Suomen moneta

Tilasin tuossa joulun aikaan kuulemma ilmaisen kolikon josta piti vaan postikulut maksaa, noh kun en ikinä ole tälläisiä telkkarista ostellut niin ajattelin että ei oo kusetus kun mtv3 mainos pyöri ja sota veteraaneille siitä menisi rahaa. Onko tämä pulju ihan kusetusta kun 24.12.2016 tilasin ja nyt eletään jo 23:tta päivää tammikuuta vuotta 2017 eikä mitää killinkiä näy? Miten saan katkaistua tuon paska puljun "osto" kierteen mistä moni puhuu? Voinko peruuttaa jo ennenkuin se kolikko edes tulee mulle? PA oon muutenkin nii en haluais lisää laskua lasku pinoon :D
126036
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Hei Huolestunuthenkilö32,
ei tarvitse olla huolissaan, tilauksen voi peruuttaa niin halutessaan mutta se käy kätevimmin ottamalla yhteyttä asiakaspalveluumme. Asiakaspalvelumme yhteystiedot löydät esimerkiksi täältä http://suomenmoneta.fi/asiakaspalvelu/asiakaspalvelu .

Ystävällisin terveisin

Sari Web-tiimistä
Suomen Moneta

Äänestä

Hienoa! Huijari-Monentan web-tiimi seuraa tätäkin palstaa. Voisitte varmaan samalla kertoa että myös jo ostetut huijaus-rahat voi palauttaa teille? Yleisenä neuvona voi todeta, että älkää hyvät ihmeset ostako tältä "rahapajalata" mitään. Arvotonta roskaa ylihintaan.

Äänestä

Ostin monetalta kolikon hintaan 14,95 postikuluineen.Kolikko tuli.Parin viikon kuluttua tuli lasku 19,95.Soitin kyseiseen firmaan ja neiti valitteli että pakkauksessa käynyt virhe eikä lasku ole tullut mukaan.Vaikutelma jäi että varmaan monesta muustakin pakkauksesta on jäänyt lasku pois.Sinänsä hyvä liikeidea,saadaan 5 euroa lisähintaa.Olisin kiinnostunut tietämään onko tosiaan käynyt muillekin sama juttu.

Äänestä

Monetan "keräilyrahat ja mitalit" kannattaa kiertää todella kaukaa - jos asia kiinnostaa hanki rahat ja mitalit liikkeestä tai huutokaupasta ja vaikka 1500-1700 luvun arvometallirahoja, ne pitävät hintansa ja niitä ei ole kaikilla. Kultaraha on aina kultaraha, kunhan ei ole Monetan lyömä.
Esim https://www.holmasto.fi/webshop/887 jos haluaa vähän uudempaa kultarahaa.

Äänestä
  • Tilasin mutta peruin tämän haaksirikko kolikon keisarinna Viktorian kolikon hinta oli muistaakseni kymppiä kahta vaille 600€.
    Tämä kyseinen hopea aarre nostettu 5150 metrin syvyydestä museo ottanut omansa suurin osa sulatettu ja osa monetalla. Kyselin tästä kolikosta Facebookin ryhmässä että minkä arvoisena pidetään kyseistä kolikkoa hinta oli 100-200€. Ja ryhmässä sanottiin heti että huijari firma myy ylihintaisia kolikoita.

    Äänestä

Mitä olen netin huutokauppoja seurannut, niin vanhemmissa (ennen vuotta 2010) Monetan kohteissa esim. 10 € hopea-juhlarahojen hinnat ovat 15-20 euroa, riippuu onko bu vai proof. Eikä aina siitäkään. Syynä voi olla niiden suuremmat lyöntimäärät kuin uudemmissa, mutta myös se, että ketkä niitä ovat aikoinaan jemmanneet, panevat niitä myyntiin kun arvonnousua ei näytäkään tulevan ja haluavat vain päästä eroon. Joku totesi, että jos olisi kestotilaus vaikka Rahapajan tuotteisiin, niin vuoden päästä ei saisi puoliakaan takaisin. Monetan kultaharkkojen ja mitalikirjeiden kohdalla arvon alennus voi olla vielä suurempi, niille ei näytä olevan kysyntää nettihuutokaupoissa.

Äänestä

Kannattaa lukea tuo toinen palsta, siellä mm minun kirjoitus.
Tilasin Nato mitalin!
Tuli 2 euron keräily mitali, eli lisää olisi tullut.hinta 6.95 euroa, no maksoin pois.
Tuli itsenäinen Suomi mitali hinta 17.95 euroa no maksoin pois.
Mutta sitten olisi tullut lisää 6 kpl, joissa jo hinta olisi ollut 35 euroa + posti maksu.
Ilmoitin etten ole noita tilannut mutta otan ne kun pahvit olin purkanut.
Väittivät, että olen tilanut, tosi asia mielestäni, että joku monelta henkilö on ne laittanut tulemaan, kun Nato tilauksessa on osoite tiedot? Eli väitän näin on tapahtunut.?
No nyt on tulossa Nato mitali, harkitsen otanko sen! Olen ilmoittanut mitään ei sen jälkeen saa tulla, eikä mitään mainontaan minulle. Haiskataa huijaukselta.
Etenkin kun olen lukenut täältä monen tilaajan kokemuksia. Kannattaa lukea ei tilata!

Äänestä

Tuo NATO mitallin mainos Hesarissa sai kiinnostumaan myös minut . Mutta kun lukee täältä näitä kokemuksia tulee mieleen ,onko järkevää tilata mitään ao yritykseltä. Edellä olevista kirjoituksista tulee mieleen .
Jos tilaat esim NATO mitallin,alkaako sieltä tulla monetin vanhoja varastoon jääneitä mitalleja .
Voiko olla ,että kokeilevat ,etenkin vanhoja ihmisiä ,niin että ,kun ei ole kykyä palauttaa ,niin maksavat .
Maksavat mieluummin kuin palauttavat ja se siitä voi tulla tapa . Joka sitten kuolinpesä paljastaa .
Omaisille järkytys kun on ostettu tuhansilla ja niiden arvo on olematon ? Myöskään he eivät protestoi tännne eläessään ,vasta nuoret perinnön saajat.
Kyllä tosiaan nyky kaupankäynnissä on liian paljon huijauksen makua .kuluttaja ja kilpailuvirasto tahtoo jukkus valituksiin .. varottava näitä yrityksiä.!

Äänestä

Noiden harhaanjohtavien ja jopa tyylikkäiden aloitus pakkausten sokaisemana moni vanhempi ihminen jatkaa tilaustaan monien satojen tai jopa tuhansien eurojen arvosta.
Kun viellä voipi olla, että näkemys rahan arvosta on heikkoa jopa täysin väärää.
Kuten kuolinpesien perijöiden kertomukset tuovat hyvin sen esille.
Myös on tosi suuria summia ollut, jopa 14000 euroa, joka on Monetta joututunut palauttamaan kuten Kaleva lehden otsikko kertoo, tosiasiassa en koko juttua ole lukenut kun tuota Kaleva lehteä ei minulle tule, enkä viitsi tämän asian takia lehteä tilalla.
Jos joku on lehden lukenut, voisi sen viestittää, mitä on koko jutun tausta.

Äänestä

Up.

Äänestä

Monetalta kun tilaa ylipäätään mitään joutuu spämmilistalle, eli roskapostia puhelinmyyntiä ja mainoksia on tarjolla.

Äänestä

Entisenä työntekijänä voin sanoa ettei ollut mikään paras työpaikka, ja se itse työ tuntui todella epäeettiseltä. Soittelin huomattavan vanhoillekin henkilöille ja minun piti heille myydä monen sadan euron kolikoita, ja olisi mieli tehnyt sanoa että älä osta hyvä ihminen. Siellä esim kultarahat varmaan 10x kalliimpia kuin mitä kullan arvo on oikeasti. Hyvät on katteet. Toki voit jotain keräilyharvinaisuuksia löytää mutta varmaan saat halvemmalla muualtakin

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huolestunuthenkilö32 kirjoitti:

Tilasin tuossa joulun aikaan kuulemma ilmaisen kolikon josta piti vaan postikulut maksaa, noh kun en ikinä ole tälläisiä telkkarista ostellut niin ajattelin että ei oo kusetus kun mtv3 mainos pyöri ja sota veteraaneille siitä menisi rahaa. Onko tämä pulju ihan kusetusta kun 24.12.2016 tilasin ja nyt eletään jo 23:tta päivää tammikuuta vuotta 2017 eikä mitää killinkiä näy? Miten saan katkaistua tuon paska puljun "osto" kierteen mistä moni puhuu? Voinko peruuttaa jo ennenkuin se kolikko edes tulee mulle? PA oon muutenkin nii en haluais lisää laskua lasku pinoon :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu