyä kännissä, koin hetki sitten uudet olot. Oon ollut jo pitkään alkoholisti ja kuppi on maistunu, yleensä viikonloppuisin. Nyt on tullut täysin uusia kokemuksia, Kun muistelen illan tapahtumia niin muistia ei ole. sitten se alkaa useemman viikon kuluttua ilmaantua, ja sit iskee pahat morkkikset. Välillä kun oon kyselly illan tapahtumista nolona kun tullut muistikuvia, niin en olekkaan hölmöillyt muitten kertoman mukaan, vaikka itse muistelen että taas on hölmöilty. Olen muistikuvieni mukaan keksinyt itsestä ja muista hirveitä valheita, haukkunut ihmisiä ym.. mutta kun alan pyytelee tapahtumia anteeksi niin näin ei olekkaan tapahtunut. En tiedä mikä minuun tulee kun otan alkoholia ja humallun niin alan keksiä valheita ja selittämään niitä aivan totena, keksin hirveitä valheita ja yritän pilata oman elämäni näillä valheilla. Tulee vaan niin epätodellinen olo, kun ei tiedä että mikä muistikuvista on totta ja mikä ei, vai kuvittelenko vaan kaiken. Onneksi tajusin marssia a-klinikalle ja hakea apua. onko muilla saman tyyppisiä oireita ilmaantunut. Nyt on tunnelmat olleet jo pitkään että ei enään ikinä, miksi kaikki pitää kokeilla kantapään kautta!!

11

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raivoraitis333

      mulla oli samanlaisia juttuja ja aikansa kuin löi päätä seinään niin lopetin kerrasta juomisen ja elämäni hienoin päätös

    • kuppinurin

      Ihan kuin olisin itse kirjoittanut.
      Yhtenä vitutuksen kyllästämänä aamuna käppäilin a-klinikalle, kannatti.
      SE tapahtui viime toukokuussa, sai antabukset ja tukihenkilön.
      Yksi repsahdus, ja taas ruodussa(ei ole helppoa) antabuksien avulla/tukena.
      Nyt 51 juomatonta päivää takana ja elämä taas alkaa henkisesti helpottaa.
      Nyt juon kahvia, ulkona paistaa aurinko, pakkasta -7astetta, miehellä krapula, minulla ei.

    • AhdistunutHolisti

      Joo, mulla tuli muutamanvuos takaperin ekat deliriumit, niin olin 6kk juomatta ja sitten se taas lähti. Eka otin sillon tällön, sit se siirty viikonloppu käyttöön, ja nyt kesällä alko tulee taas näitä ilta kaljoja. Nyt on vaan olot niin hirveitä ja pitkäkestosia et pitäs juoda melko usein tai olla juomatta, päätin kokeilla tuota jälkimmäistä. Tässä alkaa ensimmäinen kuukaus olee lusittu, mutta täytyy nyt vaan yrittää olla herättämättä turmiolantommia henkiin =)

      • kuppinurin

        55:s päivä alkaa ilman alkoholia. Juon kahvia, ulkona paistaa aurinko, pakkasta -13astetta, miehellä krapula, minulla ei.


      • AhdistunutHolisti
        kuppinurin kirjoitti:

        55:s päivä alkaa ilman alkoholia. Juon kahvia, ulkona paistaa aurinko, pakkasta -13astetta, miehellä krapula, minulla ei.

        hienoo, ittellä on nyt 25päivää takana ilman alkoholia. perästä tullaan =) paremmat olot on vaan joka päivä, vielä kun tupakasta pääsis.


      • kuppinurin
        AhdistunutHolisti kirjoitti:

        hienoo, ittellä on nyt 25päivää takana ilman alkoholia. perästä tullaan =) paremmat olot on vaan joka päivä, vielä kun tupakasta pääsis.

        nyt takana 59päivää ilman alkoholia, juon kahvia, ulkona satelee lunta, pakkasta -2, ukolla krapula, minulla ei.
        Miten AhdistunutHolistilla menee ?


      • AhdistunutHolisti
        kuppinurin kirjoitti:

        nyt takana 59päivää ilman alkoholia, juon kahvia, ulkona satelee lunta, pakkasta -2, ukolla krapula, minulla ei.
        Miten AhdistunutHolistilla menee ?

        Hyvin menee, ei ole krapulaa ollu ja ihme kyllä ei ole viinaakaan tehny mieli. 30 päivää takana ja olotila senkun paranee!


      • Eezau

        Tein just päätöksen lopettaa. Viinaa meni ja hölmöiltyä tuli. Nyt kolmas päivä ilman. Olo on sekava, viinaa tekis mieli mutta yritän pysyä lujana


    • kaakkine

      Alkoholi rentouttaa :-D Vitun vale. Paljon paremmin menee kun ne juo enkä kännisekoile. Eipä tartte morkkiksia kestää ja kaikki, ihan kaikki asiat on selviä ja klaarattavissa.

    • Empatiakyvytön

      Olet ihan vitun pelle. Ymmärrä tämä ja katoa. Vähänkö seksikäs toi mainoksen muija.

    • AhdistunutHolisti

      Mitä pidempään olen juomatta, sitä pahempia muistikuvia palaa mieleen, vaan kun ei tiedä mikä on totta ja mikä harhaa. Jos kelloja voisi kääntää niin se ensimmäinen känni jäis kokematta. Liian monta vuotta tuli elettyä tämän sumun peittämän verhon takana, etsien syitä juoda. Häpeää, Ahdistusta, pelkoa ja vihaa, luulis että näin 70päivän jälkeen pikkuhiljaa alkais jo helpottamaan mutta ei niin ei. Vitutuksen määrä on suuri, mielessä pohtii korkki vai köysi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      105
      10684
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      157
      8947
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6117
    4. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      88
      5134
    5. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      70
      4417
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      65
      4287
    7. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      87
      4111
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3761
    9. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      16
      3676
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      13
      3456
    Aihe