Uudet asukkaat ja seurapiirit?

Sisäänmuuttaja

Olen muuttamassa Siikakoskelle kaupungista ja tahtoisin kysellä, miten täällä pääsee piireihin mukaan? Olen keski-ikäinen naisihminen ja harrastan kuvataiteita mm., myös kuorolaulantaa. En haluaisi jäädä ihan yksin vieraaseen paikkaan muutettuani. Olen kuullut, että täällä maalla on jokaisella niin tiiviit ystäväpiirit ettei mukaan tahdo päästä. Aloin miettiä että oliko vikatikki muuttaa tänne.
Auttaisiko tupaantuliaisten järjestäminen ja tulisiko sinne porukkaa?

23

818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teretulemastperemmälle

      Rohkeasti vaan mukaan kirkkoon ja kansalaisopistoon! Kuorotoimintaakin löytyy. Siinäpä ne sitten lieneekin, liikuntaa kyllä voi harrastaa omaan tahtiinsa. Lahdenkylälle vie nyt talvinen tie, lenkille sinne vain, mutta varo koiraa. Ladut hyvässä kunnossa, Paskolammenlenkki tasaisempaa kuin Lapunmäenkurvit, joissa meinaa heittää pää päin petäjää.
      Kesällä voit nähdä luonnon rikkaudet kun lähdet vähän sivummalle vilskeestä. Marjamaisemat hyvät. Seurapiireistä en osaa sanoa, kun en ole niihin päässyt.

      • luontoplus

        Tätä palstaa lukemalla saa pitäjästä riitaisan ja huonon kuvan.On täällä hyvääkin, en nyt vaan muista. Kulttuuririentoja on aika vähän, mutta jotain joskus kuitenkin.Niistä vaan tiedotetaan heikosti.


      • Hirvittää

        Kyllä kun luet lehdistä Konneveden seurakunnan hyvästä päätöksenteosta, saat positiivisen kuvan koko pitäjästä. Älä vaan tyydy lukemaan pelkästään tätä palstaa.

        Lehdessä sanottiin myös että saneerattu ja laajennettu sairaala lopetetaan, röntgen Laukaaseen jne. Siinä tulee arvokkaita palveluasuntoja...

        Vai onko ne toimittajat vaan perättömiä kirjoitelleet... Siis lue kriittisesti ja usko vain siihen mitä itse ajattelet. Älä kuunte, näe tai koe...


    • Rauhaaon

      Navettakino kannattaa kokea. Kulttuuririentoihin voi ajella lähiseuduillekin. On kaikkea...

      Melomaan Konnevedelle. Kajaakin voi vuokrata myös rannasta.

      Tervetuloa

    • Mukavanaapurinsetä

      Joo tupaantuliaiset auttaa ja hyvä tarjoilu. Ihanko yksikseen neiti on muuttamassa?

    • Hehkuttaja

      Ei elämä täällä ole sen vaativampaa kuin missään muuallakaan,omalla tyylillään vain joukkoon tummaan mutta ihan `oikea`taiteilija tuskin kyselisi ensteksi kui
      pääsisi uusiin ystäväpiireihin mitä ikinä ne sitten olisivatkin, vaan hakisi itse oman
      paikkansa ystäväpiireistä välittämättä.Niin mie tekisin jos komeljanttari oisin :)

    • Sisäänmuuttaja

      Niin, itsehän sitä pitää se paikkansa löytää. Täytyy vaan vähän kysellä kaikenlaista. On Konnevesipäivillä,joskus tullut käytyä ja ihan mukava kesäinen kokemus. Järvimaisemat ne minua Konnevedelle vetävät, aion hankkia jonkinlaisen pienen veneen, niin pääsen soutelemaan.
      Onkohan muuten jäät kirkonkylän seutuvilla kantavia, että voisi hiihtää?

    • Tsinkku

      Ikä ja siviilisääty? :)

    • Hehkuttaja

      Me konnevetiset olemme suureksi osaksi tyypillisen hiljaisia ja nöyriä maalaisia
      joitten piireihin pääsee vain tekeytymällä täyspäiväjuopoksi,viisauksia jakelevaksi
      taksinkuljettajaksi tai seurakuntahullutuksen konservatiivisiipiseksi.
      -Niin että tervetuloa,raikasta uutta radikaalia taiteilijaverta tämä yhteisö juur
      janoaakin,itse kun paikkakuntalaisena alan jo palttoutua tähän säkkipäisyyteen
      ja lyhyitten lauseitten totuuksiin. :)

    • Sisäänmuuttaja

      Juu, viisauksia minulla ei ole toisille jakaa enkä juopottelemaan ole oppinut. Se taitaa jäädäkin oppimatta, eikä varmaan huono asia.
      Tärkeintähän on elämässä, että saa olla oma itsensä, hienommin sanottuna toteuttaa itseään. Sellainen vapaus tekee elämän helpommaksi.

      • Sisäänmuuttajalle

        Niin ja mitä olet ajatellut näiden edelläolevien "neuvojen" suhteen? Kyllä täällä pärjää varmaan ulkopaikkakuntalainen, mutta alkuperäinen konnevetinen ei niin häävisti. Kun on tullut nähtyä maailmaa vähän muualtakin päin ja muutat asumaan sellaisten kanssa, joilla sitä kokemusta ei ole, niin onpas ne junttiuneet mielipiteet tosi vaikeita käsittää. Aina olet väärässä ja mitään uutta ei saa tapahtua. Täällä konnevetisessä pikkukylässä ainakin on tosi ikävää toimintaa ollut vuosikymmeniä, yhdet määrää kaikesta kaiken. Ei yhteishenkeä, ei avunantamista naapurille...onko se muka ihmismäistä toimintaa. Ollaan ottamassa aina itselle, mutta mistään ei suostuta antamaan periksi ja siihen on syynä poliittiset ja "muka uskovien" näkemykset kanssaihmisistään. Suorastaan se on kyläkiusaamista, kun tämä kiusaaminen on tullut yleiseksi aiheeksi nykyään ja tuomittavaksikin, onneksi on havahduttu. Kun sanoit tuossa viimeksi, että tärkeintä elämässä on on saada toteuttaa itseään, se on kyseenalaista, jos näitä edellä mainittuja asuu naapurissa ja silloin elämäsi yritetään vaikeuttaa millä tavalla tahansa.


      • Jeesuksenomat

        Pakko todeta paljon muuallakin olleena ja asuneena.

        Konnevedellä on mukaviakin ihmisiä. Paljon hyvää ja kaunista. Ei missään maailmassa kaikki niin kivoja ole. Muualla perusväestö usein shdasmielisempää.

        Ongelma ovat kyllä nuo vänkkyrät jotka sitten vielä poliittisesti vaikuttavat. Uskonnollisestikin...


    • Miellyttävääluettavaa

      On paljon kaunista kun sen kaiken saastan keskeltä löytää ja jaksaa kaivaa. Esim. iso osa näistä keskustelupalstoista on täynnä rivouksia ja muita asiattomuuksia. Kukahan jaksaa moista jauhaa, lieneekö samat henkilöt asialla. Ei kaikilla voi olla noin likainen mielikuvitus. Tässä ketjussa ei kyllä vielä ole valittamista.

      • Bror-Erik1974odin

        Näin on,mutta se saastakin on nähtävä jotta kauneudenkaipuu säilyisi ihimisellä
        ilman alentuvaa asennetta lajitovereihin.Sillä siitä syntyy hedonismin lämmössä
        perin kerkeästi rasismin räikeä kukka,helvetti sentään!


    • Sisäänmuuttaja

      Muutto
      Lähestyy ja jännitys kasvaa sitä mukaa!
      Alkaa näyttää siltä, että kaikki vanhat kalut ei mahtuisi sisään. Ehkä karsin osan pois, jos joku haluaa ottaa saa kauniita vanhemmanpuoleisia lipastoja pari kappaletta ja ison sohvan.
      Pianhan muutolintujakin alkaa palailla sinne vesistöjen varsille. Odotan kevättä innolla. Hauskoja kevättalven päiviä jokaiselle lukijalle ja kirjoittajalle!

      • Hehkuttaja

        Valoisia kevätkirkkaita ajatuksia kaikille tasapuolisesti toivotan myös ma!


    • aborres

      Ei Siikakoskelle kannata muuttaa, siellä käy vaan Kekkonen kalassa!

      • Savolaista

        Niin, voi jäädä vielä koukkuun...


    • Ototustailimassa

      Nyt sitten odotellaan niitä tupaanastujaiskutsuja Siikakosken tietämillä. Olispahan mukava turista niitä näitä tulokkaan kanssa. Jos vaikka uudet tuulet vähän puhaltais tähän seisottuneeseen ilimaan.

    • Seurakuntaveteläinen

      Meillähän täällä asuu lesboja ja homojakin, joten ole rohkeasti ihan oma itsesi, taiteilija;)

      Hyvä jos Ola vielä vihkiikin sateenkaariparit.

      Tällaista keskustelua ei käytäisikään monissa ahdasmielisissä kunnissa.

      Tervetuloa

    • Valkeakuulasverannalla

      Onko joku ilmoittautunut?

    • Minänimimerkintakana

      Kyllä on kaunista täällä Siikakoskella kun vesikin virtaa vapaasti. Tänään katselin sillalta joutsenparia, joka uiskenteli lähellä saarta. Näissä uusissa rivitaloasunnoissa on hyvä ja lämmin asua, ja naapurit ovat mukavaa ja ystävällistä sakkia. Odottelen kovasti tulevaa kesää, millaiseksi se muodostuu. Kaupunkiyksiö ei ole mitään tämän luonnon rauhan rinnalla.

      • Hehkuttaja

        Mukavaa jos viihdyt uudella paikallasi sillä Siikakoski ja koko komea vesistö uusine koskineen alaspäin on pienen patikkaretken ulottuvilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      264
      9932
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      194
      5664
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      164
      5234
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      75
      4881
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      4
      2723
    6. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2449
    7. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2279
    8. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      354
      2022
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1705
    10. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1617
    Aihe