600Ti

onko rover

hyvä auto? Autokuume on paha asia... Mutta rover 600ti??? Onko minussa jotain vikaa ? Minulla on nyt farmari bmw540 manuaali ja olen ajannut sillä 4vuotta. Vastaako tämä rover 600én baijerilaista? Bemariin ei ole varaa ainakaan E39 520i 22000€???.
Mutta onko roverissa potkua? Paljonko kuluttaa?

6

1444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pertti V

      Minusta on Rover 600 on hyvä. BMW:n ajo-ominaisuuksia on niin paljon kiitelty, että niitä en uskalla Roveriin verrata, mutta muussa suhteessa voi. Monet sanovat, että 600 sivuprofiili on BMW 500:n näköinen, mutta 600 on matalampi ja sulavalinjaisempi. Maski on myös muista erottuva kuten BMW:lläkin.

      Potkua 600:ssa mielestäni löytyy. Huippunopeus on ilmoitettu 237 km/h. Kiihtyvyys on 7,3 sek (0-100 km/h). Moottori on MG-Roverin oma. Auto kuluttaa pitkällä matkalla n. 7,6-7,9 sadalla.

      • roveristi

        kulutus pikkaisen alle 10 litraa.


      • tietämätön222

        roverin sisutahan on aikalailla honda accordin kanssa samanlainen. eikös tuo konekin ole hondalta peräisin?


      • Pertti V
        tietämätön222 kirjoitti:

        roverin sisutahan on aikalailla honda accordin kanssa samanlainen. eikös tuo konekin ole hondalta peräisin?

        Rover 600:lla on sama alusta kuin Honda Accordilla ja joitakin samoja osia. Alusta vaikuttanee melko paljon myös sisustuksessn, joten olet varmaan oikeassa. 600:n omistajat voivat jonkin verran myös hyötyä Accordin osista.

        Rover 200:ssa ja 400:ssa on Hondan moottorit. Tilannetta en tiedä nykyisessä Rover 25:ssa ja 45:ssa. Rover 600:n moottori on MG-Roverin oma.


      • Roveristi
        Pertti V kirjoitti:

        Rover 600:lla on sama alusta kuin Honda Accordilla ja joitakin samoja osia. Alusta vaikuttanee melko paljon myös sisustuksessn, joten olet varmaan oikeassa. 600:n omistajat voivat jonkin verran myös hyötyä Accordin osista.

        Rover 200:ssa ja 400:ssa on Hondan moottorit. Tilannetta en tiedä nykyisessä Rover 25:ssa ja 45:ssa. Rover 600:n moottori on MG-Roverin oma.

        Rover 200:ssa, 400:ssa ja 600:ssa on Roverin omat moottorit, eivät ole lainattuja. 1.4, 1.6 ja 1.8, joita löytyy 200:sta, 400:sta ja Freelanderista, ovat K sarjaa, ja tuo 600:sen turbo on T sarjaa.

        200:sen ja 25:sen suurin ero moottorissa on hevosvoimat: 25:ssa on 85 heppaa kun 200:ssa on 103, tilavuuden pysyessä samana, 1390cm3. Sama koskee 400:sta ja 45:ta, kuutiot ovat pysyneet samoina, mutta tehoa on moottoreista otettu vähemmän.


    • Jussi

      Mulla on ollu nyt kohta 3 vuotta 600 Ti ja hyvä auto on ollut. Noista kulutuksista sanoisin, että hiukan alakanttiin ovat tuolla ilmoittaneet, eli kyllä se kaupungissa sen hiukan yli 10 litraa sadalla vie ja maantiellä (100-120 kmh) 8. Sitten jos mennään sinne 200 tuntumassa oleviin nopeuksiin niin mittarin laskua voi melkein silmällä seurata ;)

      Toisaalta eipä taida olla sellaista autoa tehtykään mikä noilla tehoilla vähemmän kuluttaisi.

      Vikoja tuossa ei ole ollut muuta kuin sähköantennin jumiutuminen (mikä on sähköantenneissa enemmän sääntö kuin poikkeus) ja nyt ilmennyt peilien lämppärien kosketusvika. Tekniikka on toiminut täysin koko ajan eikä ruostetta ole ilmennyt.

      Jos kiinnostaa niin vekotin olisi nyt myynnissäkin. Vilase tuosta: http://www.nettiauto.com/viewVehicle.php?reg_no=zie-222

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      117
      9554
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      168
      6082
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      159
      5397
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      30
      5368
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      54
      4315
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3531
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3499
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2941
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      122
      2911
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      49
      2822
    Aihe