Etsitään hyväluonteista narttu koiraa astutukseen

Heippa! Olisi haussa hyväluonteinen ja terve narttu astuttavaksi. Ihana luonteinen, komea ja terve uros (sekarotuinen) haluttaisiin astuttaa vastaavanlaisia ominaisuuksia omaavan nartun kanssa. Syynä saada jatketta mahtavalle herrasmies tapaukselle. Jos kiinnostuit, laita viestiä niin katsotaan jos saataisiin koiratreffit aikaiseksi. :)

10

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mullaolisitytteli

      Mitä rotuja koirassa on ja minkä kokoinen, ja onko varmasti terve? Eli tarkistettu lääkärissä sen sijaan että vaan päällisinpuolin näyttää terveeltä. Lonkat mieluusti myös kuvattuna. Miten tulee toimeen toisten koirien kanssa ja arjen askareissa(esim jos on paimentaustaa niin näkyykö se koirassa että paimentaa vaikka pyöriä ja autoja paremman puutteessa)? Onko paukkuarka, ilotulitteet/ukkonen yms?

      • Isä oli bokseri lappari ja emo amstaff Husky, kaveri itse näyttää amtaffilta enempi tai Amerikan bulldogilta sievemmässä koossa. Paino on noin 34kg ja ikää 7,5 vuotta. Perus rokotteet on annettu mutta lonkkia ei ole kuvattu, en näe siihen tarvetta koska hän liikkuu aktiivisesti maalla jokapäivä eikä ikänä ole mitään ongelmia ollut. Paimentajan luonnetta löytyy jostain syystä kyllä ainakin lehmiin päin ja vahtikoira on myös vahvasti. Sopeutunut myös kaupunkiin, ei pidä monitakaan uroksista. Koviin ääniin reagoi oikeastaan vasta vanhemmalla iällä. Mitäs teidän neidissä on? Minkälainen luonne? Jotain erityistä?


      • jössessentäs
        Mattek kirjoitti:

        Isä oli bokseri lappari ja emo amstaff Husky, kaveri itse näyttää amtaffilta enempi tai Amerikan bulldogilta sievemmässä koossa. Paino on noin 34kg ja ikää 7,5 vuotta. Perus rokotteet on annettu mutta lonkkia ei ole kuvattu, en näe siihen tarvetta koska hän liikkuu aktiivisesti maalla jokapäivä eikä ikänä ole mitään ongelmia ollut. Paimentajan luonnetta löytyy jostain syystä kyllä ainakin lehmiin päin ja vahtikoira on myös vahvasti. Sopeutunut myös kaupunkiin, ei pidä monitakaan uroksista. Koviin ääniin reagoi oikeastaan vasta vanhemmalla iällä. Mitäs teidän neidissä on? Minkälainen luonne? Jotain erityistä?

        Kerrataanpa vielä:

        Elikkoa EI ole terveystarkastettu, joten näennäisesti terveenä se voi itse asiassa silti olla täyttä sekundaa?

        Elikko on paukkuarka, ei siedä muita uroksia ja lisäksi vahtii ja paimentaa, mikä kuulostaa kyllä sellaiselta koktaililta, että harvalle tuo olisi unelmakoira. Silti se on sinusta ihanaluonteinen, mahtava herrasmies?

        Tästä loppupäätelmänä voidaan sanoa, että seropien tehtailu on välillä huomattavasti epäilyttävämpää puuhaa kuin rotukoirien kasvatus. Jos kaikki tehtäisi viimeisen päälle ja syntyville pennuille olisi jokin pointti mietittynä, niin eihän siinä sitten mitään, mutta kun tässäkään tapauksessa ei ole päätä eikä häntää.


      • Veitjalatsuustani

        Näin juuri. Siis ei ole yhtään mietittynä koiran käyttötarkoitusta. "Mahtava herrasmies" voi eri ihmisille tarkoittaa eri asiaa. Minulle se tarkoittaisi rauhallisen lupsakkaa kyljessäkyhnääjää. Olisko tämän herran pennuissa ainesta sellaiseen?


      • EnOstais
        jössessentäs kirjoitti:

        Kerrataanpa vielä:

        Elikkoa EI ole terveystarkastettu, joten näennäisesti terveenä se voi itse asiassa silti olla täyttä sekundaa?

        Elikko on paukkuarka, ei siedä muita uroksia ja lisäksi vahtii ja paimentaa, mikä kuulostaa kyllä sellaiselta koktaililta, että harvalle tuo olisi unelmakoira. Silti se on sinusta ihanaluonteinen, mahtava herrasmies?

        Tästä loppupäätelmänä voidaan sanoa, että seropien tehtailu on välillä huomattavasti epäilyttävämpää puuhaa kuin rotukoirien kasvatus. Jos kaikki tehtäisi viimeisen päälle ja syntyville pennuille olisi jokin pointti mietittynä, niin eihän siinä sitten mitään, mutta kun tässäkään tapauksessa ei ole päätä eikä häntää.

        Jep! Jo aloituksesta kuka tahansa järkevä osasi lukea rivien välistä kaiken tarpeellisen. "Ihanaa luonnetta" ei vaivauduttu avaamaan sen enempää, rotuja ei viitsitty kertoa eikä edes nartulta vaadittu yhtään mitään. Eli toisin sanoen kaikki kelpaa eikä millään ole mitään väliä kunhan saadaan siitä omasta "herrasmies" piskilöstä jonkinlaisia pentuja.


    • mullaolisitytteli

      Olisi ollut noin 3 vuotias perhoskoiramix, kokoero taitaa vaan olla liian suuri että olisi riskialtista. Toivottavasti löydätte jonkun toisen kivan tyttökoiran :), onnea etsintään.

    • eiloloikeesti

      Joo no liikkuu kaverin labbis narttukin mainiosti 1/1 ja E/E lonkilla. Näinkö välinpitämätöntä sero jalostus todella on? Kyllä tuonkin paperilla viallisen oisi voinut astuttaa kun on silmiin nähden terve :D

    • Eisetyhmäoojokayrittää

      Mitäpä sitä tarkemmin tutkimaan... ei noi lonkat ja muut pikkujutut pennuissa kuiteskaan näy ainakaan heti. Ja saapi 400-1000€ puhtaana käteen pelkästä viheltelystä.

      • Jatkoaedelliseen

        Siis per pentu... eli jos tulee kahdeksan pentua niin tyhmien ostajien kohdalle sattuessa voi netota vaikka kahdeksan tonnia verottomana (jos siis kehtaa hiukka valehdella taustasta).


      • nololoornot

        Ei laita 1000e heti niin maksimoi tuoton. Alv:it kilauttelee verottajalle niin mikäs siinä. Hassua että rotu puolella vaaditaan tuohon hintaan ja seulotaan. Seroissa saa kaikki myytyä ja tienattua tuohon tonniin ilman vaatimuksia :D
        Nyt vaan kaverille vinkkiä että lonkkavikainen onkin "jalostus" materiaalia kerta teettäjiä ja ostajia ei kiinnosta hyvinkin periytyvä vika ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      160
      4923
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1489
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1401
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      7
      1129
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      40
      957
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      915
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      150
      810
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      278
      739
    Aihe