Mistä herätevirta lisä pitkiinlaloihin Subaru forrester
Lisävalojenkytkentä
4
691
Vastaukset
- Vanha.autosähkäri
Älä edes yritä, kun et tuonkaan vertaa osaa!
Tulee paljon halvemmaksi teettää liikkeessä. - tuleehyvä
Itse otin toisesta pitkästä valosta herätteen niin että en katkaissut itse johtoa vaan tein haaroituksen polttimon kantaan sopivalla liittimellä. Esim. https://www.motonet.fi/fi/tuote/432034/HB3-polttimon-kanta ja vastapuolelle vaikka apikoliittimet.
Tai sitten tällä saa myös tehtyä https://www.erikoistekniikka.fi/ajoneuvovalaistus/tuote/luminalights-lightswitch-pro-(xbb)-v4-kytkentarele-lisavaloille/3050120190/ - sergsr
Sulakerasiasta itse olen ottanut lisäpitkiin herätteen, ei tarvi johtoja katkoa.
Asenna rele normaalisti, eli akulta tulevaan johtoon sulake, releeltä päävirtapiirin koskettimilta lisävalaisimille. Sen "herätteen" eli ohjauksen asennat seuraavasti: Releessä olevan ohjauskelan kytket rinnan jompaan kumpaan auton pitkään valoon. Ei ole väliä kummin päin kytket ohjausjohdon lampun napoihin. Missään nimessä älä kytke kelan toista johtoa maihin.
Foresterissa on nimittäin ohjauskytkimet miinusjohdossa. Eli kun mittaat yleismittarilla, niin plussa tulee lampun läpi molempiin lampun nastoihin.
PS. Terveisiä tuolle naljailijalle. Et varmasti tiennyt tätä, etkä näin ollen itsekään ole osannut kytkeä. Varmaan joku nuori auto.sähkäri voinee kytkeä sinun valosi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841719Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721595Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2881363Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701299- 57905
- 48881
- 66874
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40851Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838