Kimmo Tiilikainen jättää Etelä-Karjalan

helsingissävihertää

Kimmo Tiilikainen jättää Etelä-Karjalan – kuntavaaliehdokkaaksi Helsingissä
Verkkouutiset - Su, 22/01/2017 -

Helsinkiä kalvaa Tiilikaisen mielestä demokratia- ja avoimuusvaje.

Kevään kuntavaaleissa maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen (kesk) jättää kotipaikkakuntansa Ruokolahden Etelä-Karjalassa. Tiilikainen lähtee nyt ensimmäistä kertaa ehdolle Helsingissä.

– Monen muun suomalaisen tavoin olen pitkään kulkenut kahden paikkakunnan väliä, mutta viime vuosina olen töiden perässä viettänyt yhä enemmän aikaa Helsingissä. Katsoin, että nyt on luonteva aika tehdä ratkaisu. Kyselyjä tuli jo neljä vuotta sitten, kertoo Tiilikainen tiedotteessaan.

Tiilikainen haluaa keskustasta vastavoiman Helsingin suurille valtapuolueille, kokoomukselle, vihreille ja SDP:lle. Näiden valtakausi on Tiilikaisen mielestä kestänyt liian kauan, ja se näkyy päätöksenteossa.

– Näiden puolueiden pitkän valtakauden aikana ongelmat Helsingissä ovat vain lisääntyneet. Asuminen kallistuu, eriarvoisuus kaupunginosien ja niiden koulujen kesken kasvaa, liikenne takkuilee ja saastuttava hiilenpoltto jatkuu. Ihmisten asioiden sijaan valtapuolueita tuntuu kiinnostavan vain pormestarin palli, Tiilikainen kertoo.

9

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Freeruokolahti

      Oikein hyvä, pysyisikin myös siellä loppuelämänsä.

    • kulkuri2

      Maanilveilijä Tiilikaisella kerrottiin olleen pari metriä porkkanaa ja talven perunat!

      • Tiilikainen_kokoomus

        Sipilää sanotaan kokoomukseksi.


    • kimmoAlatalo

      Puolusti homo avioliittoja!

    • zzzzzzp

      AI jättää e- Karjalan, on asunu jo vuosia Helsingissä ja kuitannut rosvona kulu korvauksia vuosittain 10000e. Aivan rotta ihmiseksi saatikka ministeriksi , varsinainen Kepun malli edustaja.

    • politiikko

      Ettekö Te pässit ole tajunneet? Tiilikainen on Vihreä, siis ViherVasukki ja siirtyy nyt omiensa eli vihreitten joukkoon. Kun se olisi vähän vaikeempaa mennä läpi täällä viheriäisenä, mut Hgissä se saattaapi onnistua. Odotelkaa hölmöt muutama vuosi, sitten näette.

    • Maalaisaateli

      Kyllä Tiilikaisesta helsinkiläisen saa. Onhan Ari Vatanenkin kelpo ranskalainen.

    • sdfgsdff

      Sehän on nyt niin... että etelä-karjalan päivät on luettu.
      Kannattaa poistua vähin äänin yöllä. Paniikki ja joukkopako seuraa väistämättä.
      Pakkasin vaan tärkeimmät ja

    • RUOKOLAHDENVERAÄYRI

      Tiilikainen taas rosvonnut valtiolta kulukorvauksia vuosia ,,vaikka on asunut käytännössä viikot stadissa......................... KEPULI on aina kepuli vaikka KEPUSSA PAISTAIS...................................... VITUTTAA NUO AHNEET ISÄNMAANPETTURIT...........

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4652
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1947
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1630
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      132
      1186
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1121
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1056
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      953
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      916
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      882
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      848
    Aihe