Tuossa, kun tuota vesimittarin vuosi ilmoitusta tein, katsoin samalla kuinka hyvin olin onnistunut pitämään veden kulutuksen kurissa, kun muutama edellinen lasku oli tuntunut normaalia suuremmalta. Huomasin, että olin saanut vuosikulutukseni jopa laskemaan, mutta silti vuosikustannuksiin oli tullut kuluja toinen puoli lisää perusmaksusta ja sitä myöten korkeammasta Alv:stä, veden laadussa, en kyllä mitään parannusta ole huomannut, mutta ei voi mitään, juoda on pakko, ja silloin tällöin käydä vessassa sekä suihkussa, joten kun ei voi kilpailuttaa, niin on maksettava kiltisti mitä monopoli määrää.
Vesimaksu tuplaantunut.
7
234
Vastaukset
- käteväkakkalapio
Jätevedessä pystyy säästämään helposti.Pissat ja kakat ämpäriin,ja kompostiin.
- matematiikkaa
Jätevedestä pystyykin varmaan säästämään, muttei jätevesilaskusta. Joka tipasta vesijohtovettä menee nimittäin myös jätevesilasku.
- minunmatematiikkaa
Sinun matematiikkaa en tiedä,mutta jos ei vedä pökälettä vessanpöntöstä alas,ei myöskään mene vesijohtovettä?
- Igor999
Tutustupa vesilaskuun: joka tipasta siääntulevaa vesijohtovettä menee nimittäin myös jätevesilasku!
- pohjavesipohatta
Igor999 kirjoitti:
Tutustupa vesilaskuun: joka tipasta siääntulevaa vesijohtovettä menee nimittäin myös jätevesilasku!
Eli autoa ei kannata pestä, nurmikkoa ja puutarhaa kastella , uima-allasta täyttää eikä kukkasiakaan kastella kunnan vedellä. Oma kaivo on siis välttämättömyys.
- ulappa45
Vesilasku puruveteen.
- kaisanoosaa
Pure sinä pökälettä,jos et m,uuhun pysty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1164496Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv632595Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801665Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko71127- 66864
- 21853
- 41825
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118823Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N67787