Jännityksestä

En oikein tiedä mihin kategoriaan tää kuuluu, mutta onko muita joita jännittää se huomion keskipisteenä oleminen? Itse olen ujo luonteeltani ja kauhistuttaa jo etukäteen koko hääpäivä, vaikka vieraat ovatkin tuttuja. Pelkään että punastelen, lauon noloja vitsejä tai pyörtyilen. :D Miten tästä selviää?
4255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hei

Useita kymmeniä pareja vihkineenä voin sanoa, ettet ole yksin. Minusta näyttää siltä, että suurin osa morsiamista ja myös sulhoista jännittää tätä tärkeää päivää. Mielestäni se on ihan luonnollista. Suureen päivään kohdistuu monenlaisia odotuksia niin omalta osalta kuin myös häävieraiden taholta.
Me suomalaiset kun vielä olemme kovia jännittämään.
Ei kai siihen mitään poppaskonstia olekaan, mutta mitäs jos vaan annat itsellesi luvan jännittää, punastella, olla sellainen kuin olet. Kun ei väkisin koeta saada jännitystä tukahdutettua, voi olla ettei loppujen lopuksi jännitäkään itse tilanteessa ainakaan niin paljon kuin oli luullut.
Toinen ehkä apua tuova asia on ajatella, että te olette kutsuneet teille läheiset ja rakkaat ihmiset viettämään elämänne suurta juhlaa kanssanne. Ne ihmiset katsovat teitä hyvällä, eivät arvostellen. He iloitsevat kanssanne, eivät kyttää ilmeitäsi ja vahdi puheitasi.

Kolmas asia ainakin vihkitoimitukseen liittyen: muista hengittää!

Suurenmoista juhlapäivää teille molemmille!

Pappi Elisabet

Äänestä
  • Kiitos. Ehkä eniten häiritsee juuri nuo omat odotukset. Minussa asuu pikku perfektonisti, mutta samalla ajattelen ettei kaikki voi mennä täysin kovien odotusten mukaan.
    Ja tästä hengityksen muistamisesta... Nimenomaan itse vihkitoimituksen aikana seisoessani pelkään, että taju lähtee. :D Toivon kovasti voivani vain tukeutua puolisooni siinä tilanteessa, hän kun luultavasti jännittää aivan yhtä paljon.
    En nyt osaa pukea ajatuksiani sanoiksi, mutta viestisi toi lohdutusta, kun toit esiin omat kokemuksesi. En siis ole ainoa.

    Äänestä

  • Täytyy vielä lisätä se, että olet oikeassa. Vieraat ovat rakkaimpia ihmisiä (meillä on pienet häät), joten he tuntevat meidät ja tietävät varsinkin minusta että olen ujo ja kova jännittäjä. Joten he tuskin sitä pitävät niin suurena ongelmana kuin minä. Täytyy kai vaan yrittää olla mahdollisimman rentona ja nauttia päivästä. :)

    Äänestä

  • Hei
    Kiitos kivasta viestistä :-) Tuo perfektionismi on sekin varsinkin meidän naisten ongelma. Ymmärrän siis erittäin hyvin ne paineet.. Mutta samalla uskon, että juuri noilla eväillä päivästänne tulee ihana ja ikimuistoinen. Se ei oikeastaan voi mennä pieleen mitenkään. Koska te menette naimisiin! Se on se pääasia, ja ystävienne ja läheistenne tuki. Kaikki muut ovat vain muotoseikkoja. Kun muistatte molemmat keskittyä myös hengittämiseen, te ette pyörry alttarille. Mutta vaikka niinkin tapahtuisi, se ei olisi katastrofaalista.

    pappi Elisabet

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pelokasmorsian kirjoitti:

En oikein tiedä mihin kategoriaan tää kuuluu, mutta onko muita joita jännittää se huomion keskipisteenä oleminen? Itse olen ujo luonteeltani ja kauhistuttaa jo etukäteen koko hääpäivä, vaikka vieraat ovatkin tuttuja. Pelkään että punastelen, lauon noloja vitsejä tai pyörtyilen. :D Miten tästä selviää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu