Hieman raidista

varakoneeksi_raid

Varaosia oli sen verran, että aikani kuluksi päätin rakennella varakoneen. Ei puuttunut muuta kuin kiintolevy ja nyt kun kiekollisia kiintolevyjä saa alle torihintojen niiden jäädessä kohta historiaan, osti kolme WD Caviar Black 500GB (sata3, siirtonopeusko 6GB/s?). Emona Asus M5A97 R2.0, prossuna AMD Phenom II Core4 965 (3,4GHz) ja muisteja 4 x 2GB Kingston DDR3 1333MHz. Näyttikseksi vanha Radeon hd 6970.

Tuota emolevyn manuaalia lukiessani alkoi kiinnostaa softapohjaista Raidia käsittelevä osuus. Emolevy on Win 7-8 aikalainen ja ohjeiden mukaan oli tehtävä emolevyn ajurikiekolla raid-ohjain levykkeelle. No ulkoinen usb levykeasema vaan kiinni ja valmista tuli. Win 7-8 ollessa kyseessä järjestelmä olisi sitten tietyssä vaiheessa kysynyt tuota levykettä, mutta tässäkin tapahtui yllätys! Asensinkin siihen Win 10 ja sitä levykettä ei koskaan kysytty. Käsittääkseni ainoa mahdollisuus tuossa oli se, että Win kympissä on lähtökohtaisesti tuo ohjain tai se tavalla tai toisella noutaa sen jostakin.

Joka tapauksessa valmista tuli ja tuloksena 1500GB iso kiekko. Laitoin piruuttani tuon viritelmän epävarmimpaan, mutta nopeimpaan raid nollaan. Nopeusero verrattuna yhteen 500GB kiintolevyyn on kyllä jo kouriintuntuva lukemisessa ja kirjoittamisessa.

En sen enemmän ole perehtynyt raidiin, mutta onkos tuo viritelmäni levyjen osalta sitten luku- ja kirjoitusnopeudeltaan 3 kertaa nopeampi verrattuna yhteen levyyn? Pirun nopealta ja miellyttävältä se ainakin tuntuu käyttää.

SSD-levyt ovat nopeudessaan tietysti ihan omaa luokkaansa verrattuna kiekollisiin raid-viritelmiin. Tästä on kokemusta omasta päämasiinastani.

Jostakin luin sellaisen artikkelin, jossa oli testattu SSD-levyjä raidissa, mutta hieman yllättäen nopeusero monen SSD-levyn raidissa verrattuna yhteen SSD-levyyn oli täysin marginaalinen. Perinteiset kiekolliset levyt hyötyvät nopeudessa suhteellisesti laskien kymmeniä kertoja enemmän raidista SSD-levyihin verrattuna.

1

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikko_Tku

      Tukeeko Windows jo softa raidia? Itsellä käsitys, että jos emolevy menee rikki sun pitää ostaa toinen samanlainen tai uusia koko Raid. Liki saman nopeusedun saa jos monen gigan rar-paketin purkaa toiselle levylle. Kun dataa luetaan toiselta levyltä ja kirjoitetaan toiselle tapahtuu se aina nopeammin kuin yhdellä levyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      53
      2396
    2. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      85
      884
    3. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      49
      866
    4. Kuka varasti Sisun rahat

      Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!
      Sysmä
      11
      845
    5. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      69
      743
    6. Miten sulla on niin kaunis

      Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t
      Ikävä
      35
      731
    7. Ajattelen sinua

      vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu
      Ikävä
      27
      640
    8. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      82
      547
    9. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      545
    10. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      67
      529
    Aihe