Resurssien hukkaamista pahimmillaan

porttisekoilua

PS2-hiiret sekä PS2-näppikset olivat aikoinaan hyvin varmatoimisia ja mikä parasta, ne vapauttivat tärkeitä, siihen aikaan niukkaa usb-kapasiteettia muuhun käyttöön.

Enää ne eivät toimi. No ei niiden kytkemisestä sinällään haittaa ole nykyaikaisiin 8-ytimisiin esimerkiksi AMD- tai Intelin tehomasiinoihin, mutta sen tehtyäsi hiiri on mykkä ja näppis on mykkä.

Tähän hermostuneena asensin tosi tehokkaan Intelin lankun Chassisin koteloon, jossa jo "katolla" ova 2 x 2.0 usb ja 2 x 3.1 USB. Takana 2 x 3.1 Boost usb ja loput 12 x usb 3.0 eli yhteensä 20 usb- paikkaa.

Historia toistaa itseään. Muistakaas, kuinka kauan tietokoneissa oli LPT1-rinnakkaisportit ja sarjaportit, joilla kukaan ei tehnyt mitään? Noin 20 vuotta!

No nyt ovat PS2-värkit kokeneet saman kohtalon. Oli usbiin sitten PS2-adapteri tai sitten aito PS2 oheislaite, niin nitään ei tule hommasta nykyaikaisella tietokoneella.

Saapa nähdä, ovatko nuo kaksi porttia yhä uudemmissa tietokoneissa seuraavat 20-25 vuotta, joilla ei kukaan tee mitään?

3

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhaan-urputat

      Mihin tarvitset 20 USB-paikkaa?
      Olisikohan nyt niin, että sinulla on koneessasi reilusti yli 10 turhaa USB-paikkaa ja urputat kahdesta...

    • awfawfaw

      "Historia toistaa itseään. Muistakaas, kuinka kauan tietokoneissa oli LPT1-rinnakkaisportit ja sarjaportit, joilla kukaan ei tehnyt mitään? Noin 20 vuotta!"

      Muistan vielä ajan, sarjaportti oli näille 56k modeemeille, ennen Eterhenet liitäntää, mutta tämä kummitteli silti vielä pitkään näissä emoissa. Ja LPT-portti oli joskus yleisesti ainakin printtereille, USB-liitännällä olleet yleisesti pitkään jo nämäkin oheislaitteet. Erillinen liitäntä oli joskus myös peliohjaimille.

      Noita PS2/USB adaptereita tosiaan tuli myös näppäimistö/hiiri laitteiden tai emolevy pakkausten mukana, kun oltiin vielä siirtymä vaiheessa.

    • kfkahjfjhsg

      Hyvähän se on, että on resursseja.
      Jos kyseiset portit ei toimi, se johtuu käyttöjärjestelmän puutteista, ei hardwaresta.
      Tähän saakka nuo vanhat laitteet on saanut toimimaan asentamalla ohjaimet, jos sellaiset systeemiin on.

      Kun Windows XP tuli toimi vielä rinnakkaisportti kirjoittimet, mutta ei enää skannerit.
      Ne joutui laittamaan kierrätykseen.
      Jo Windows ME syrji monia laitteita. Mm. yritettiin kokeilla kahta windows 98:ssä käytettyä rullahiirtä. Kummassakaan ei rulla toiminut ME:ssä.
      Nyt kun tuli W10 loppui tuki monilata USB-laitteiltakin, kuten useilta kirjoittimilta.

      Monet uudistukset on vain sitävarten, että kansa joutuisi tuhlaamaan vähät rahansa uusiinlaitteisiin ja maailma täyttyisi jätteestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4727
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2043
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1742
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      174
      1363
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1231
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1076
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      973
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      946
    9. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      16
      937
    10. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      912
    Aihe