Paljon puhutaan proteiinin lisätarpeesta. Onko tiedossa millaisia riskejä kun itselläni on kakkostyypin diabetes johon insuliini ja metforem hoito, lisäksi marevan tuohon tia-kohtauksen hoitoon. Vähän sellainen outo kuumeinen olo alkanut vaivata kun käytän lisäravinteena tuollaista heraproteiinijauhetta. Aiheuttaakohan tuo proteiini jotain ongelmaa. INR arvot ovat olleet 2:n ja 3:n välillä. Vähän huonosti on tietoa tähän asiaan, kuitenkin lihaskunnosta pitäisi pitää huolta.
Proteiinilisä
ikämiesjo
9443
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Runsasproteiinisen+dieetin+haitoista+on+vähän+tietoa.+Itsekin+käytän+heraproteiinia+mutta+maltillisia+määriä+eli+noin+40+g+kerralla+ja+korkeintaan+kerran+päivässä.+Munuaistautipotilailla+proteiinin+määrä+on+sitten+tiukasti+määrätty+matalaksi.
Noin+50%+proteiinista+muuntuu+lopulta+glukoosiksi+ja+proteiini+aiheuttaa+ison+insuliinin+erityksen+(naudanliha+aiheuttaa+suuremman+insuliinin+erityksen+kuin+täysjyväpasta+saman+energiamäärän+sisältävillä+annoksilla).+Vaikutukset+ovat+sitten+yksilöllisiä+eli+osalla+kakkosista+proteiinipitoinen+iltapala+parantaa+paastoja.
Elimistö+käyttää+proteiinin+ensisijaisesti+korvaamaan+omaa+proteiinin+tarvettaan.+Jos+proteiinia+jää+tämän+yli,+muuntuu+se+glukoosiksi+maksassa.+Ei+siis+voi+puhua,+että+50+%+muuttuu+glukoosiksi.
Se elimistöstä poistuva proteiini muuntuu osittain glukoosiksi. Typpiyhdisteet poistuvat virtsan mukana. Elimistö ei hukkaa ravintoa.
hpv16
"naudanliha aiheuttaa suuremman insuliinin erityksen kuin täysjyväpasta saman energiamäärän sisältävillä annoksilla"
Mistä moinen luulo????
Kysyjä vastaa. Kiitos tiedoista, taitaa olla viisainta vain vähentää määrää, tuo 40g on ollut itselläni päiväannos, mutta tosiaan vähän hepponen olo ollut, vähän kun päätä alaspäin pitää kengän nauhoja sitoessa tms. tulee tuntemus kuin olisi veren maku suussa tai olisi kuumetta tai jotain sen tapaista.
Suosittaisin kyllä lääkärissä käyntiä. Tuskin proteiinin saanti tuollaisia oireita aiheuttaa.
Diabeetikolla on munuaiset kovilla jo muutenkin. Liiallinen proteiini voi olla se viimeinen tikki joka aiheuttaa munuaisten pettämisen.
Proteiinilisää tarvitaan yleensä vain silloin jos ruokavalio on sellainen ettei siitä saa riittävästi proteiinia (esim. huolimattomasti laadittu kasvisruokavalio).
Se olikin hyvä tieto jo tuossa ensimmäisessä vastauksessa, jos kerran liika proteiini muuttuu glukoosiksi jossain vaiheessa, niin on ihan selvää että koville joutuu munuaiset. Jotenkin pitäisi kuitenkin noita lihaksia saada vanhemmalla iällä pysymään, ne jos alkaa pettämään niin sitten on se kolotusten ja jomotusten tie edessä, se vois vaikka 10g-päivässä proteiinilisä olla parempi kuin ei mitään. Jos kehon painokiloa kohden tarvitaan 1g niin vähän on sellainen tunne kun laskee noiden annosten hiilarit ym. että jäisi vajaaksi se proteiini määrä.
Tuommoinen+75+g+proteiinia+päivässä+riittää+yleensä.+Tuo+1+g+per+painokilo+on+siis+normaalipainossa+ja+tavalliselle+tallaajalle+eikä+kehonrakentajalle.+Tuo+tulee+aika+helposti+normaalista+ruuasta.
Lisäproteiini+kannattaa+nauttia+heti+liikunnan+jälkeen+eikä+pienestä+hiilihydraattilisästäkään+ole+haittaa.+Näin+saadaan+insuliinitasot+nousuun+ja+elimistö+rakentamaan+lihasta.
Munuaiset+erottelevat+lopulta+proteiinin+typpiyhdisteet+pois.+Runsasproteiinisen+dieetin+pitkäaikaisvaikutuksista+ei+ole+tietoa+mutta+protaajat+vetävät+jopa+40E%+proteiinia+ja+kun+osa+heistä+on+joko+kehonrakentajia+tai+muita+urheilijoita+niin+proteiinin+saanti+voi+olla+jopa+400+g+päivässä.
Itsellä+kun+on+laihdutuskuuri+käynnissä+niin+korvaan+päivällisen+smoothiella,+jossa+on+40+g+heraproteiinia,+2.5+dl+rasvatonta+piimää,+1+banaani+ja+psylliumia.+Energiaa+noin+350+kcal.