Vuokraemäntä toimii tuomarina ja vanginvartijana

Lotaria

Työkaverini on mukava ja rehellinen nuorimies, joka sattuu olemaan kotoisin Latviasta. Hänen taloyhtiöstään oli varastettu polkupyörä, joten luonnollisesti naapuruston syyttävä sormi osoitti työkaveriani. Onhan se epäilyttävää, kun kaveri puhuu suomea vain auttavasti.

Mitään todisteita työkaveriani vastaan ei ole esitetty, mutta vuokraemäntäpä otti asiakseen ottaa varkauden johdosta varastotilojen avaimen pois häneltä. Muilta asukkailta tietenkään ei ole otettu. Tämän lisäksi vuokraemäntä ilmoitti, että tulee kolmen kuukauden välein tarkistamaan, että asuntoa pidetään siistinä. Ehtoihin kuuluu, että pyykkiä ei saa kuivattaa erillisellä kuivaustelineellä muualla asunnossa, vaan ainoastaan kylpyhuoneen tangolla, tyhjät maitopurkit ja muut roskat on vietävä jätekatokseen *välittömästi*, vain yhdenlaisia kynttilöitä saa polttaa ja vaatteita ei saa lojua lattioilla.

Haluaisin todella tietää, mitä työkaverini voisi tässä tilanteessa tehdä (muuta kuin muuttaa). Eihän vuokranantaja voi puuttua asunnon siisteyteen muilta osin kuin asunnon kunnon ylläpidon näkökulmasta? Pitäähän vuokralaisella olla oikeus elää normaalia elämää ilman kyttäystä.
Oikeusvaltion periaatteet ovat tuolta vuokranantajalta täysin hukassa.

Onko kellään ehdotuksia, mitä voisi tehdä?

2

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjhjkjh

      Sanattomaks vetää. Kaikilta osin.

    • eawrsdfthgj

      No nuo vuokranantajan "vaatimukset" on tolkuttomia, eikä miltään osin lainsäädännön mukaisia. Lisäksi tuo varasto pitää olla vuokralaisen käytettävissä, jos se mainitaan vuokrasopimuksessa. Ehkäpä tuollaisen vuokranantajan kanssa ei kannata edes yrittää tulla toimeen, vaan etsiä jostain toinen kämppä ja muuttaa muualle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      412
      9096
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      188
      3692
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      20
      2163
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      86
      1357
    5. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1125
    6. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      66
      1112
    7. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1100
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      1095
    9. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      106
      1046
    10. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      1043
    Aihe