Almeran osto

Tuleva_Nissanisti

Olen hankkimassa ensimmäistä autoa hintaluokassa 1500-2500€ ja olen päätymässä Almeraan (mm. trafin vikatilastoissa parhaimmasta päästä). Vuosimallit 2002-2005 ovat sellaisia, joita nettiauto.comin haulla ovat mun hintahaarukassa.

Mitä asioita nimenomaan Almerojen kohdalla kannattaa ottaa huomioon? Haluan vielä kysyä täällä olevilta Almera-omistajilta teidän kokemuksia. Ylipäätään Nissan omistajat saavat kommentoida.

Ps. Toivottavasti keskustelu pysyy asiallisena ja rehellisenä, haluan tietää myös huonoista puolista, koska niitä on jokaisessa autossa.

3

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • almuja

      Kyllähän sillä posottaa jos kunnossa pysyy? Ei kuiteskaan mikään ikiliikkuja ole kuitenkaan!

    • nissanisti

      Siitä vaan jos löytää kohtuu kilometreillä.Ruosteita kannattaa etsiä
      etenkin etupalkista.Perushuollot riittää jos aiemminkin huollettu.

    • Almeran162004

      Huoleton peli varsinkin n16 eki viimeisin malli 2004-> meillä 1.8 koneella ja käy ja kukkuu. Akku on vaidettu, kaukosäätimen pattereita on mennyt mutta muutoin huollot kattaa peruspaikat. Ruostesuojaus kannattaa tarkistaa, meillä tehty 2x 2007 ja 2011 alkuperäisen lisäksi. Jarrulevyt ja palat kannattaa myös tarkistaa samoin käsijarrun toimivuus. Jos pakoputki on tarvikemallia se kestää 3 vuotta, alkuperäinen 10-vuotta. Takimmainen pönttö ruostuu puhki etupäästään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      1
      3050
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      5
      2099
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      112
      1712
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1041
    5. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      972
    6. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      105
      914
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      35
      744
    8. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      66
      665
    9. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      49
      657
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      625
    Aihe