Jollakin toisella keskusteluforumilla oli yllä mainittu väittämä. Olen kokeillut viikon verran,puoli tl/vrk. Jalkojen iholla tuntuu voimakkaita pistoksia ja syyhyämistä. Yhteensattumaako?
Kanelilla kolesteroli alas?
Lumimies
53659
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Omat ja sukulaisteni kolesterolit ovat pysyneet alhaalla (siis se huono) Omega-3 -kalaöljyvalmisteella. Markkinoilla on hyviä ja huonoja valmisteita: jälkimmäiset tehdään esim. perkuujätteistä puristamalla. Parempilaatuiset taasen jäämeren puhtaista kaloista ja vain syötävistä osista. Siinä ero, joka vaikuttaa kapselin tehoon. Jos kaipaat tarkempia tietoja, niin kirjoita osoitteeseeni [email protected]
Sehän saattaa olla hyvä merkki. Ääreisverenkierto
on elpymässä.
Käy mittauksissa.
Kuinka korkealla arvosi olivat ennen?
MInulla oli yli 8.
Lääkärit eivät suostuneet ruualla ja muilla sellaisilla tapahtuvaan hoitoon.
Vaan määräsivät lääkkeitä ja sitten vasta pääsin taas tutkimuksiin.
Lääkkeet auttoivatkin. Mutta selkä munuaisten kohdalta kipeytyi.
Minä olen syönyt reilut kaksi kuukautta kolesterolilääkettä (simvastatiinia) ja minullakin on selkä kipeytynyt, ei munuaisten kohdalta vaan alempaa. Selkä tuntuu suorastaan heikolta ja väsyneeltä, vaikka mikään muu elämässäni ei ole muuttunut. Voisiko kipu johtuakin kolesterolilääkkeestä?
Eikös ensisijainen hoito ole aina ruokavalio? Minulla ei ollut ruuan suhteen enää parantamista, joten lääkitykselle jouduin, vaikka nyt epäilyttääkin koko lääkkeen tarpeellisuus. Lääkärini käski myös syömään kalaöljykapseleita, vaikka HDL onkin ollut hyvä koko ajan.
Minun kolesteroliarvoni ovat vaihdelleet 9,5-8 rajoissa. Olen silti voinut hyvin ja liikkunut kohtalaisesti.Mitään sydän- tai valtimo-oireita ei ole löydetty. Tiukalla dieetillä arvot putosivat 7.0:aan. Aloitin atorvastatiinilääkityksen, jonka lopetin pian moninaisten fyysisten ja henkisten häiriöiden vuoksi. Selkäkipu kuului näihin oireisiin myös! Huolestuin kun munuaiset ovat suvussa "heikko kohta".Voihan kyseessä olla lihaskin, statiinien yksi haittavaikutushan on ns myopatia, lihassairaus.Netti on täynnä kauhujuttuja statiineista.
Kolesterolilääkkeet ovat aiheuttaneet jopa kuolemantapauksia. Parempi olisi ruuan kautta alentaa,sitä paitsi kaikilla ei korkeanpuoleinen kolesteroli tee mitään haittaa. Hanki tietoa muualtakin kuin virallisesta kolesteroli-aivopesusammosta.