Tjäreborg ja Kuparipannubaari

Pienipäät

Tjäreborg teki eilen live-lähetyksen facebookissa kuparipannusta ja niiden kaalikääryleistä. Taitaa mennä Tjäreborg boikottiin mainostaessaan kyseistä puljua. Minä vieläpä viisaana kävin kommentoimassa heidän touhuaan ja pistivät photoshopatun ruokalistan lidlin pakastekaalikääryleistä jotka olisivat nykyään 11,50€. Silti aika kallis minusta lidlin pakastekaalikääryleestä, joka on mikrossa lämmitetty.

15

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parasonparas

      Höpö höpö.Ravintolassa saa hyvää ruokaa.Tosin saa 11,50€ 2'käärylettä ja muussia puolukkahillolla.kuka tykkää.
      Naudan sisäfilettä höysteillä 18,50€.
      Jo on halpaa ja hyvää.Päällle iso tuoppi mikä takaa taivaallsen makuelämyksen saarten parhaassa ravintolassa.
      Kannattaa käydä.Ravintola on ***** tähteä.

      • ValehtelevaPienipää

        Onko pienipää herännyt sontatunkiostaan, luulin hänen jo vajonneen ikiuneen.


      • Pienipää.Aitojaoikea
        ValehtelevaPienipää kirjoitti:

        Onko pienipää herännyt sontatunkiostaan, luulin hänen jo vajonneen ikiuneen.

        Haha! Ei ole minun kirjoituksia. Lopetin pannutrollaukset jo jouluna. Se on tuo antigue, tai mikä lie polemista joka yrittää provosoida mukaan pannutrollauksiin, mutta turhaan. En nykyisin käy kuin näitä kerran viikossa lukemassa.

        Sinällään ihan hyvä jos polemista jaksaa pannutrollia vääntää, jatka poika samaan malliin.


      • Pienipäät

        Itse saisin ainakin tupla-annoksen kyseistä ruokaa, jos ostan lidlistä pakastekaalikääryleet 1,50€ ja lisukkeet siihen päälle. Saisin luultavasti kolminkertaisen annoksen lämmitettyäni hotellin mikrossa saman minkä te sontasäkit siellä kuparipannussa.


      • Pienipäät

        Älä huijaa kuparipannun aki. Paikallisesta Italialaisesta Addio Maresta saa oikeata härkää grillattuna koivun laudalla halvemmalla kuin ilmoittamasi 18,50. Lisukkeina liekitettyä perunamuusia ja vihanneksia koivuhalon päällä. Vähän eritasoinen ruoka toisin kuin kehumassasi kuparipannubaarissa, jossa pakasteet lämmitetään mikrossa.


      • ValehtelevaPienipää kirjoitti:

        Onko pienipää herännyt sontatunkiostaan, luulin hänen jo vajonneen ikiuneen.

        Kolme lomaa olen viettänyt Kuparipannun vieressä. Käynyt siellä usein. Ravintolassa on hieman kalliimpaa. Valmistus, huoneisto ja palvelu maksaa. Lidlistä saa oluen 0,86 e - ei ravintolasta.


      • faso.burkina

        Tallinnassa nuo hinnat ovat tosi korkeita, jopa 2/3 kalliimpia, jos ei mene Tallinnan Vanhankaupungin turistirysiin. Ei kannata matkustaa Kanarialle asti syömään noilla hinnoilla. Viron spa-keskuksissa voi lämmitellä, jos viluttaa. Viinakin on halpaa.


    • keitaidenparatiisi

      Juuri tulleena.oli.älyttömän kuuma ja hieno loma.Kävelyretkien päätteeksi kurkattiin pannuun ja olihan se aina mentävä sisälle kun oli herkullinen tuoksu.Mikäs siinä syödessä hyvää ruokaa.Sittten kohti hotellia ja nukkumaan mahat täynnä herkullista pannun ruokaa.Pannu on keidas keskellä paratiisia.Calimaa pukkasi sopivasti.

    • Terkkuja.Kemiin
    • Sontasäkki

      En suosittele kuparipannua. Kävin ja tilasin tiskillä kaalikääryleen. Se oli todellakin lidlin kaalikäärylettä jota oli mikrossa lämmitetty.

      • Sontasäkki

        "Kävin ja tilasin" on luonnollisesti tuossa edellisessä kuvitteellista, koska en voi matkailla mihinkään, kun sossu ei maksa.


    • Sontasäkki
    • Pienipäät

      Itse en söisi edes suomessakaan lidlin halppis kaalikääryleitä.

      • onnenpeku

        Sittenhän kaikki on sinulla hyvin!!


    • WitaeeBro

      Ennen aina ruokailijoita houkuteltiin kadulta syömään näyttämällä heille ravintolan keittiö. Olen jo hieman ikäihmisenä varmaankin etelänmatkoilla ainakin sadassa keittiössä käynyt, ehkäpä liki parisataa on lähellä totuutta. Kun keittiössä oli täysi tohina päällä ja paikat olivat siistit, seurue jäi useinkin ruokailemaan ko. paikkaan. Yleisesti ottaen keittiö kertoi paikan tason (ei aina).

      Nyt viimeisetkin keittiöt on lakkautettu. Ei ole etelänmatkoilla viimeisen viiden vuoden aikana (3-4 matkaa vuosittain) ohjattu keittiöön kuin muutaman kerran. Tätä ei tapahdu enää "kansanpaikoissa". Ei laivoilla, eikä maissa. Mm. Suomesta lähtevien laivojen (Viro, Saksa ja Ruotsi) laivoissa ei enää yhdessäkään ole keittiö käytössä. 200-300 keittiötä on lopetettu. Kaikissa availlaan einespakkauksia. "Massa" on monesti täyttä kuraa, mutta sitä on paljon ja se on edullista. Tähän on nykynuoriso opetettu ja enempää he eivät vaadi. Kuinka osaisivatkaan kun moni ei ole ikänänsä syönyt oikeaa ruokaa.

      Kummasti nykyään ei edes vaadita "aitoa" tuotetta. Kotikalja ei ole kotikaljaa, vaan 100% korviketta (tiivistettä), se kelpaa. Samoin appelsiini, ym. mehut (mehujuomia, eli tiivisteitä). Usein maitokin on maitojuomaa, jolloin se on oikeasti tiivistemehua. Valkoinen väri riittää harhautukseen. Pizzan päällä oleva juusto ei ole oikeaa juustoa, mutta se kelpaa. Kaiken huippuna nuoret suostuvat syömään ammoniakilla pestyä lihaa, joka on täysin ravinnotonta massaa. Tämä tosin on teollisuudessa välttämättömyys, koska lihateollisuus ei enää ehdi suolistaa eläimiä. Myllyyn menevät naudat, siat ja hevoset kaikkinensa mitä niissä on, ureat suolistoineen jne. Mitään ei poisteta. Tästä pestään ja prosessoidaan ammoniakilla vetelä liuos, josta valmistetaan kymmeniä eri eineksiä. Nämä kelpaavat hyvin nykynuorille.

      Kanalassa kanojen oma tuotos kiertää uudelleen syötäväksi, mutta siihen lisätään ravinteita ennen uudelleen tarjoilua. Kun valitset kuraa ravinnoksesi, nuo ravinteet jäävät lautaseltasi pois ja se on oikeasti sitä täyttä itseään joita kanatkaan eivät söisi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1258
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1135
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      103
      1037
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      913
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      62
      787
    6. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      705
    7. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      170
      667
    8. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      659
    9. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      656
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      613
    Aihe