Etsitään hyväluonteista narttu koiraa astutukseen

Heippa! Olisi haussa hyväluonteinen ja terve narttu astuttavaksi. Ihana luonteinen, komea ja terve uros (sekarotuinen) haluttaisiin astuttaa vastaavanlaisia ominaisuuksia omaavan nartun kanssa. Syynä saada jatketta mahtavalle herrasmies tapaukselle. Jos kiinnostuit, laita viestiä niin katsotaan jos saataisiin koiratreffit aikaiseksi. :)

10

273

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mullaolisitytteli

      Mitä rotuja koirassa on ja minkä kokoinen, ja onko varmasti terve? Eli tarkistettu lääkärissä sen sijaan että vaan päällisinpuolin näyttää terveeltä. Lonkat mieluusti myös kuvattuna. Miten tulee toimeen toisten koirien kanssa ja arjen askareissa(esim jos on paimentaustaa niin näkyykö se koirassa että paimentaa vaikka pyöriä ja autoja paremman puutteessa)? Onko paukkuarka, ilotulitteet/ukkonen yms?

      • Isä oli bokseri lappari ja emo amstaff Husky, kaveri itse näyttää amtaffilta enempi tai Amerikan bulldogilta sievemmässä koossa. Paino on noin 34kg ja ikää 7,5 vuotta. Perus rokotteet on annettu mutta lonkkia ei ole kuvattu, en näe siihen tarvetta koska hän liikkuu aktiivisesti maalla jokapäivä eikä ikänä ole mitään ongelmia ollut. Paimentajan luonnetta löytyy jostain syystä kyllä ainakin lehmiin päin ja vahtikoira on myös vahvasti. Sopeutunut myös kaupunkiin, ei pidä monitakaan uroksista. Koviin ääniin reagoi oikeastaan vasta vanhemmalla iällä. Mitäs teidän neidissä on? Minkälainen luonne? Jotain erityistä?


      • jössessentäs
        Mattek kirjoitti:

        Isä oli bokseri lappari ja emo amstaff Husky, kaveri itse näyttää amtaffilta enempi tai Amerikan bulldogilta sievemmässä koossa. Paino on noin 34kg ja ikää 7,5 vuotta. Perus rokotteet on annettu mutta lonkkia ei ole kuvattu, en näe siihen tarvetta koska hän liikkuu aktiivisesti maalla jokapäivä eikä ikänä ole mitään ongelmia ollut. Paimentajan luonnetta löytyy jostain syystä kyllä ainakin lehmiin päin ja vahtikoira on myös vahvasti. Sopeutunut myös kaupunkiin, ei pidä monitakaan uroksista. Koviin ääniin reagoi oikeastaan vasta vanhemmalla iällä. Mitäs teidän neidissä on? Minkälainen luonne? Jotain erityistä?

        Kerrataanpa vielä:

        Elikkoa EI ole terveystarkastettu, joten näennäisesti terveenä se voi itse asiassa silti olla täyttä sekundaa?

        Elikko on paukkuarka, ei siedä muita uroksia ja lisäksi vahtii ja paimentaa, mikä kuulostaa kyllä sellaiselta koktaililta, että harvalle tuo olisi unelmakoira. Silti se on sinusta ihanaluonteinen, mahtava herrasmies?

        Tästä loppupäätelmänä voidaan sanoa, että seropien tehtailu on välillä huomattavasti epäilyttävämpää puuhaa kuin rotukoirien kasvatus. Jos kaikki tehtäisi viimeisen päälle ja syntyville pennuille olisi jokin pointti mietittynä, niin eihän siinä sitten mitään, mutta kun tässäkään tapauksessa ei ole päätä eikä häntää.


      • Veitjalatsuustani

        Näin juuri. Siis ei ole yhtään mietittynä koiran käyttötarkoitusta. "Mahtava herrasmies" voi eri ihmisille tarkoittaa eri asiaa. Minulle se tarkoittaisi rauhallisen lupsakkaa kyljessäkyhnääjää. Olisko tämän herran pennuissa ainesta sellaiseen?


      • EnOstais
        jössessentäs kirjoitti:

        Kerrataanpa vielä:

        Elikkoa EI ole terveystarkastettu, joten näennäisesti terveenä se voi itse asiassa silti olla täyttä sekundaa?

        Elikko on paukkuarka, ei siedä muita uroksia ja lisäksi vahtii ja paimentaa, mikä kuulostaa kyllä sellaiselta koktaililta, että harvalle tuo olisi unelmakoira. Silti se on sinusta ihanaluonteinen, mahtava herrasmies?

        Tästä loppupäätelmänä voidaan sanoa, että seropien tehtailu on välillä huomattavasti epäilyttävämpää puuhaa kuin rotukoirien kasvatus. Jos kaikki tehtäisi viimeisen päälle ja syntyville pennuille olisi jokin pointti mietittynä, niin eihän siinä sitten mitään, mutta kun tässäkään tapauksessa ei ole päätä eikä häntää.

        Jep! Jo aloituksesta kuka tahansa järkevä osasi lukea rivien välistä kaiken tarpeellisen. "Ihanaa luonnetta" ei vaivauduttu avaamaan sen enempää, rotuja ei viitsitty kertoa eikä edes nartulta vaadittu yhtään mitään. Eli toisin sanoen kaikki kelpaa eikä millään ole mitään väliä kunhan saadaan siitä omasta "herrasmies" piskilöstä jonkinlaisia pentuja.


    • mullaolisitytteli

      Olisi ollut noin 3 vuotias perhoskoiramix, kokoero taitaa vaan olla liian suuri että olisi riskialtista. Toivottavasti löydätte jonkun toisen kivan tyttökoiran :), onnea etsintään.

    • eiloloikeesti

      Joo no liikkuu kaverin labbis narttukin mainiosti 1/1 ja E/E lonkilla. Näinkö välinpitämätöntä sero jalostus todella on? Kyllä tuonkin paperilla viallisen oisi voinut astuttaa kun on silmiin nähden terve :D

    • Eisetyhmäoojokayrittää

      Mitäpä sitä tarkemmin tutkimaan... ei noi lonkat ja muut pikkujutut pennuissa kuiteskaan näy ainakaan heti. Ja saapi 400-1000€ puhtaana käteen pelkästä viheltelystä.

      • Jatkoaedelliseen

        Siis per pentu... eli jos tulee kahdeksan pentua niin tyhmien ostajien kohdalle sattuessa voi netota vaikka kahdeksan tonnia verottomana (jos siis kehtaa hiukka valehdella taustasta).


      • nololoornot

        Ei laita 1000e heti niin maksimoi tuoton. Alv:it kilauttelee verottajalle niin mikäs siinä. Hassua että rotu puolella vaaditaan tuohon hintaan ja seulotaan. Seroissa saa kaikki myytyä ja tienattua tuohon tonniin ilman vaatimuksia :D
        Nyt vaan kaverille vinkkiä että lonkkavikainen onkin "jalostus" materiaalia kerta teettäjiä ja ostajia ei kiinnosta hyvinkin periytyvä vika ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      60
      1322
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      90
      1007
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      927
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      864
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      853
    6. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      25
      778
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      201
      762
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      44
      738
    9. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      707
    10. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      26
      690
    11. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      123
      674
    12. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      43
      606
    13. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      602
    14. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      155
      591
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      585
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      85
      548
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      530
    18. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      501
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      497
    20. 39
      495
    Aihe