Perätön väite

Eräs nimimerkki syyttää minua toisena henkilönä esiintymisestä.

Mitä voin tehdä?

4

302

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jurristi

      Et mitään. Saat esiintyä vaikka joulupukkina, tai Mikki Hiirenä. Rikos tapahtuu vasta, jos käytät toisen henkilötietoja, tai muita tunnistetietoja, niin, että erehdytetylle syntyy taloudellista vahinkoa, tai vähäistä suurenpaa haittaa.
      Tietysti rikollista olisi myös, jos syyllistyisit väärennykseen, tai käyttäisit toisen nimeä viranomaista erehdyttääkseen.

      • Niin-Niin-

        Noin minunkin ja lain mukaan mutta jos olet esim kunnallispoliitikkko ja persu niin noista tekemisistään ei saa kuin sakkon kuten kävi. ja taloudelliset tappiot joita alavutelainen aiheutti on kymmeniä tuhansia euroja.


      • jurristi
        Niin-Niin- kirjoitti:

        Noin minunkin ja lain mukaan mutta jos olet esim kunnallispoliitikkko ja persu niin noista tekemisistään ei saa kuin sakkon kuten kävi. ja taloudelliset tappiot joita alavutelainen aiheutti on kymmeniä tuhansia euroja.

        Olet veivannut tuota kunnallispolitikkojuttua jo vuosia. Mikä siinä oli rikos, mistä kunnallispolitikko tuomittiin ?


    • GorillaKingKong

      Aamulla peilistä virnuileva tyyppi esiintyi ihan selvästi minuna, oli saman näköinenkin. Vetäisin sitä lättyyn ja peili hajosi tuhannen pillun päreiksi mutta kyllä se tyyppikin hävisi eikä sitä ole sen jälkeen näkynyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 166
      2203
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      421
      1602
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1165
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      279
      784
    5. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      279
      678
    6. 33
      661
    7. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      12
      651
    8. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      102
      618
    9. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      603
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      22
      557
    Aihe