Työkkäri lähetti työtarjouksen liian myöhään

Jotainjärkee

Avautuminen: TE-toimisto käski mun hakea yhtä työpaikkaa 21.12.16, hakuaika 31.12. saakka. No määhän muistin tämän työtarjouksen vasta sen viimeisenä hakupäivänä, (koska oli jo muut työkuviot mielessä) ja koitin kirjautua työkkärin sivuille hakeakseni paikkaa ja kuitatakseni työkkärille, että oon sitä hakenut. No, siellä oli tietysti käyttökatko ja minä fiksuna ihmisenä olin heittänyt sen paperisen työtarjouskirjeen pois. Eli en päässyt tekemään asian eteen mitään.

Seuraavana päivänä 1.1.17 pääsin kirjautumaan, mutta sivuilta oli poistunut se mahdollisuus ilmoittaa, että hainko paikkaa vai en. Laitoin kuitenkin hakemuksen tälle työnantajalle sähköpostilla. Työkkäriltä tuli selvityspyyntö ("haitko paikkaa vai et, jos et niin mikset") seuraavana arkipäivänä, 2.1.17, johon vastasin saman tien netissä ja kerroin, miten oli käynyt.

Tämän tapauksen takia multa katkaistiin kuitenkin ansiosidonnainen 31.12. alkaen siksi aikaa, että TE-toimisto tekee selvityksensä. Koitin jossain vaiheessa soitella, että kauankohan tässä vielä menee ja kertoivat, että heillä on 30 päivää aikaa käsitellä asiaa ja että tapaukset käsitellään saapumisjärjestyksessä, ok, ihan ymmärrettävää. Asian käsittelijään ei kuitenkaan voinut saada yhteyttä.

Mun asia käsiteltiin 23.1. ja selvityksessä luki : "Hakijalle lähetettiin 21.12.2016 työtarjous: X Oy, toimistotyöntekijä. Hakuaika oli työpaikkailmoituksen mukaan 31.12.2016 saakka. Työpaikkailmoitus kuitenkin passivoitiin jo 22.12.2016. Hakija sai siten työtarjouskirjeen liian myöhään. Hakija lähetti selvityksensä mukaan työhakemuksen 1.1.2017. Ei vaikuta työttömyysturvaoikeuteen. "

Eli ymmärsinkö nyt oikein: mun ei olisi edes tarvinnut hakea koko paikkaa, koska se ilmoitus oli passivoitu 22.12. ja olin saanut ilmoituksen vastaa edellisenä päivänä?! Varmaan tossa on joku inhimillinen virhe taustalla, miksi sain työtarjouksen vasta noin myöhään, mutta olisiko tossa koko prosessissa nyt jotain kehitettävää kenties? Esim. 1) se, että tämmöisissä tapauksissa _ei olisi edes mahdollista_, että työkkäri alkaa lähetellä selvityspyyntöjä, koska papereissa näkyy, että työtarjous on lähetetty niin myöhään ja 2) se, että voisi vastata työkkärille vielä hakuajan jälkeenkin, miten on asian kanssa menetellyt, ilman että siitä tulee katkos työttömyysetuuteen pahimmillaan 30 päiväksi. Varsinkin jos niiden omilla sivuilla on ollut käytttökatko. Ja 3) tuli vielä mieleen, että mitäs jos olisinkin hakenut paikkaa 31.12. paperisen kirjeen perusteella, mutta en olisi päässyt tekemään kuittausta työkkärin sivuilla käyttökatkon takia, niin olisiko silloinkin tullut tämä sama rumba?

Jos nyt jotain positiivista koittaa tästä hakea, niin tulipahan harjoiteltua taas hieman vähemmällä elämistä ja mietittyä kulutustottumuksiaan.

Terveisin nimim. 80 snt/ päivä on aika vähän.

3

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei_voi_luottaa

      No, kyllä sun olisi sitä paikkaa pitänyt hakea. Sillä tuo passivointi nyt tarkoittaa sitä, että ilmeisestikin paikka oli sinä passivointipäivänä ilmoitettu täytetyksi.
      Mutta sun olisi pitänyt sitä hakea. Tällä kertaa sut pelasti se, että se passivointi todisti paikan tulleen täytetyksi. Aina nämä yritykset eivät vaivaudu ilmoittamaan paikkoja täytetyiksi, jolloin ilmoitus on hakuajan päättymiseen asti voimassa.

      Sitä taas on vaikea arvioida, miksi selvityspyyntö lähetettiin. Tai miksi sitä passivointitapahtumaa ei pystytytty kesken sun prosessin ottamaan käsittelyyn, ehkä siksi että virkailijalla ei ole oikeutta tehdä päätöksiä tällasissa karenssiasioissa, vaan sen päätöksen tekee se lautakunta vai toimikuntako se on,jossa istuu kaikenmaailman tyyppejä muultakin kuin työkkäristä (mm. ammattiliittojen edustajia).

    • hjuu

      Jos siellä työtarjous-osassa mol.fi-palvelun omilla sivuilla on valittavana sellainen vaihtoehto kuin olen lähettänyt hakemuksen mutta valinta on vielä auki, niin kannattaa käydä valitsemassa se.

      Ja muuten sanoisin, että mitäs unohdit! Hakemuksia voi lähettää joulunpyhinäkin. Anteeksi vain.

    • Jokaisen kannatta tiedostaa se mitä määräaikalaissa (Laki säädettyjen määräaikojen laskemisesta) joka laki on säädetty v. 1930, on säädetty. Kuten mm.:

      1 §

      Kun laissa tai asetuksessa on säädetty määräaika noudatettavaksi tuomioistuimessa tahi muun viranomaisen luona, on se, mikäli ei joistakin asioista ole toisin säädetty, laskettava, niinkuin tässä laissa sanotaan.

      2 §

      Jos ajanmääräyksenä on jokin määrä päiviä nimitetyn päivän jälkeen, niin tätä päivää ei lueta määräaikaan.

      Sekä tietysti: Laki tiedoksiannosta hallintoasioissa (säädetty v.1966), siinä säädetään mm.:
      "22§

      Erityistiedoksiannossa katsotaan tiedoksisaannin tapahtuneen sinä päivänä, jona asiakirja on luovutettu asianomaiselle tai hänen lähetilleen tahi esitetty asianomaiselle. Postitse saantitodistusta vastaan lähetetystä asiakirjasta katsotaan asianomaisen saaneen tiedon saantitodistuksen osoittamana aikana. Milloin sellaista todistusta ei ole vaadittu tai kun kysymyksessä on sijaistiedoksianto, katsotaan tiedoksisaannin tapahtuneen, jollei muuta näytetä, seitsemäntenä päivänä sen jälkeen, kun asiakirja on annettu postin kuljetettavaksi, tai kolmantena päivänä sijaistiedoksiantoa koskevan tiedoksianto- tai saantitodistuksen osoittamasta päivästä.

      Virkakirjeen katsotaan tulleen viranomaisen tietoon kirjeen saapumispäivänä.

      Yleistiedoksiannossa katsotaan tiedoksisaannin tapahtuneen seitsemäntenä päivänä siitä päivästä, jona asiakirja tai kuulutus sen nähtävillä pitämisestä on julkaistu virallisessa lehdessä tai kuulutus pantu ilmoitustaululle."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      71
      3848
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      92
      3234
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      111
      2528
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      17
      1707
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      74
      1495
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      99
      1383
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      57
      1341
    8. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      127
      1281
    9. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      55
      1093
    10. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      56
      1060
    Aihe