Etävanhemman elatusmaksut 2017 kela

Maksan lapsikorotuksen verran elatusmaksuja. Noin 135€ kuussa. Ennen kunnan sosiaalitoimi huomio menoksi. Nyt 2017 kela ei ota elatusmaksuja huomioon menona. Tulot astuki 273€ , työmarkkinatuki 641€ kelalta toimeentulotukea. Mutta nyt putosi kelalta tuleva summa 135€, verrattuna kunnalta tulevaan summaan.Auttaisiko jos saisi lastenvalvojalta 0€ sopimuksen.
4114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

''Auttaisiko jos saisi lastenvalvojalta 0€ sopimuksen.''
Auttaisi. Kela ei hyväksy elatusmaksua menoksi. Tuloista riippuen sitä ei tarvitse maksaa lainkaan. Jos lastenvalvojalla elatusapua vahvistetaan nolla euroa, voi elatustuen hakea Kelasta.

Toki voit vielä yrittää hakea kunnasta täydentävää toimeentulotukea elatusmaksun osuudeksi. Eli käänny kunnan sosiaalitoimen puoleen ja jos ei onnistu, sitten lastenvalvojalle. Tai ihan miten haluat.

Äänestä

Mites mahtaa maksujen määrä olla itsellä. Yksi lapsi aikaisemmasta liitosta 7vanha siitä maksan 160e/kk nyt nykyinen emäntä päättänyt lähteä exänsä matkaan ja meillä lapset 5v,1v ja 3kk. Omat tulot bruttona 2350e ja kaikille lapsille etävanhempi vaikka usein näenkin. Mikä siis mahtaa olla omien maksujen oikea suuruus? Tietäisi vähän mihin varautua, ennenkuin tulee totaalisesti kusetetuksi.

Äänestä
  • Maksut riippuvat menoistasi. Nyt kun olet menossa uutta sopparia tekemäään kolmesta nuorimmasta lapsestasi, niin sinun kannattaa sitä ennen hankkia itsellesi kohtuu korkeahintainen vuokra-asunto jotta saat menosi mahdollisimman suuriksi. Sitten teet parina edeltävänä kuukautena mahdollisimman vähän töitä ja sovit vaikka pomon kanssa että onko mahdollista tehdä esim. 4 päiväistä työviikkoa edes 2kk ajan. Näin saat tulosi näyttämään mahdollisimman pieniltä.

    Sitten kun menet lastenvalvojalle tekemään sopparia, niin otat vuokralaskun mukaasi, sekä uusimman sähkölaskun ja kotivakuutuslaskun sekä pari muutakin selkeää isompaa menoa esim. puhelin- ja autovakuutuslaskut. Toki muistat myös mainita nyt jo maksamasi elatusapumaksut myös kun lastenvalvoja laskeskelee tuloja ja menojasi. Yritä myös sopia että sopimukseen tulisi maininta siitä että lapset ovat vaikka 10-15pv/kk luonasi jolloin voit vedota alhaisiin maksuihin sillä perusteella että lapsista aiheutuu sinulle menoja kun ovat luonasi niin usein.

    Sen jälkeen kun soppari on tehty, niin hommaan edullisemman asunnon, alat taas tekemään normaalisti töitä ja pidät hyvät välit exiisi, niin noita sopimuksia ei hyvällä tuurilla enää ikinä tarkisteta maksujen osalta.

    Äänestä

Ap:n tuloilla elareiden pitäisi olla jotain 0-60e/kk joten sopparin päivittäminen on se mistä kannattaa aloittaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lirissä kirjoitti:

Maksan lapsikorotuksen verran elatusmaksuja. Noin 135€ kuussa. Ennen kunnan sosiaalitoimi huomio menoksi. Nyt 2017 kela ei ota elatusmaksuja huomioon menona. Tulot astuki 273€ , työmarkkinatuki 641€ kelalta toimeentulotukea. Mutta nyt putosi kelalta tuleva summa 135€, verrattuna kunnalta tulevaan summaan.Auttaisiko jos saisi lastenvalvojalta 0€ sopimuksen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu