Kimmo Tiilikainen jättää Etelä-Karjalan

helsingissävihertää

Kimmo Tiilikainen jättää Etelä-Karjalan – kuntavaaliehdokkaaksi Helsingissä
Verkkouutiset - Su, 22/01/2017 -

Helsinkiä kalvaa Tiilikaisen mielestä demokratia- ja avoimuusvaje.

Kevään kuntavaaleissa maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen (kesk) jättää kotipaikkakuntansa Ruokolahden Etelä-Karjalassa. Tiilikainen lähtee nyt ensimmäistä kertaa ehdolle Helsingissä.

– Monen muun suomalaisen tavoin olen pitkään kulkenut kahden paikkakunnan väliä, mutta viime vuosina olen töiden perässä viettänyt yhä enemmän aikaa Helsingissä. Katsoin, että nyt on luonteva aika tehdä ratkaisu. Kyselyjä tuli jo neljä vuotta sitten, kertoo Tiilikainen tiedotteessaan.

Tiilikainen haluaa keskustasta vastavoiman Helsingin suurille valtapuolueille, kokoomukselle, vihreille ja SDP:lle. Näiden valtakausi on Tiilikaisen mielestä kestänyt liian kauan, ja se näkyy päätöksenteossa.

– Näiden puolueiden pitkän valtakauden aikana ongelmat Helsingissä ovat vain lisääntyneet. Asuminen kallistuu, eriarvoisuus kaupunginosien ja niiden koulujen kesken kasvaa, liikenne takkuilee ja saastuttava hiilenpoltto jatkuu. Ihmisten asioiden sijaan valtapuolueita tuntuu kiinnostavan vain pormestarin palli, Tiilikainen kertoo.

9

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Freeruokolahti

      Oikein hyvä, pysyisikin myös siellä loppuelämänsä.

    • kulkuri2

      Maanilveilijä Tiilikaisella kerrottiin olleen pari metriä porkkanaa ja talven perunat!

      • Tiilikainen_kokoomus

        Sipilää sanotaan kokoomukseksi.


    • kimmoAlatalo

      Puolusti homo avioliittoja!

    • zzzzzzp

      AI jättää e- Karjalan, on asunu jo vuosia Helsingissä ja kuitannut rosvona kulu korvauksia vuosittain 10000e. Aivan rotta ihmiseksi saatikka ministeriksi , varsinainen Kepun malli edustaja.

    • politiikko

      Ettekö Te pässit ole tajunneet? Tiilikainen on Vihreä, siis ViherVasukki ja siirtyy nyt omiensa eli vihreitten joukkoon. Kun se olisi vähän vaikeempaa mennä läpi täällä viheriäisenä, mut Hgissä se saattaapi onnistua. Odotelkaa hölmöt muutama vuosi, sitten näette.

    • Maalaisaateli

      Kyllä Tiilikaisesta helsinkiläisen saa. Onhan Ari Vatanenkin kelpo ranskalainen.

    • sdfgsdff

      Sehän on nyt niin... että etelä-karjalan päivät on luettu.
      Kannattaa poistua vähin äänin yöllä. Paniikki ja joukkopako seuraa väistämättä.
      Pakkasin vaan tärkeimmät ja

    • RUOKOLAHDENVERAÄYRI

      Tiilikainen taas rosvonnut valtiolta kulukorvauksia vuosia ,,vaikka on asunut käytännössä viikot stadissa......................... KEPULI on aina kepuli vaikka KEPUSSA PAISTAIS...................................... VITUTTAA NUO AHNEET ISÄNMAANPETTURIT...........

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      2017
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1932
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      12
      1475
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1281
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      50
      1239
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      845
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      707
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      88
      707
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      678
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      643
    Aihe