Ukulele on nykyisin suositumpi kuin koskaan. Kouluissakin nokkahuilut on aiottu korvata ukuleleillä. Itseäni ukulele kiinnostaisi, mutta siinä on vain yksi mutta...
Onko ukulele uskovaiselle sopiva. Miten minuun suhtaudutaan sen jälkeen, kun olen ukulelen ostanut?
Onko ukulele uskovaiselle sopiva. Miten minuun suhtaudutaan sen jälkeen, kun olen ukulelen ostanut?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä se uskovalle sopii, VL on taas siinä ja siinä, siellä synnin määrää ihminen.
Ukulelestä ei ole vielä tehty päätöstä. Odota vielä pieni hetki, niin asia otetaan käsittelyyn. Menee ehkä puolivuotta käsittelyssä. Tämän jälkeen selviää, mihin johtopäätökseen me veljet täällä Konttorilla lopulta tulimme. Ukulelestä tullaan ottamaan kannanotto tulevissa suviseuroissa. Se voi olla myönteinen, tahi kielteinen. Suosittelen odottaa vähintään sinne asti!
Mihin tulokseen veljet Oulussa tulivat? Itse jotenkin toivoisin, ettei ukuleleä sallittaisi. Se on sopimattoman pieni ja kulkee liian helposti mukana. Ukulelen salliminen on vähän sama asia, kuin, että antaisi pikkuoravan ite vihtavuorenaasille! En oikein pidä hyvänä seikkana tätä! Että ukulele sallittais!
Älä osta ukuleleä. Olen kuullut, että joku on jäänyt seurojenkin aikaan soittamaan sillä. Mikään harrastus ei saa nousta niin tärkijäksi, että mennee seurojen eelle. Kuten tästä esimerkistä huomaamme, ukulele tuli liian rakkaaksi ja usko jäi.
mieltä, että vittuun koko ululele. En edes tie¨dä, mikä ukulele on.
.. ja myös didgeridoo.
Sillaisella mielekkyyden vitkaudella sinulle sanoa tahtoisin, että mietippä asiaa toisennen kerran! Mietippä vaikka uudemman ja vanhemmankin kerran. Jos sinä tietää taitaa, mikä ukulaari on, niin mielestämmäne sun ei kannata miettiä sitä kummemman vertaa, vaan tee niin, ku lutteri teki että jos jottai ei ymmärrä, ni ei jää siihen. Kaikkea ei tarvihe ymmärtää edes toisennen kerran! Ymmärrys kaikkeen avautuu hiljammoilleen ja jossain vaiheessa tulet itekin ymmärtämeilemään, mitä ukulaari mikä lie sitten onkaan ja soikaan!
Kai sitä ihminen saa harrastaa mitä lystää? Soitin siinä missä muutkin. Jos kitara ei kelpaa, kokeile ja ihastu ukuleleen, hyvin samantapaisia ovat. Ja ukulele mahtuu matkaan siinä missä mandoliinikin! Mars ostamaan, ja osta niin hyvä kuin suinkin on mahdollista ja mihin on varaa! Halpaan kyllästyy nopeasti taidon karttuessa.
Totta kai saat ostaa ukulelen, jos vaan on rahaa. Soita sillä sitten Siionin lauluja niin että ikkunat tärisevät. Sehän olisi sopivaa iltakyläohjelmaa.