Kaverin ukki heitti lusikan nurkkaan ja talliin jäi opel rekord 2.0E karavan 1983 mallia.Autolla on ajettu 37.000 km ja se on täysin uutta vastaava.Nyt kamuni ehdotti että myisin auton hänen puolestaan,kannattaako edes myydä vai säilöä jälkipolville,neuvokaas opel-gurut! Auto on tosiaan uutta vastaava,esim.takapenkillä on tehtaan vai maahantuojan suojamuovi.
löytö-rekord
ooppeliko??
6659
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
alkuperäinen ja muovit löytyy takapenkiltä. Niin kannattaa ainakin katsella kenelle myyt. Ehkä jollekin autoharrastajalle... Ei kannata antaa nuorisolle kortteliralliin!!
Rekordilla suunnilleen hintaa?? Josko vaikka innostuisi taas yhden Opelin hankkimaan viettämään eläkepäiviä.
Tuollaiselle autolle on kyllä aikas hankala alkaa hintaa miettimään.Kannattaisko sen kaveris kuitenkin ajella itse sillä?
jos auto todellakin on niin vähän ajettu ja uutta vastaava, se kannattaa ehdottomasti pitää siellä tallissa, tai sitten myydä jollekin alan harrastajalle.. niinku tuossa joku mainitsi, ei koskaan kannata antaa sitä nuorison kortteliralliin, eikä muutenkaan tuhota sitä.
... Aja kesällä ja huolla. Auto on tehty ajettavaksi, joten säilyy paremmassa kunnossa, jos ajaa jonkin verran. Ota vaikka kesäkuussa liikenteeseen, kun tiet on jo ajokunnossa ja laita takas tallin viimeitään lokakuussa, ennenkuin aletaan suolaamaan yöpakkasten vuoksi.
Huolla hyvin ja pidä puhtaana! Katso myös ketä päästät sitä huoltamaan.
Ongelma on siinä, että E-mallin Rekord ei ole mitenkään suosittu edes tavallisena sedanina ja farmari lienee vieläkin hyljitympi. Autolla ei ole juurikaan myyntiarvoa mutta käyttöarvoa kylläkin. Itsekin kyseisen vuosimallin Rekordin omistajana voin kertoa, että hyvillä öljyillä tällä autolla ajelee n.350000-450000km ilman koneremontteja ym. Luotettava perusauto, joka ruiskuneella kulkee kivasti, eikä polttoaineenkulutuskaan ole paha.