Kohtalossa tovereita

Aivan järjetön aggressioproblematiikka. Mitä helvettiä mä teen tän kanssa. Kaikki asiat vituttaa aivan sairaasti. En helvetissä tiedä miten tästä jatkais. Kellään muulla? Ja miten...tästä eteenpäin. Onko teillä auttanu joku lääke tähän ihan oikeesti.
10381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei mikään tehoa. Samaa vuodesta toiseen. Katkon paikka

Äänestä

Jees, oli taas vaihteeks tossa vkl pieni juttelutuokio ton puolison kanssa. Se ei tiedä tästä hommasta yhtään mitään, vaikka olenkin eläkkeellä tän takia jne.sillä ei vaan ymmärrys riittäs mitenkään. Siinä mietin vaihteeks miten saan pidettyä mitään kasassa.

Äänestä

Mulla jotkut lääkkeet auttaa. Ahdistukseen/agressioon venlafaxin. Mutta tuokaan ei auta kun osaan. Loppuosaan pitäisi auttaa risperdal. En tiedä miten auttaisi ketipinor, mutta kait sekin jotenkin voi tehota. Mutta saa sitä mieltä "hienosäädettyä" lääkkeillä, ainakin pitäisi saada.

Äänestä

Mikä tän aggression tausta on? Missä vaiheessa elämää tää alkoi ja onko sulla taustalla jotain traumoja? Omat paha olo ainakin tuli käsittelemättömistä tunteista johon ei päässyt käsiksi tavallisella terapialla - eikä lääkkeetkään auttaneet.

Äänestä

harmi vaan kun bentsoja ei enää saa kovin helpolla. jeesais nii moneen vaivaan.

Äänestä

rauhoittavat lääkkeet, myös nukahtamiseen käytettävät lääkkeet helpottavat aggressioita (lääkärin määräämällä annostuksella). kun taas jotkut mielialalääkkeet voivat lisätä oireita. myös aggression purkaminen esim. nyrkkeilysalilla voi auttaa ja yleensäkin säännöllinen liikunta. pitkäaikainen helpotus voidaan kuitenkin saavuttaa vasta kun aggression aiheuttajat on selvitetty, eli (pitkäkestoisella, tiiviillä) terapialla. Jos sinulla on jokin diagnoosi, se osaltaan auttaisi ongelman ratkaisussa. Jos ei ole, hakeudu lähimpään mielenterveystoimistoon, ja kerro ongelmastasi. tsemppiä.

1Äänestä
  • joo, mutta kun esim nyrkkeilysäkkiä hakkaen, ni stressi vaan tuntuu lisääntyvän. täs on seki probleema. kokeiltu on.

    Äänestä

Joissain ainakin bentsoissa on sivuvaikutuksena alkuperäisen vaivan kaltainen ärtymys, auttaisko joku atarax psykoosinestolääkkeen lisäksi? Lääkkeistä lääkärit puhuu mielellään.
Itsellä eri dianoosi, mutta pitkät kävelylenkit joka säällä, hyvät kamppeet pitää olla, mutta raikkaassa ulkoilmassa kun kävelee muutaman tunnin säännöllisesti, niin kyllä se jossain vaiheessa auttaa.
Siinä on aikaa kelailla omia kipukohtia. Tai vaan ihastella luonnon ihmeitä ja monimuotoisuutta. Elämä kaikkiaan on monimuotoista, välillä myrsky, sitten tyyntyy.

Äänestä

Olet lukenut selvästi liikaa iltapaskoja. Jätä niiden kueminen vähemmälle, niin parannut pikkuhiljaa.

Äänestä

Hakkaa halkoja vaikka. Voi olla hyväks kenties purkaa aggressioita jollain vaarattomalla tavalla, ettei ne räjähdä käsiin. Mutta loppupeleissä pitää käsitellä ne asiat, mitkä aggressiota aiheuttaa. Jonkun määritelmän mukaan viha syntyy, kun joku ihmiselle tärkeä asia on vaarassa; selviytymiselle, hengelle, minuudelle. Millä tavalla sitten itse kukin käsittelee ärsyttäviä asioita. Itse olin aikanaan samallaisessa tilanteessa. … hajotin auton. Tosin se oli jo riepaleina. Mutta ilman sitä olisin varmaan tappanut jonkun. Monien vuosien asioista kerääntynyt viha tai raivo oikeastaan. Nykymaailma on jotenkin sellainen, että se pelkää vihaa tunteena, ja se yritetään kieltää: kaikkien pitäisi olla jotain totalitarismin hymypoikia. Itse olen kokenut olevani jotenkin luonteeltani aggressiivinen. Voi sitä käyttää myös positiivisesti.
Nyt on tosin lääkitystä parikin kappaletta, voi olla, että ne "rauhoittavat." Median välttäminen voi myös auttaa, niissä niin menee hermo, valtiollista propagandaa ja ihmisten solvaamista. Katsoin Assassin's creed -elokuvan, jonka voi nähdä puolustupuheena aggressiolle, koska päähenkilö ja hänen edustamansa lahko oli nimenomaan näitä aggressiivisia, ja elokuvan "pahiksien" tarkoituksena oli estää kaikki aggressio ja väkivalta ja hallita ihmisten vapaata tahtoa, jottei kukaan enää käyttäytyisi väkivaltaisesti. Mutta siinähän se juuri on, meillä on vapaa tahto ja meissä on rikollisia ja epätäydellisiä ihmisiä, toisten tuomitsemia aggressioidemme tähden. Tällä en kannusta ketään väkivaltaiseen toisten ihmisten muksimiseen, vaan aggressioiden käsittelemistä tai kanavoimista vaarattomampaan muotoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kohtspragaa kirjoitti:

Aivan järjetön aggressioproblematiikka. Mitä helvettiä mä teen tän kanssa. Kaikki asiat vituttaa aivan sairaasti. En helvetissä tiedä miten tästä jatkais. Kellään muulla? Ja miten...tästä eteenpäin. Onko teillä auttanu joku lääke tähän ihan oikeesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu