Ruostunut supistaja

Baikal1986

Hei. Miten saisin irroitettua kiinni ruostuneen supistajan Baikal mp153 haulikosta? Jokin aine tai keino?

6

4333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ammuskelija

      Laita piippu likoomaan petrooliastiaan muutamaksi päiväksi. Petrooli tunkeutuu melkein minkälaiseen rakoon tahansa. CRC Rost Flash Irrotusöljy on toinen keino.

      Älä yritä saada supistajaa samantien irti, vaan ajan kanssa hissun kissun maltin kanssa.

      Jos haluat katastrofin aikaiseksi, niin "Ei ole niin suurta teknistä ongelmaa, mitä ei pysty ratkaisemaan liiallisella voimankäytöllä ja tietämättömyydellä."

    • kyllä_lähtee

      Polttoöljy tunkeutuu myöskin hyvin "ennen vanhaan" käyttivät monenlaiseen ruostehommaan , ainoa on vaan haju .

      Yksi konsti ennen öljyjä (leimahtaa liekkeihin) , on antaa lämpöä piipun ulkopinnalle noin supistimen kierteen kohdalle ja sitten kiertää kun on laajentunut . kuumailma puhaltimella ensin joski lämmittää aika hitaasti että supistinkin ehtii ehkä laajeneen tahdissa jos ei auta niin sitten kaasupillillä täsmä kuuma piste ja heti kiertoa aukipäin.

    • hunjn

      ..tai kylmäspray, sitä kun ruuttaa hetken supistimen sisäpuolelle ympäriinsä ja samalla tietysti voi ulkoapäin lämmittää piippua vaikka hiustenkuivaajalla niin pitäisi kyllä irrota ja sitä ennen voi kokeilla liotella piipun päätä supistimineen niin kuin edellä kerrottiin.

    • LaitahanKommenttia

      Kuinka ruostunut supistin antautui?

    • antautui

      ei mutta eukko......juu

      • lämmittelijä

        Kokeilitko eukkoon petroolia vai kylmäspäytä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      213
      4300
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      54
      2786
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      122
      2397
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      100
      2045
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      223
      1932
    6. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      35
      1656
    7. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      29
      1488
    8. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      106
      1428
    9. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      49
      1340
    10. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      56
      1039
    Aihe