Millanen tuo nykyinen tekniikan valintakoe on?

Kemopetrool

Muuttunut siitä millanen itellä oli aikoinaan. Laskin ei sallittu? Mitä päässälaskuja siinä sit on?

3

300

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sisäänpäässyt

      Viime kevään tekniikan koe oli ainakin suht helppo tälläiselle amis junnulle, joka ei ole lukiota käynyt. Pääsin sisään insinöörilinjalle. Panostin paljon ennakkomateriaalin lukemiseen koska siitä saa helpot pisteet, jos matikka, kemia ja fysiikka ei ole hyvin hallussa. Tuosta linkistä näät selvästi minkälaisia valintakokeet ovat. Paljon on päättelytehäviä, joissa testataan matemaattista hahmotuskykyä.

      Periaatteessa noissa pääsykokeissa esiintyy tietyt samantapaiset tehtävät vuodesta toiseen. Eli kun tarpeeksi treenaa vanhoja kokeita niin osaa suunnilleen varautua. Kokeessa saa päättää tekeekö muistaakseni 2 fysiikan vai 2 kemian tehtävää. Näihin tarvii vähän perus kemian/fysiikan taitoa. Yksi klassikko on keskinopeustehtävä, joka oli viime keväänäkin.

      Kirjastossa on kirja nimeltä "pääsyopas insinöörikoulutukseen". Siinä on kaikki vanhojen tekniikan pääsykokeiden tehtävät ja ohjeet miten ne ratkaistaan. Ne ovat vanhan pääsykoestandardin mukaisia (silloin sai laskinta käyttää eli ovat vaikeampia), mutta esim. päättelytehtävät ovat vieläkin samantapaisia.

      Lisäksi itse käytin apuna tätä youtube kanavaa, jossa näytetään miten vanhat pääsykoe tehtävät ratkaistaan. Jos ei huono suomi haittaa niin suosittelen.
      https://www.youtube.com/watch?v=a2M519LPog8&t=1289s

      Tässä on viime kevään valtakunnallinen tekniikan valintakoe: http://www.metropolia.fi/fileadmin/user_upload/Hakutoimisto/Vanhat_kokeet/Tekniikan.Valtakunnallinen.Valintakoe.Kysymykset.260516.pdf

      Näillä kaikilla vinkeillä "häksäsin" itteni sisään vaikka olen surkea luonnontieteellisissä aineissa. Ei ole lukio pohjaa, mutta kovalla työllä voi päästä pitkälle.

    • Sisäänpäässyt
    • Sisäänpäässyt

      Nyt menee spämmäämiseksi, mutta olkoon. Laskinta ei saa käyttää eikä kaavakirjoja tai muitakaan muistiinpanoja. Vain kynä, kumi, viivoitin, terotin ja harppi. Suttupaperia antavat talon puolesta kun menet tekemään koetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      90
      990
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      119
      843
    3. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      143
      814
    4. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      41
      775
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      657
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      639
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      577
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      32
      549
    9. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      61
      521
    10. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      80
      520
    11. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      47
      518
    12. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      65
      506
    13. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    14. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      469
    15. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      453
    16. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      2
      449
    17. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      446
    18. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      446
    19. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      61
      440
    20. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      436
    Aihe