Muuttunut siitä millanen itellä oli aikoinaan. Laskin ei sallittu? Mitä päässälaskuja siinä sit on?
Millanen tuo nykyinen tekniikan valintakoe on?
3
191
Vastaukset
- Sisäänpäässyt
Viime kevään tekniikan koe oli ainakin suht helppo tälläiselle amis junnulle, joka ei ole lukiota käynyt. Pääsin sisään insinöörilinjalle. Panostin paljon ennakkomateriaalin lukemiseen koska siitä saa helpot pisteet, jos matikka, kemia ja fysiikka ei ole hyvin hallussa. Tuosta linkistä näät selvästi minkälaisia valintakokeet ovat. Paljon on päättelytehäviä, joissa testataan matemaattista hahmotuskykyä.
Periaatteessa noissa pääsykokeissa esiintyy tietyt samantapaiset tehtävät vuodesta toiseen. Eli kun tarpeeksi treenaa vanhoja kokeita niin osaa suunnilleen varautua. Kokeessa saa päättää tekeekö muistaakseni 2 fysiikan vai 2 kemian tehtävää. Näihin tarvii vähän perus kemian/fysiikan taitoa. Yksi klassikko on keskinopeustehtävä, joka oli viime keväänäkin.
Kirjastossa on kirja nimeltä "pääsyopas insinöörikoulutukseen". Siinä on kaikki vanhojen tekniikan pääsykokeiden tehtävät ja ohjeet miten ne ratkaistaan. Ne ovat vanhan pääsykoestandardin mukaisia (silloin sai laskinta käyttää eli ovat vaikeampia), mutta esim. päättelytehtävät ovat vieläkin samantapaisia.
Lisäksi itse käytin apuna tätä youtube kanavaa, jossa näytetään miten vanhat pääsykoe tehtävät ratkaistaan. Jos ei huono suomi haittaa niin suosittelen.
https://www.youtube.com/watch?v=a2M519LPog8&t=1289s
Tässä on viime kevään valtakunnallinen tekniikan valintakoe: http://www.metropolia.fi/fileadmin/user_upload/Hakutoimisto/Vanhat_kokeet/Tekniikan.Valtakunnallinen.Valintakoe.Kysymykset.260516.pdf
Näillä kaikilla vinkeillä "häksäsin" itteni sisään vaikka olen surkea luonnontieteellisissä aineissa. Ei ole lukio pohjaa, mutta kovalla työllä voi päästä pitkälle. - Sisäänpäässyt
Tässä vielä lisää noita pääsykokeita: http://www.metropolia.fi/haku/nain-haet/tekniikan-vanhoja-valintakoetehtavia/
- Sisäänpäässyt
Nyt menee spämmäämiseksi, mutta olkoon. Laskinta ei saa käyttää eikä kaavakirjoja tai muitakaan muistiinpanoja. Vain kynä, kumi, viivoitin, terotin ja harppi. Suttupaperia antavat talon puolesta kun menet tekemään koetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2111648Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1401404- 541143
- 581053
- 721005
- 106932
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva53926Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53860- 82840
- 31774