Olen kohta 26-vuotias nainen. Mulla on oikeassa rinnassa ollut nyt jonkin aikaa särkyä, pistelyä ja kirvelyn tunnetta, erityisesti rinnan painelemisen jälkeen särkyä on takuuvarmasti. Lisäksi etenkin yläosa tuntuu oudon kovalta. Kävin tänään gynellä, joka huomasi heti tämän tiiviimmän kohdan rinnassa. Epäili mastopatiaa, mutta ei voinut sulkea kasvaimen mahdollisuuttakaan pois ja laittoi lähetteen ultraan. Sain sinne ajan vasta 13.2.
Voi paska. Nyt ahdistaa niin helvetisti tää epävarmuus, että tekee vaan mieli itkeä tai jotain. Ja kun pelkkä mastopatiakin lisää riskiä sairastua rintasyöpään, niin... Onko jollakin muulla teistä mastopatiaa rinnoissa ja millaisia oireita teillä on ollut? Ja onko esim. säännöllistä kontrollia tai onko teillä tyhjennetty niitä kystia tai peräti leikattu kokonaan pois?
Toisessa rinnassa joko mastopatiaa tai kasvain
3
991
Vastaukset 3
- liugne76
hei,ymmärrän huolestumisesi,mutta ensin kannattaa saada varmuus asiasta mikä se patti on.ihan hyvin voi olla hyvälaatuinenkin kasvain.toisin kävi minulla.vasemmassa rinnassa todettiin rintasyöpä kasvain.se oli seinämään kiinnittynyt ei juuri liikkunut,kova 1,4cm patti.oireita tuli satunnaisesti eli pistelyä nännin alueella,ihan kuin neuloilla oisi tökitty.rinnan iho vetäytynyt sisään hieman.nyt leikattu,ja stytot sädetys odottaa.pää-asia että hengissä säilyy.milloin huomasit patin?hyvä että kävit näyttämässä lekurille.se on a ja o että ei vitkastele asiassa.itsekin väänsin itkua,mutta en enää.ne pystytään hoitamaan kyllä.tsemppiä
Minä huomasin viikko sit taas uuden patin, mulla on kainalossa molemmissa rintarauhasen pinkeä, mammossa kävin ja kaikki ok. Lääkäri epäili et voi olla Mastopatia, ja täytyy seurata ettei kasva. Mut kuitenkin varasin uuden ajan ja käyn näyttää toiselle lääkärille. Saa sit mielenrauhaa.
- eipelkoa
Mulla on ollut runsaasti mastopatiaa jo kakskymppisestä lähtien ja olen nyt 63-vuotias, eikä rintasyöpää ole minulle tullut tähän mennessä. Joten ei se mastopatia välttämättä lisää sairastavuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 79875
- 58836
- 63826
Uunimakkara koululaisten suosikki
https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p264655- 49648
Meistä puhutaan
Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni27646Luotan sinuun nainen, kuin kallioon!
Jos joskus tuntuu siltä, että haluat puhua minulle jotain luottamuksella niin voit luottaa siihen, että kaikki jää meid39511- 17502
En tiedä sinusta
Olisitko lempeä, hyväntuulinen ja rento vai jämpti, määrätietoinen ja huoliteltu kumppani?38502- 58488