Ikää tulee ja kyllästyttää kömpiä keula- tai takakajuutan sänkyyn pää tai jalat edellä, kotioloissa tulee kellahdettua siitä sängyn viereltä! Harvoissa suomessa myytävissä purkkareissa on jotain fiksumpaa systeemiä. Joissain maailmalla myytävissä veneissä, mm. jo joissain pienemmissä Hans Christianeissa on pullman berth (jo aiemmin keulaan mentäessä, yleensä paarpuurin puolella), ja joissain CC-ratkaisuissa tuplapunkka takana, ja puhun yleensäkin alle 40 jalkaisista. Näkee uusia ja isojakin kolmen kajuutan veneitä joihin kömmitään punkan päädystä.. Toki paatissa voi olla joku pistopunkka jos haluaa reissun päällä olla pitkällään putoamatta.
Olen harkinnut jonkun käytetyn Moodyn tai Beneteaun tms. CC -mallin hakemista saksa-hollanti-englanti-yms-akselilta. Onko hyviä vinkkejä tai kokemuksia esim. 34-38 jalan center cockpit purkkareista, hintaluokka reilusti alle sata tonnia? Pitää olla kuitenkin kohtalaisesti ja tuuleen nouseva peli, toki joku DS- tai pilot-malli kelpaa, jos täyttää em. kriteerit, eli "helppo" punkka, ja purjehtii. Ja sitten menee oma paatti myyntiin, tuplapunkka keulassa ja perässä, ja molempiin kömmitään, s..tana!
Olen harkinnut jonkun käytetyn Moodyn tai Beneteaun tms. CC -mallin hakemista saksa-hollanti-englanti-yms-akselilta. Onko hyviä vinkkejä tai kokemuksia esim. 34-38 jalan center cockpit purkkareista, hintaluokka reilusti alle sata tonnia? Pitää olla kuitenkin kohtalaisesti ja tuuleen nouseva peli, toki joku DS- tai pilot-malli kelpaa, jos täyttää em. kriteerit, eli "helppo" punkka, ja purjehtii. Ja sitten menee oma paatti myyntiin, tuplapunkka keulassa ja perässä, ja molempiin kömmitään, s..tana!
Vastaukset 18
Vanhimmat
Arvaan että etenkin toistuvat yölliset wc:ssä käynnit ainaisine kömpimisineen harmittavat. Joissakin pienemmissä veneissä on wc-pönttö tuplakeulapunkan alla, joten helposti avattava luukku patjassa ja sängyssä mahdollistaisi virtsaamisen vain vatsalleen kierähtämällä.
Onko sinulla kuvia ratkaisustasi, miten jos käyttää lakanoita, pitääkö leikata reikä, miten sujuu naisväeltä?
Itse nukkuisin varmaan salongissa.
Tarvittaessa pöydän rotjake pois / kevyt irtomalli tilalle.
(Vasta hankinta mielessä...)
Minä nukun salongin punkassa jos olen veneellä yksin - tai siis jollain muulla porukalla kuin vaimon kanssa.
Terho-kodissa sulle sopivia punkkia!
En pidä punkeista
olikin kyse punkista, Pelle 1 000 000 roks!
Juu, itekin ajatellut heivata kajuutan pöydän pois ja laittaa pienemmän tilalle. Ja vaikka leventää toista kajuutan sohvaa semmoiseksi tupla-pullman berthiksi. Näyttää muuten noissa cc-veneet (mm Beneteaut) olevan enimmäkseen rulla-isolla, onkohan se toimiva ratkaisu? Joskus jos rullalaite hajoaa tai jumittuu jää purje kiinni tai auki, tai sille välille, eikä saa laskettuakaan?!
JEEJEE itse muutin veneen kaikki tilat makuupaikoiksi, tosi kivaa kun on parikymmentä punkkaa ja lisää saa kannelle ja puomille.
kyllä me vaimon kanssa nautitaan kun on niin monta sänkyä että.
laittasko hotellin?
eiku reivaamaan
Eihän aloittaja kirjoittanut mitään punkkien lukumäärästä, vaan käytettävyydestä! Jos täällä viljeltävä huumori olisi edes vähän yli ala-asteikäisten tasoa..
Katso Dufour 36. Sen keulakajuutta on mukava, tilava parivuode, johon mennään sivulta kuin kotonakin. Kajuutassa on lisäksi nurkkasohva mukeutumista helpottamaan, pitkiä avomerireissuja varten vuoteeseen on helppo lisätä meripunkan sivuverho. Muutenkin kokoisekseen miellyttävä vene.
http://www.yachtworld.fi/veneet/kategoria/tyyppi/Dufour/36 Classic
ei ajaessa voi mennä nukkumaan.
Juu, tuommoinen dufour-ratkaisu on jo paljon fiksumpi!
Voiko sillä dufulla mennä Porkkalan selän yli?
ei pysty! luin just että se on suomen (ja eräiden mielestä maailma) kovin paikka veneillä, iiiisot aaaalllot
Tuohon Beneteau 36 cc malliinhan on helppo pötkähtää perähyttiin ja wc:kin on vieressä. Vietän kesällä aikaa veneillen Lefkasin seudulla ja siellä noita on ainakin pari myynnissä eikä hinnatkaan päätä huimaa. Muutenkin valikoimaa on runsaasti pienellä alueella joten pitää olla ranttu jos sopivaa ei löydy. Taisin katsella syksyllä juuri tuollaista Nidrissä jossa oli lappu, myytävänä. Korfu lefkas aluella lienee tuhansia veneitä. Yhdellä telakalla Prevezassa yksistään on maalla tuhannen venepaikkaa ja pienempiä on monia. Silti Kesä- Elokuussa hyvin kaikki mahtuu. Runsaasti myös luonnonsatamia toisin kuin lännempänä Väimerellä.
Tee oman veneen keulakajuutan tuplapunkasta 1h punkka sahaamalla toisen puolisko pois vähän tuon Dufourin malliin ja teetä siihen hyvä patja. Paljon helpompaa ja halvempaa kuin veneen vaihto.
Pahus kun siellä mistä pitäisi sahata on rosteriset vesi- ja septitankit..