Kohtalossa tovereita

kohtspragaa

Aivan järjetön aggressioproblematiikka. Mitä helvettiä mä teen tän kanssa. Kaikki asiat vituttaa aivan sairaasti. En helvetissä tiedä miten tästä jatkais. Kellään muulla? Ja miten...tästä eteenpäin. Onko teillä auttanu joku lääke tähän ihan oikeesti.

10

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • g5yhh

      Ei mikään tehoa. Samaa vuodesta toiseen. Katkon paikka

    • kohtspragaa

      Jees, oli taas vaihteeks tossa vkl pieni juttelutuokio ton puolison kanssa. Se ei tiedä tästä hommasta yhtään mitään, vaikka olenkin eläkkeellä tän takia jne.sillä ei vaan ymmärrys riittäs mitenkään. Siinä mietin vaihteeks miten saan pidettyä mitään kasassa.

    • 1534535

      Mulla jotkut lääkkeet auttaa. Ahdistukseen/agressioon venlafaxin. Mutta tuokaan ei auta kun osaan. Loppuosaan pitäisi auttaa risperdal. En tiedä miten auttaisi ketipinor, mutta kait sekin jotenkin voi tehota. Mutta saa sitä mieltä "hienosäädettyä" lääkkeillä, ainakin pitäisi saada.

    • Jaakko1111

      Mikä tän aggression tausta on? Missä vaiheessa elämää tää alkoi ja onko sulla taustalla jotain traumoja? Omat paha olo ainakin tuli käsittelemättömistä tunteista johon ei päässyt käsiksi tavallisella terapialla - eikä lääkkeetkään auttaneet.

    • levoton666

      harmi vaan kun bentsoja ei enää saa kovin helpolla. jeesais nii moneen vaivaan.

    • rauhoittavat lääkkeet, myös nukahtamiseen käytettävät lääkkeet helpottavat aggressioita (lääkärin määräämällä annostuksella). kun taas jotkut mielialalääkkeet voivat lisätä oireita. myös aggression purkaminen esim. nyrkkeilysalilla voi auttaa ja yleensäkin säännöllinen liikunta. pitkäaikainen helpotus voidaan kuitenkin saavuttaa vasta kun aggression aiheuttajat on selvitetty, eli (pitkäkestoisella, tiiviillä) terapialla. Jos sinulla on jokin diagnoosi, se osaltaan auttaisi ongelman ratkaisussa. Jos ei ole, hakeudu lähimpään mielenterveystoimistoon, ja kerro ongelmastasi. tsemppiä.

      • levoton666

        joo, mutta kun esim nyrkkeilysäkkiä hakkaen, ni stressi vaan tuntuu lisääntyvän. täs on seki probleema. kokeiltu on.


    • pitkämatka

      Joissain ainakin bentsoissa on sivuvaikutuksena alkuperäisen vaivan kaltainen ärtymys, auttaisko joku atarax psykoosinestolääkkeen lisäksi? Lääkkeistä lääkärit puhuu mielellään.
      Itsellä eri dianoosi, mutta pitkät kävelylenkit joka säällä, hyvät kamppeet pitää olla, mutta raikkaassa ulkoilmassa kun kävelee muutaman tunnin säännöllisesti, niin kyllä se jossain vaiheessa auttaa.
      Siinä on aikaa kelailla omia kipukohtia. Tai vaan ihastella luonnon ihmeitä ja monimuotoisuutta. Elämä kaikkiaan on monimuotoista, välillä myrsky, sitten tyyntyy.

    • TotuudenTorviSoi

      Olet lukenut selvästi liikaa iltapaskoja. Jätä niiden kueminen vähemmälle, niin parannut pikkuhiljaa.

    • Sipuli3

      Hakkaa halkoja vaikka. Voi olla hyväks kenties purkaa aggressioita jollain vaarattomalla tavalla, ettei ne räjähdä käsiin. Mutta loppupeleissä pitää käsitellä ne asiat, mitkä aggressiota aiheuttaa. Jonkun määritelmän mukaan viha syntyy, kun joku ihmiselle tärkeä asia on vaarassa; selviytymiselle, hengelle, minuudelle. Millä tavalla sitten itse kukin käsittelee ärsyttäviä asioita. Itse olin aikanaan samallaisessa tilanteessa. … hajotin auton. Tosin se oli jo riepaleina. Mutta ilman sitä olisin varmaan tappanut jonkun. Monien vuosien asioista kerääntynyt viha tai raivo oikeastaan. Nykymaailma on jotenkin sellainen, että se pelkää vihaa tunteena, ja se yritetään kieltää: kaikkien pitäisi olla jotain totalitarismin hymypoikia. Itse olen kokenut olevani jotenkin luonteeltani aggressiivinen. Voi sitä käyttää myös positiivisesti.
      Nyt on tosin lääkitystä parikin kappaletta, voi olla, että ne "rauhoittavat." Median välttäminen voi myös auttaa, niissä niin menee hermo, valtiollista propagandaa ja ihmisten solvaamista. Katsoin Assassin's creed -elokuvan, jonka voi nähdä puolustupuheena aggressiolle, koska päähenkilö ja hänen edustamansa lahko oli nimenomaan näitä aggressiivisia, ja elokuvan "pahiksien" tarkoituksena oli estää kaikki aggressio ja väkivalta ja hallita ihmisten vapaata tahtoa, jottei kukaan enää käyttäytyisi väkivaltaisesti. Mutta siinähän se juuri on, meillä on vapaa tahto ja meissä on rikollisia ja epätäydellisiä ihmisiä, toisten tuomitsemia aggressioidemme tähden. Tällä en kannusta ketään väkivaltaiseen toisten ihmisten muksimiseen, vaan aggressioiden käsittelemistä tai kanavoimista vaarattomampaan muotoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2288
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2043
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1495
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1424
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      121
      1371
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      18
      1055
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      954
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      107
      904
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      78
      886
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      873
    Aihe