Kilpparilääke ja vitamiinit

Onko tietoa vaikuttaaako Sinkki/C-vitamiinituote johon on lisätty myös kuparia, niin tuon Tyroksiinilääkkeen tehoon?
8503
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Otan itse päivittäin 50 mikrogrammaa tyroksiinia ja tämän lisäksi talvisin
kalaöljyä tai D-vitamiinia sekä sinkkiä noin 6 mg/vrk mutta sinkkiä ja D-vitamiinia en ota kilpirauhasen vajaatoiminnan takia..
Tänä talvena ei ole samanlaista väsymystä kuin edellisenä talvena jolloin ei ollut reseptiä tyroksiinille.
En tiedä että onko sinkillä ja vitamiineilla vaikutusta mutta jatkan toistaiseksi tällä tavalla.
Väsymykseni tosin liittyy yleensä talviaikaan joten syy voi olla kaamosaika tms.
Kaikkea voi kokeilla ja jos siitä on hyötyä niin siitä kannattaa kertoa vaikka tällä palstalla.

Äänestä
  • Mulla on 100 mikrogrammaa toi lääkitys, kun kilppari on leikattu kokonaan pois. Mä mietin just tuota sinkkiä ja varsinkin kuparia, että miten vaikuttaa tuon lääkkeen tehoon.. D-vitamiini kylläkin käy ottaa, kun sitä piti ottaa leikkauksen jälkeenkin. :)

    Äänestä

  • Kannattaa hakea tietoa hakukoneella esimerkiksi sanoilla: zinc copper levothyroxine thyroid
    Kaupallisten com päätteisten sivujen tietoon kuitenkin kannattaa suhtautua varauksella sillä niiden takana voi olla myös yrityksiä jotka myy hivenaineita ja luontaistuotteita.
    Helpoiten tietoa löytyy englanninkielisiltä sivustoilta mutta ehkä myös suomenkielisiltä sivustoilta.
    Tuossa yksi sivu jota en nyt jaksanut lukea ajatuksella.

    http://www.progressivehealth.com/thyroid-zinc-and-copper.htm

    Äänestä

  • Wirmaneva kertoo kuparin nimenomaan tarpeelliseksi aktivoimaan entsymiä joka kiinnittää jodin L-tyrosiiniin

    Äänestä

  • Tyroman kirjoitti:

    Kannattaa hakea tietoa hakukoneella esimerkiksi sanoilla: zinc copper levothyroxine thyroid
    Kaupallisten com päätteisten sivujen tietoon kuitenkin kannattaa suhtautua varauksella sillä niiden takana voi olla myös yrityksiä jotka myy hivenaineita ja luontaistuotteita.
    Helpoiten tietoa löytyy englanninkielisiltä sivustoilta mutta ehkä myös suomenkielisiltä sivustoilta.
    Tuossa yksi sivu jota en nyt jaksanut lukea ajatuksella.

    http://www.progressivehealth.com/thyroid-zinc-and-copper.htm

    Täytyy myöntää, että olen surkea enkussa, enkä jaksa alkaa silloin tekstiä lukemaan läpi.

    Äänestä

Minulla on th arvo 0,39 ja lääkitys 100 mikrog päivässä. Pitäisikö lääkettä vähentää vai lisätä että arvo olisi 1-2 välissä? Lääkäriaika vasta viikon päästä ja haluaisin jo nyt tietää asian.

Äänestä
  • TSH on aika merkityksetön.
    Ovathan T4v ja T3v viitealueidensa yläkolmanneksessa?
    Tällöin ulkomaisten endojen mukaan TSH on tyypillisesti 0,2...0,5.
    Tarkoittaisi ehkä varovaista nostamista.

    Mikä on vointi? Jos ei ihan kunnossa, tutkituta edes ferritiini, B12 ja TPOab

    Äänestä

Minulle endokrinologi suositteli sinkki-, seleeni-, kupari- ja vitamiinilisiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämätöntiina kirjoitti:

Onko tietoa vaikuttaaako Sinkki/C-vitamiinituote johon on lisätty myös kuparia, niin tuon Tyroksiinilääkkeen tehoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu