veneretki lapsen kanssa

perhelomaa

Miten olette retkeilleet lasten kanssa saarilla? Pitkähäntäveneillä, purjelaivalla tai pika-aluksilla ? Jostain luin että matkapahoinvointia tulee ainakin pika -aluksilla. Meitä on lähdössä kaksi aikuista ja 7-vuotias joka osaa uida mutta ei snorklata. Miten tekemistä ja kiinnostusta riittää kohteissa ja löytyytkö lapsen makuunkin syötävää saarilta?

5

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MyösPerheellinen

      Nopeakulkuisilla aluksilla on taipumus pomppia aalloilla ja jos aallot runsaita, ei ole miellyttävää.
      7 vuotias lienee polskuttelevan ja tahtoo iskän kanssa yhtä paljon vuokrata vesiskootterin, sekä snorklauksen opettelukin ois kiva juttu.
      Ruokaa toki löytyy kaikkiin makuihin.
      Mukavaa matkaa.

    • KohtaTaasLähdössä

      Jos lapselle (tai aikuiselle) tulee kovin herkästi pahoinvointia, niin sitten voi tulla pikaveneissäkin, mutta ei se mielestäni mitenkään erityisen heiluvaa kyytiä ole. Meillä 6v jo snorklasi rannasta. Veneestä snorklaus oli liian pelottavaa. Eli suosittelen snorkkelin ostoa lapselle ja harjoittelua ensin uima-altaalla ja sitten meressä. Ja värikäs huivi päähän, kun se lapsi kohta sukeltelee täysillä kalojen perässä ettekä pysy hänen vauhdissaan! Joka tapauksessa saarilla on ihanat rannat ja siellä voi tehdä kaikkia samoja juttuja kuin rannalla muutenkin plus seikkailla pitkin saarta. Ollaan menty myös pitkähäntäveneillä. Nekin oli hyviä. Enemmän kyse matkan pituudesta, kummalla mennään. Retkillä tarjottavat ruuat on aina olleet riittävän mietoja lapselle. Yleensä on ollut riisiä ja broileria.

    • perhelomaa

      Kiitos hyvistä vastauksista. Ihan innolla odotetaan matkaa koko porukka.

    • ihanaalomaa

      ainakin oienempien kanssa helpompaa mennä laivalla.siellä saa liikkua vapaasti ja on vessa.
      pikaveneessä voi saada elämänsä kyydit,mutta kyllä 7v pärjää jos muutkin.Meillä oli kyllä melkoisia loikkia matkalla lantalta koh rokille.
      ja varuiltahan voi ottaa tabun pahoinvointiin

    • ihanaalomaaa

      retkiin kuuluva lounas ei ole meidän lapsille koskaan maistunut.ottakaa mukaan sipsiä karkkia keksejä hedelmiä
      aikuiset kyllä tykätty

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe