Nyt on juntusrannantie ollut auki aurattuna ennen kukon pieraisua, kiitos auraajille!
Ruusuja kunnossapidolle
Ilo-körötellä
12775
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vuodesta toiseen tiet on joka aamu ja päivä aurattu. Kiitos kaikille auramiehille, myös hapannaamoille.
Eikä ole polanne kulunu urille kun muutama auto menee päivässä.
monelta se kukko pierasi?
Auratkaa Kyröntiekin! Siinä kulkee jopa enemmän autoja kuin Juntusrannassa.
Ja perangantie,olipa surkeassa kunnossa.Kyllä on iso ero auraajalla ja silottelijalla.
Hieoo
Joukokylän tein kunnossapito on unohdettu kokokonaan . Kuka vastaa kun
jotain todella tapahtuu.
Kuulkaapas nyt arvostelijat:teille on myytävänä nelivetomaastureita ja moottorikelkkoja joilla varmasti pääsee kotitanhuviltanne Alkoon ja markettiin sekä takaisin kelillä kuin kelillä ihan nykyiselläkin tienpidolla. Tuommoinen joutava protestointi ja arvostelu on hetimmiten lopetettava sillä ei yhteiskunnan varat riitä joka kinttupolun ylläpitoon joten yhteiskunnan on pakko priorisoida menokohteitaan;
kymmenet tuhannet muslimipakolaiset köllöttelevät kustannuksellamme odottaen virka-ajalla ja tarkasti kahvitaukoja noudattavien harkitsijoiden asiantuntevaa tuumailua turvapaikan tarpeellisuudesta,Unionimme (huomaa iso alkukirjain) tarvitsee kuukausittaisen laivalastinsa viisisatasia ja eikä valitut edustajammekaan ole
ihan ilmaisia (nauraisivathan eurooppalaiset edustajakollegat jos nämä eivät vähintään samaa tienaisi ja päivärahoja päälle)
Joten nyt vain reippaasti autoliikkeeseen ja kelkkakaupoille,ne ovat (melkein)kaikki
ulkomailla tehtyjä niin ei omat porvarit rikastu!
Naulan kantaan tuokin kommentti. Meiltä kerätyt verot menevät ihan muuhun kuin kunnossapitoon. Auraajat kyllä auraisivat vaikka tunnin välein, jos heidän annettais aurata!!
Haapalaisille tien kunnosta ja vastuusta, jos jotain tapahtuu.Kyllähän se vastuunkantaja löytyy aina siitä kuskin penkiltä.Tieliikenne laki sanoo,että on aina käytettävä sellaista ajonopeutta, että saa ajoneuvon pysähtymään tien näkyvällä osuudella.Tämä kohta laissa tarkoittaa sitä,että jos et saa autoasi pysähtymään jarruttaessa ja autosi ajautuu ulos tieltä et ole noudattanut tieliikennelakia.Elikkä suomeksi = jos tie on huonossa kunnossa ja luminen ei nopeusrajoitusmerkki velvoita ajamaan merkin osoittamaa nopeutta, mutta sinun on sovitettava nopeus kelin mukaan. Kannattaa myös selvittää,mikä on teiden hoitoluokitus 1s, 1,2, 3 jne.Jos esim asut 5 numeroisen seututien varrella kannattaa varautua HIEMAN pidempiin toimenpideaikoihin.
Juntusrannantie on todellakin paremmalla hoidolla, kuin vuosiin.
On aurattu viittoihin asti ja pohja on jyrsitty tasaiseksi.Ei tarvitse pysähtyä, kun pölliauto tulee vastaan.
Toinen osaa ja kehtaa,toinen ei...