Kohtalossa tovereita

kohtspragaa

Aivan järjetön aggressioproblematiikka. Mitä helvettiä mä teen tän kanssa. Kaikki asiat vituttaa aivan sairaasti. En helvetissä tiedä miten tästä jatkais. Kellään muulla? Ja miten...tästä eteenpäin. Onko teillä auttanu joku lääke tähän ihan oikeesti.

10

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • g5yhh

      Ei mikään tehoa. Samaa vuodesta toiseen. Katkon paikka

    • kohtspragaa

      Jees, oli taas vaihteeks tossa vkl pieni juttelutuokio ton puolison kanssa. Se ei tiedä tästä hommasta yhtään mitään, vaikka olenkin eläkkeellä tän takia jne.sillä ei vaan ymmärrys riittäs mitenkään. Siinä mietin vaihteeks miten saan pidettyä mitään kasassa.

    • 1534535

      Mulla jotkut lääkkeet auttaa. Ahdistukseen/agressioon venlafaxin. Mutta tuokaan ei auta kun osaan. Loppuosaan pitäisi auttaa risperdal. En tiedä miten auttaisi ketipinor, mutta kait sekin jotenkin voi tehota. Mutta saa sitä mieltä "hienosäädettyä" lääkkeillä, ainakin pitäisi saada.

    • Jaakko1111

      Mikä tän aggression tausta on? Missä vaiheessa elämää tää alkoi ja onko sulla taustalla jotain traumoja? Omat paha olo ainakin tuli käsittelemättömistä tunteista johon ei päässyt käsiksi tavallisella terapialla - eikä lääkkeetkään auttaneet.

    • levoton666

      harmi vaan kun bentsoja ei enää saa kovin helpolla. jeesais nii moneen vaivaan.

    • rauhoittavat lääkkeet, myös nukahtamiseen käytettävät lääkkeet helpottavat aggressioita (lääkärin määräämällä annostuksella). kun taas jotkut mielialalääkkeet voivat lisätä oireita. myös aggression purkaminen esim. nyrkkeilysalilla voi auttaa ja yleensäkin säännöllinen liikunta. pitkäaikainen helpotus voidaan kuitenkin saavuttaa vasta kun aggression aiheuttajat on selvitetty, eli (pitkäkestoisella, tiiviillä) terapialla. Jos sinulla on jokin diagnoosi, se osaltaan auttaisi ongelman ratkaisussa. Jos ei ole, hakeudu lähimpään mielenterveystoimistoon, ja kerro ongelmastasi. tsemppiä.

      • levoton666

        joo, mutta kun esim nyrkkeilysäkkiä hakkaen, ni stressi vaan tuntuu lisääntyvän. täs on seki probleema. kokeiltu on.


    • pitkämatka

      Joissain ainakin bentsoissa on sivuvaikutuksena alkuperäisen vaivan kaltainen ärtymys, auttaisko joku atarax psykoosinestolääkkeen lisäksi? Lääkkeistä lääkärit puhuu mielellään.
      Itsellä eri dianoosi, mutta pitkät kävelylenkit joka säällä, hyvät kamppeet pitää olla, mutta raikkaassa ulkoilmassa kun kävelee muutaman tunnin säännöllisesti, niin kyllä se jossain vaiheessa auttaa.
      Siinä on aikaa kelailla omia kipukohtia. Tai vaan ihastella luonnon ihmeitä ja monimuotoisuutta. Elämä kaikkiaan on monimuotoista, välillä myrsky, sitten tyyntyy.

    • TotuudenTorviSoi

      Olet lukenut selvästi liikaa iltapaskoja. Jätä niiden kueminen vähemmälle, niin parannut pikkuhiljaa.

    • Sipuli3

      Hakkaa halkoja vaikka. Voi olla hyväks kenties purkaa aggressioita jollain vaarattomalla tavalla, ettei ne räjähdä käsiin. Mutta loppupeleissä pitää käsitellä ne asiat, mitkä aggressiota aiheuttaa. Jonkun määritelmän mukaan viha syntyy, kun joku ihmiselle tärkeä asia on vaarassa; selviytymiselle, hengelle, minuudelle. Millä tavalla sitten itse kukin käsittelee ärsyttäviä asioita. Itse olin aikanaan samallaisessa tilanteessa. … hajotin auton. Tosin se oli jo riepaleina. Mutta ilman sitä olisin varmaan tappanut jonkun. Monien vuosien asioista kerääntynyt viha tai raivo oikeastaan. Nykymaailma on jotenkin sellainen, että se pelkää vihaa tunteena, ja se yritetään kieltää: kaikkien pitäisi olla jotain totalitarismin hymypoikia. Itse olen kokenut olevani jotenkin luonteeltani aggressiivinen. Voi sitä käyttää myös positiivisesti.
      Nyt on tosin lääkitystä parikin kappaletta, voi olla, että ne "rauhoittavat." Median välttäminen voi myös auttaa, niissä niin menee hermo, valtiollista propagandaa ja ihmisten solvaamista. Katsoin Assassin's creed -elokuvan, jonka voi nähdä puolustupuheena aggressiolle, koska päähenkilö ja hänen edustamansa lahko oli nimenomaan näitä aggressiivisia, ja elokuvan "pahiksien" tarkoituksena oli estää kaikki aggressio ja väkivalta ja hallita ihmisten vapaata tahtoa, jottei kukaan enää käyttäytyisi väkivaltaisesti. Mutta siinähän se juuri on, meillä on vapaa tahto ja meissä on rikollisia ja epätäydellisiä ihmisiä, toisten tuomitsemia aggressioidemme tähden. Tällä en kannusta ketään väkivaltaiseen toisten ihmisten muksimiseen, vaan aggressioiden käsittelemistä tai kanavoimista vaarattomampaan muotoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2637
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      119
      2393
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1678
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      201
      1194
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      51
      1093
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1078
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      991
    8. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      793
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      793
    10. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      777
    Aihe