Raspberry: yhden sovelluksen vaientaminen

Nfkkfldllfkffk

Mietin miten saisin komentoriviltä määrätyn sovelluksen mutelle.
Pulseaudiolla ilmeisesti onnistuisi: http://askubuntu.com/questions/180612/script-to-mute-an-application

Mutta oliko niin, että pulseaudion voi asentaa vain järjestelmään, jossa on äksä?
Järjestelmäni tulee olemaan kuitenkin ilman äksää.
Vai saiko sen system wide-modessa ajettua konsolissakin?

Raspbian jessie lite käyttiksenä.

6

212

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jessie lite ei tuttu. Pulseaudio ei ole pakollinen. Itse otin sen pois HTPC koneessä kun ei tarvetta miksata eri äänilähteitä. Pulseaudio on hyvä normaalissa työpöydässä. Muuten yksi sovellus varaa äänilaitteen ja muut äänet eivät kuulu. Ratkaisu on helppo jos pistää äänet kokonaan pois vaikka alsamikserillä toisessa terminaalissa. Joitain ohjelmia voi hallita myös etänä. Esim. mpd:n voi hiljentää vaikka älykännyllä verkon kautta. Toki terminaalin saa myös etänä auki ssh:lla.

      • dsvadsfasdfadsfadsfasd

        kyllä tuo pulseaudio näyttäin olevan pakollinen. esim alsalla ei voi yhtä sovellusta pistää mutelle, siinä menee mutelle samalla kaikki.
        mitää jatkaa perehtymistä, miten raspbian jessie litessa pulseaudion sais kunnolla toimmaan. miksi ihmeessä se ei voi sitä oletuksena tehdä :)


    • tyhmyyskö
      • Kdlzfkfkfmmddldfk

        Ei kai koodissa mitään vikaa voi olla, kuin muissa jakeluissahan tuo toimii ihan ok. Miksiköhän ei raspbian jessiessä? Ja miksi se on ylipäätään otettu mukaan toimimattomassa tilassa?

        En tiedä mihin raspbian äänet soittaa, mutta monta soitinta hoi soittaa kerralla. Toki onhan se ominaisuus jo alsassakin, dmixillä.


    • Mikähän ohjelma pitäisi hiljentää? Joitain työpöytäohjelmia voi hallita dbus sovelluksen kautta. Esim https://blog.mafr.de/2006/12/19/using-dbus-introspection/. ALSA osaa miksata analogisen ulostulon kautta tulevia ääniä oletuksena. Jos haluaa useammasta ohjelmasta ääntä ulos samanaikaisesti niin pulse tai vastaava äänipalvelin pakollinen. Jos käynnissä olevassa ohjelmassa ei ole mahdollisuutta säätää ääntä menee vaikeaksi. ESD on melko kevyt. Jack ja uudempi Jack2 enempi ammattilaisten työkaluja kun tehdään musiikkia.

      • cvsdvdasadsfdasf

        kiitoksia vastaajille! näiden keskustelujen paras puoli on huomata, että jollain muulla voi olla erilainen lähestymistapa asiaan.
        >>Joitain työpöytäohjelmia voi hallita dbus sovelluksen kautta.>>

        eli tämä mplayer, jota haluan vaientaa, osaa ottaa komentoja fifostakin:
        http://www.mplayerhq.hu/DOCS/tech/slave.txt

        mkfifo /tmp/fifo
        mplayer -slave -input file=/tmp/fifo http://mediak.yle.fi/liveradiosuomi
        echo 'mute 1' >/tmp/fifo #mute
        echo 'mute 0' >/tmp/fifo #unmute

        Minä ajattelin asioita turhan vaikesti mutta tuon Mikko_Tku:n kirjoituksen jälkeen aloin googlettelemaan asiaa eri tavalla ja ongelma ratkesi muutamassa minuutissa.
        Ja mikä parasta, en joutunut vieläkään opettelemaan pulseaudion käyttöä, vaan voin sen jättää taas tulevaisuuteen :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      118
      2435
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1552
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      644
      1028
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      906
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      710
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      696
    Aihe