ruotsin tunneille? Oon nyt kuullut muutamaltakin tyypiltä ketkä on opiskelleet kaksikielisillä alueilla, että heillä oli hurrit myös ruotsin kursseilla, koska olivat suomenkielisessä opetusohjelmassa. Siinä sitten Niklas Sundqvistin ja Pernilla Rosvik testailee ruotsin osaamistaan mitä ovat testailleet viimeset 20v sekä suomikin sujuu niin että et edes tiedä heidän olevan suomenruotsalaisia.
Mikä hiton järki on laittaa suomenruotsalaisia
1
1298
Vastaukset
- eijummarraei
Sanopa se.. Kai tämä on joku Laki ammattikorkeakouluopinnoista -mukainen pykälän toteutus tai muuta vastaavaa byrokratiaa.
Meillä on ollut myös ruotsinkieliset ruotsinkursseilla ja samat tehtävät piti palauttaa ja esitelmät pitää. Mielestäni ruotsinkielen äidinkielenään omaaville, jotka opiskelevat koko 210op toisella kotimaisella, tulisi antaa ne 4-6op ruotsinkursseja ihan vaan palkinnoksi. Samoin jos joku suomenkielinen lukee tutkinnon ruotsiksi, niin voisi antaa suomenopinnot kaupanpäälle. Ihan turhaa istuttaa väkeä tunneilla jauhamassa jotain oman kielensä "alkeita".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273485Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122679Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1182632Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1142303Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761723Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501658Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261586Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001315- 1401293
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt111249