Mistä on kysymys, miksi hajosi heti uutena? laatuautoksi haukuttu, paskalaatuautoksi todettu.
http://www.autoevolution.com/news/2017-volkswagen-golf-r-that-s-already-broken-is-getting-a-lot-of-attention-112743.html
http://www.autoevolution.com/news/2017-volkswagen-golf-r-that-s-already-broken-is-getting-a-lot-of-attention-112743.html
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kiusallinen uutinen VV Autolle ja Keskolle, ette arvaa miten nopeesti juttu ja linkki katoaa, sensuuri iskee aina kun on suoraan myyntiin vaikuttava totuus julkaistu. Eikö se vitun VW romu kestä käyttöä ja kritiikkiä, no eihän sitä sitten kannata edes ostaa.
tai vain asioista tietämätön tuollaiseen kuitenkin erehtyy. Seuraukset omistajalle usein ikäviä ja kalliita.
Tämän uutisen jälkeen vw testivoitot vaikuttaa lahjonnalta, lehdistön voitelurahat varmaan huikeita.
Joka autosta löytyy joku negajuttu, jos oikein penkoo nettiä. Saahan tuohon kuluttaa aikaansa, jos haluaa. Ei kiinnosta vähääkään. Ostan sen merkkisen auton, minkä haluan, ja jos nuo vaikuttaisi ostopäätökseen, niin silloin pitää ajaa polkupyörällä.
Mutta kun uusi volkswagen hajoaa niin onhan laatu laskenut kuin lehmän häntä, etkö ymmärrä, että kun ostaa uuden auton, niin jokaisen asiakkaan on saatava samalla hinnalla yhtä hyvä auto, ei voi millään perustella sitä, että osa autoista valmistetaan pikkuisen huonommin, kaikki uusi pitää olla tasalaatuista öljynkulutusta myöten, muuten on prosessissa pahasti vikaa. Nimittäin se määrä automaatiota ja valvontaa mitä tehtailla on käytössä, sen pitäisi taata sama laatu kaikille, volkkareissa näin ei ole.
Tässä jutussa oli kyseessä yksi VW johon jouduttiin tekemään moottoriin takuukorjaus. Poikkeava yksilö ja laatuongelma ilman muuta.
Toyota on tehnyt tasalaatuista työtä koska kaikki 1,5 miljoonaa valmistettua autoa ruostuvat tasaisesti.
The proposed settlement covers about 1.5 million Tacoma compact pickup trucks, Tundra full-size pickup trucks and Sequoia S.U.V.s suspected of receiving inadequate rust protection that could lead to corrosion serious enough to jeopardize their structural integrity, according to the court papers.
Kaikki jakoketju ja dsg viat oli myös yksittäistapauksia, kun niitä yksittäisiä oli miljoonia niin silti ei myönnetty ongelman laajuutta, että tuskin volkkari myöntää tätäkään tyyppivikaa jotta myynti jatkuu.
Sullon kun jakoketjujen vaihtorumba oli kiihkeimmillään ja jakoketjuja vaihdettiin kolmessa vuorossa, niin sekä myyjä että huoltoneuvoja kehtas kirkkain silmin valehdella ja väittivät etteivät ole moisesta edes kuulleet. Se on volkkarilla ihan talon tapa valehdella kaikesta.
Tossahan pitäisi saada koinaan uusi auto jos moottori noilla kilometreillä hajoaa, volkkari kun laittaa tilalle tehdaskunnostetun käytetyn moottorin koska laki sallii. Eli vaikka moottori vaihdettaisi, niin se voi olla peräisin vaikka kolariautosta...
Juttu oli englanninkielinen, joten siis kilpailevan merkin edustajan laatima. Silti auto saattoi olla viallinen. Tehdään vaan lisää kamaa roboteilla. Virhemahdollisuudet lisääntyvät tekovaiheessa (robottien ohjelmat). Lisätään autoon "älykkäitä" ominaisuuksia. Ominaisuuksien ohjelmat aiheuttavat virheitä. Miksi? Viimeaikaisen junansuoritusongelman kohdalla ohjelmat toimittanut softayhtiö kertoi, että "ohjelmistot sisältävät niin paljon kaikenlaisia ominaisuuksia, ettei niitä saa millään testattua virheettömiksi". (Lainaus kirjttu muistinvaraisesti.) Elikkä ajeletpa autolla tai junalla, varaudu ohjelma-, laatu-, automaatio-, robotiikka- yms. virheisiin.
Luulin että vw olisi huomioinut nämä laadunvalvonnassa, ilmeisesti tuovat markkinoille keskeneräisiä autoja joita ei ole kunnolla suunniteltu ja testattu, se on sama asia kuin epäluotettavuus ja paska laatu.
juuri näin. wv konsernilla todellakin on valtavia suunnittelu,valmistus ja materiaalivirheitä, joka tuhannes wv yhtiön valmistama auto kestää pitempään ajoa kuin 20tkm. laatua se on paskakin laatu mutta johonkin se raja ja valehtelu on vedettävä kuitenkin. todella kurjaa laatua,sanoisko laaduttomuutta. onhan esim wv yhtiön pääjohtaja jo kertonut että aikoo pyytää Toyotalta apua miten oikeat autot tehdään, toyota suurimpana autonvalmistajana ei päästä markkinoille huonoa laatua ja kuten tiedetään niin toyotat ei edes ruostu. ylivoimaisesti suurimmat kilometrit ajetaan Toyotoilla ja toyota on liikenteessä kaikkein pisimpään, sitä kun ei kuulemma rikki saa millään jonka myös wv yhtiön pääjohtajakin on sanonut.
Uusimman ruotsalaistutkimuksen mukaan kymmenen vikaisimman automerkin joukossa on kolme VAG:a (VW, Skoda ja Seat).
Mest skadedrabbade märkena:
1. Land Rover/Range Rover
2. Porsche
3. Mini
4. Seat
5. BMW
6. Skoda
7. Volkswagen
8. Opel
9. Chevrolet
10. Peugeot
Suomen Hinausautoalan liitto onnittelee VW-kuskeja autovalinnastaan.